Takumi: Lekce od japonských mistrů

0
2365

Jak využít v běžném životě principy, které během několika let navrátily válkou zdevastované japonské císařství zpět mezi ekonomické velmoci?

katana

Japonci berou kvalitu svých výrobků jako otázku cti. Takumi, skutečný mistr svého řemesla, který zasvětí svůj život výrobě prvotřídních produktů, se proto těší vysokému společenskému uznání.

Hodnota samurajského meče od proslulého japonského výrobce častokrát dosahuje ceny luxusního automobilu. Takumi však nikdy neusíná na vavřínech, dokonce i u svého nejdokonalejšího skvostu vidí prostor ke zlepšení.

Takumi přistupuje ke svému dílu s houževnatostí, častokrát obětuje celý život, aby se stal nejlepším z nejlepších. Mnozí z nás by časem polevili ve své snaze, nikoliv však Takumi. Pro něj představuje práce celoživotní vášeň.

„Zkušenost potvrzuje, že úspěch nezáleží tolik na schopnostech, ale na odhodlání člověka. Vítězem je ten, kdo dává do své práce sebe sama, své tělo i duši.“ Charles Buxton

Podle Takumi spočívá úspěch v neustálém zdokonalování. Takumi na sobě pracuje celý život, nepřestává rozvíjet své dovednosti.

Kvalita umění Takumi nezná hranic, neboť opakovaně zvyšuje laťku. Takumi se snaží přiblížit absolutní dokonalosti, které však zároveň nikdy nemůže dosáhnout. Právě nekončící proces zlepšování považuje za svůj cíl.

Každý z nás se může stát takovým mistrem Takumi. Ať pracujete, podnikáte, studujete nebo tvoříte, zasvěťte život své vášni, nepřestávejte se zdokonalovat.

Vždy můžete posouvat své hranice dál a dál. Ovládněte mistrovství svého řemesla. Staňte se Takumi. A potom i celá naše země bude úspěšná jako její lidé.

© Roman Řeha

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here