Jak omezit škodlivou chemii v kosmetice a drogerii?

0
2134

Nároky na výrobky a produkty se zvyšují, ale ne vždy se zvyšuje i jejich kvalita. Hon za lepší pletí, zářivějším úsměvem, bohatšími vlasy, nebo domácností jako z časopisu může mít za následek bonus v podobě poškozeného zdraví. Kvůli touze po dokonalosti, rychlosti a zároveň pohodlí zapomínáme, že to, co aplikujeme, se – v různé míře – i vstřebá. Jak minimalizovat škodlivé látky, s kterými jsme v častém kontaktu?img_1179

Poněkud přísný názor říká: „Neaplikujme na sebe nic, co bychom nebyli schopni sníst.“ Nutno dodat, že je myšleno snést bez následků a tolikrát, kolikrát produkt aplikujeme na pleť/přicházíme s ním do styku. Charakter této myšlenky nemůže být tělu škodlivý, ale v běžném životě velmi obtížně splnitelný (a snad i zbytečný). Kůže je ochranná bariéra těla, která vše nepropustí (a ne ve stejné formě), tedy srovnávat konzumaci s povrchovým střetem by bylo pravděpodobně nefér. Nepodceňujme pokožku! Na druhou stranu ale nemůžeme ani přeceňovat její síly, i když se jedná o největší orgán těla.

  • Prací prášky a aviváže mohou škodit pokožce, i když pereme v pračce, protože na látkách (v ideálním případě nepatrně) něco zbude. Chceme-li zvolit šetrný způsob, poohlédněme se po pracím prášku a aviváži pro miminka nebo po přírodní (bio) verzi. Za zmínku také stojí dávkování. Výrobci na obalu nezřídka záměrně uvádějí větší množství, než je nutná dávka (běžný prodejní tah pro rychlejší spotřebu). Proto odměřujme i podle sebe, svých zkušeností, podle míry zašpinění a množství prádla. S dávkou aviváže obzvláště šetřeme. I přírodní aviváž dokáže svůj úkol splnit již při pár kapkách.
  • Čištění domácnosti nemusí být zdraví ohrožující proces! Mnoho čističů můžeme nahradit kupříkladu sodou, octem, kyselinou citronovou, nebo opět bio čisticími prostředky. Extra sílu – pro ne tak časté případy – nabídnou i klasické čističe, které sice nejsou pro pokožku ideální (proto používejme rukavice), ale po vyvětrání a omytí vodou nezanechávají (neměly by) v prostoru větší stopy, které by škodily.
  • Pro mýdla a sprchové gely je nejbezpečnější cestou přírodní nebo baby sortiment (musí splňovat ty nejpřísnější standardy).
  • Velkému hitu zázračných šampónů nevěřme. K tomu, aby byly vlasy krásné, potřebujeme jen umýt a hydratovat. To zvládnou i ty nejlevnější dětské šampony a kondicionéry. Navíc nezatěžují vlasy a neucpávají vlasovou pokožku zbytečnými látkami, které mají jen krátkodobý efekt. V přírodních alternativách dbejme na to, aby nedehydratovaly.
  • U zubních past opět pozor na množství: velikost hrášku není sice propagovaná v reklamách, ale odpovídá optimální dávce, která splní, co má = usnadňuje čistění (hlavní je správný kartáček a technika). Dětské zubní pasty často nesplňují kritéria na chemikálie o nic víc, než pasty pro dospělé (navíc ani našim požadavkům většinou nevyhovují, pokud nemáme mléčné zuby), proto raději volme přírodní nebo zkontrolujme ingredience nebo se poraďme se svým zubařem.
  • Stylingové přípravky (tužidlo na vlasy – gel, sprej…) v přírodním provedení často nenajdeme, nebo škála není tak bohatá, abychom v ní našli to pravé pro nás. Netřeba ale propadat panice! Stačí dbát na: 1. minimální nutné množství, 2. omezit vdechování a kontakt s pokožkou (aplikovat ve větrané místnosti, poté si umýt ruce), 3. každý večer (den) smýt.
  • Bohatou nabídku skýtá přírodní pečující kosmetika – krémy, ale i v klasických formách lze najít spoustu dobrých produktů, se kterými lze omládnout, nebo zestárnout (podle chuti). Složení bývá totiž přehledně uvedeno na obale. Oproti tomu dekorativní kosmetika svůj obsah složek umí často tajit. Neznamená to ale, že si musí paní/páni odpustit líčení! Měli by ale tíhnout ke kvalitním značkám (žádné trhové pokusy) a před spaním se vždy důkladně odlíčit, i když se poblíž nachází další živá bytost (pro pocit bezpečí -kohokoli- stačí zhasnout či udržovat bezpečný odstup 😀 ).
  • Antiperspiranty, deodoranty a opalovací krémy jsou trnem v oku zejména kvůli hliníku. Zásadně se nedoporučuje používat ihned po oholení podpaží, aby bylo vstřebání hliníku co možná nejmenší! V poklidných a nepříliš teplých časech se neostýchejme sáhnout po přírodních alternativách, nebo se jednoduše jen častěji opláchnout, je-li to možné (žádný parfém ani sprej netrumfne vůni čistého a zdravého člověka).

Za (potencionálně) nebezpečné látky jsou v kosmetice považovány (nikoli zakázány):
Ethylparaben, Methylparaben, Propylparaben, Ftaláty DBP a DEP, Sodium Lauryl Sulfate (SLS), Sodium Laureth Sulfate (SLES), Acrylamide, Propylene Glycol (PG), Polyethylene Glycol (PEG), Ethylene Glycol (EG), Formaldehyd, Toluene, Dioxane + aluminium v různých formách a olovo. Zdroj: Doba jedová

Suma sumárum
Ne všechny chemické (o tomto termínu by se dalo polemizovat) složky jsou škodlivé. Ne všechny škodlivé chemické složky jsou nutné. Vždy máme možnost volby!

„Žádné bohatství se nedá srovnat se zdravým tělem.“
Ježíš Sirach

Tipy závěrem:

  • Voda pomáhá vyplavovat toxiny z těla, proto dodržujme pitný režim.
  • Smyjme ze sebe nadbytečnou chemii – hned jak to bude možné.
  • Méně je někdy více – nepřehánějme to s množstvím (pro začátek zkusme třeba 50/50, tedy zahrnout do běžného používání 50 % přírodních věcí).
  • Zajímejme se o složení (nebo certifikace, schválení a doporučení odborníků) výrobků a o ekologickou stopu.
  • Zdravá strava, pohyb, spánek a duševní pohoda posilují imunitu a pomáhají v boji proti škodlivinám.
  • Dopřejme si občas detox (například sauna, pobyt u moře).

Čtěte také: Jak mít v zimě krásnou pokožku?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here