Pár tipů k netradičním venkovním aktivitám aneb užijte léto na max!

2
3560

Léto je v plném proudu a počasí samo vybízí k tomu, abyste se svými blízkými vyrazili ven a trávili čas společně. Ať už jste se vydali za hranice objevovat kus světa, obrážíte české kempy, trávíte léto na chatě u vody nebo si užíváte volných chvilek v poklidu doma, určitě se vám budou hodit tipy na aktivity, jak offline využít svůj volný čas nejen venku, ale i v pohodlí domova.

Ruku na srdce, kdo z nás může s čistým svědomím říct, že netráví příliš času na mobilu a sociálních sítích? A správný čas na to odložit mobil z ruky je právě teď. Nejlepší zážitky přece vznikají z chvilek strávených společně s přáteli. Pokud patříte mezi ty, kteří rádi zkouší něco nového a opalování u vody nebo ležení u televize je zkrátka nebaví, pak právě vám přinášíme pár cool tipů na netradiční a pro někoho i neznámé (nejen) venkovní hry a aktivity pro děti i dospělé.

Netradiční venkovní sportovní aktivity

Kubb

Hitem (nejen) letošního léta je dřevěná vikingská hra Kubb pocházející ze Švédska, kterou lze sehnat na trhu hned v několika variacích, a kterou jste možná již viděli hrát partu lidí někde v parku. Kubb můžete hrát jak ve dvou hráčích, tak v týmech po kolika hráčích jen budete chtít (ideální je počet do 12 hráčů), což z něj činí skvělý druh zábavy jak pro rodinu na zahradu, tak pro partu kamarádů třeba na grilovací párty. Cílem hry je shodit své dřevěné kameny pomocí házecího kolíku dříve jak soupeř. Jediné, co ke hře potřebujete, je plocha o rozměrech cca 5 x 8m a samozřejmě Kubb.

Kanjam

Hra, kterou pochopí opravdu každý a která si neklade velké nároky na prostor, povrch hrací plochy ani zkušenosti hráčů. Vhodnější je spíše pro rodinu s většími dětmi (cca od 10-12 let) nebo dospělé hráče. Samozřejmě lze hrát i s menšími dětmi, ale pro ně by Kanjam mohl být příliš náročný. Cílem hry je trefit Kanjam frisbee do soupeřova koše co nejčistším hodem, čím budete zručnější, tím máte větší šanci zvítězit. Původní hra Kanjam je určena pro dva týmy po dvou hráčích, avšak na trhu je dostupná i variace Kanjam mini setu, který lze hrát i v jednom či ve dvou hráčích a především ve vnitřních prostorech, což původní hra nedovoluje.

Spikeball

Pro hráče preferující míčové hry, je tu Spikeball, který je spíše zábavou než hrou. Neklade si nároky na počet hráčů (oficiálně se píše pro dva hráče, ale ničemu nevadí jejich větší či menší počet), ani na věk, zkušenosti hráčů či prostory pro hru. Nejdůležitějším prvkem Spikeball je síťová trampolínka a míč, který je třeba udržet ve vzduchu pomocí hlaviček, hodů či kopů. Maximálně dvakrát si lze nahrát se spoluhráčem, ale třetí úder již musí být na trampolínku. Dotyk míče může být jakoukoliv částí těla a jakýmkoliv způsobem, důležité pouze je, aby zůstal v pohybu. Ze všech tipů na venkovní aktivity je Spikeball tou, u které hráči zažijí největší zábavu.

Frisbee

Zná je určitě každý, ale možná vás nikdy nenapadlo, jakou je univerzální sportovní aktivitou. Zkoušeli jste někdy vzít do ruky frisbee a vydat se s ním třeba jen do parku? Protáhnete celé tělo, můžete hrát v jakémkoliv počtu hráčů a pokud máte psa, zapojíte i jej. Tahle aktivita má nesčetně plusů a výhod. Nepotřebujete žádné extra speciální prostory, ideální je hrát v parku, ale i travnatý plácek, pláž nebo dvorek před domem postačí. Netřeba řešit sportovní oblečení, lze hrát v riflích nebo i plavkách. A další nespornou výhodou je cena – frisbee je poměrně low cost aktivita (na rozdíl od her vypsaných výše) a výběr na trhu je poměrně velký přes frisbee vhodné pro malou dětskou ručku z měkčího materiálu, pro dospělé v různých provedeních, po frisbee pro psy, která přežijí i silná stisknutí jejich špičáků.

A co doma?

A protože k létu nepatří pouze hezké počasí a jsou chvíle, kdy je třeba být doma, ať už je to z jakéhokoliv důvodu (třeba karanténa), pak se hodí i tipy na aktivity, kterými si zkrátit chvíle vevnitř. A tím jsou známé, ale často podceněné deskové hry. Minimálně v dětství či alespoň jednou v životě každý nějakou deskovou hru hrál, jenže postupem času a věkem se od této nedoceněné zábavy většina lidí vzdálí a málokdy se k nim vrací. Přitom deskovky jsou ideálním společníkem, který stmelí celou rodinu a přátele. Velkou výhodou je jejich rozmanitost a nesčetné množství témat a způsobů hraní, díky kterým si vybere každý.

Deskové hry aneb jak vybrat tu nejlepší?

Ověřený návod na to, jak vybrat vhodnou deskovou hru není. Nejlepší samozřejmě je si hru předem ozkoušet třeba na deskoherních akcích či v obchodech. To je ovšem časově náročnější a ne každému se zkrátka chce někam chodit. Pokud preferujete výběr hry z pohodlí domova, máme pro vás pár tipů, jak se při volbě nespálit a jak na to.

Při výběru deskových her je vhodné použít praktický filtr na jejich třídění, který pomůže v orientaci a snadnější selekci.

Základem pro nákup té nejlepší deskovky je vybrat si takový žánr, který bude bavit vás i ty, se kterými plánujete hrát – kamarády, rodinu či děti, ať už je to sci-fi, fantasy, jednoduchá párty či složitá strategická ekonomická hra. S tím se pojí i další body, dle kterých je vhodné hry filtrovat – počet hráčů (můžete najít hry určené primárně pro jednoho, pro dva či pro velkou skupinu hráčů), hrací doba, která se může pohybovat v délce od pár minut až po náročné několikahodinové souboje, či náročnost hry, kterou vybíráte podle toho, zda hrajete se zkušenými nebo příležitostnými hráči. Je nutné počítat s delší první hrou, než se uvádí. Počítá se totiž s tím, že hráči již hru znají a nepotřebují se seznamovat s pravidly. Další hry bývají zpravidla kratší.

Krycí jména

Často nastává problém, pokud sháníte hru pro rodinu dětmi s jednoduchými pravidly a zároveň i párty hru pro dospělé. Jedna z nejoblíbenějších her na trhu je týmová hra Krycí jména pro všechny, kteří si rádi hrají se slovy. Oceníte ji při nedělním odpoledni, rodinné oslavě i večerní párty s dospělými.

Vůbec se nebojte špatného výběru deskové hry. I hra, která vás na první hraní zrovna nepohltí, se může po pár hrách projevit jako správná volba.

Společné chvilky stmelují

A především nezapomínejte trávit čas společně se svými blízkými, ať už hraním deskových her nebo společnými aktivitami venku. Každá chvilka stráveného času společně stmeluje a nic ji nenahradí.

Čtěte také: Sportujte s mazlíčky

Jaké jsou vaše oblíbené hry a aktivity?

2 KOMENTÁŘE

  1. Zdravím vás, Kubb mě zaujal, myslím, že už jsem ho viděla hrát, ale ještě jsem neměla osobní možnost. Nás ještě s dětmi toto léto baví lukostřelba – stačí jednoduchý skladný terč a můžete si ho vzít všude s sebou a luk už se taky vyrábí celkem slušný (v základním provedení). A chystáme se vyzkoušet s dětmi kurzy lezení po stěně u nás v Brně. A časem třeba i venku. Jinak frisbee a deskovky jsou u nás klasika. 🙂

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here