On-line možnosti s osobním rozvojem

0
3090

Svůj osobní potenciál se všichni snažíme v průběhu života rozvíjet, někteří aktivněji než jiní. Ale nikdy není pozdě na sobě zapracovat. Všichni přece chceme svoje schopnosti posunout na co nejvyšší úroveň a zvyšovat kvalitu svých životů, plnit si sny a realizovat plány.

Buď máme dostatek disciplíny a pracujeme na sobě svépomocí. Nebo se rozhodneme využít vedení v podobě průvodce, kouče nebo učitele, kteří nás odkážou na rozličné programy, nástroje či techniky, abychom dosáhli kýženého efektu. Obecně se všichni snažíme o zlepšení sebepoznání a sebeuvědomění, zdokonalení jistých dovedností a znalostí v oblasti kariéry, budování životního stylu, sociálních vztahů či plnění aspirací.

On-line svět je ohromně bohatý na programy, platformy a kurzy, díky kterým se dokážeme dostat na požadovaný status.

A jaké jsou hlavní kategorie osobního rozvoje a jak se v nich zdokonalit? Základních pět skupin zahrnuje oblast mentální, duchovní, fyzickou, emocionální a sociální.

Mentální

Při práci na mentálním osobním rozvoji nám jde o zlepšení kvality naší osobnosti, bystrou mysl, která je odolná, umí naslouchat tělu a je spokojená. Existuje mnoho aktivit, které nám k tomu přispějou. Ať je to absolvování specifických kurzů, čtení knih či sledování videí. Nebo se můžeme pustit do mentální sportů, které lidé využívají k zbystření mozků celá staletí. Až v roce 1997 se termín mentální sport objevil jako výsledek olympiády, jenž se poprvé uskutečnila v Londýně. Mezi sporty patří bridž, dáma, poker, šachy, sudoku, hlavolamy a další. Hru většiny z nich si dnes můžeme užít on-line. Díky nim trénujeme paměť, zvyšujeme činnost mozku, zlepšujeme tvořivost a logické myšlení. Také se učíme trpělivosti a jak řešit problémy.

Duchovní

Každý na duši nahlíží jinak a po tisíciletí se filozofové snaží duši uchopit. V zásadě nám jde o to, abychom měli v duši mír, navázali spojení se svým pravým já a žili vědomým životem. Mnohým pomáhá pobyt v přírodě, ale když nám počasí nepřeje, můžeme využít tematických e-knih, on-line kurzů, videí s vedenými meditacemi anebo se věnovat některému ze sportů jako bojovým uměním, které jdou s duchovním vývojem ruku v ruce. Tím se tahle kategorie propojuje s tou následující, tedy fyzickou.

Fyzická

Pod fyzickou prací na osobnosti se skrývá více než jenom sportování, ke kterému můžeme využít on-line programy, aplikace v telefonu, jenž nás přesně navedou k požadovanému cíli. Patří sem i stravování a kvalitní spánek, ke kterému také lze využít celou řadu spánkových aplikací.

Emocionální

Denně procházíme obrovskou škálou emocí a to činí náš život lidským. Ne vždy se nám daří emoce vzhledem k situacím z minulosti nebo díky těm aktuálním zvládnout. Abychom získali větší sebejistotu, emoční hodnotu a celkovou pohodu, musíme se s emocemi naučit správně pracovat. Jejich zadržování nebo přehlížení nám z dlouhodobého hlediska nedělá dobře a podepíše se na zdraví, a proto kromě rozhovorů s blízkými přáteli, psaní osobních deníků, můžeme sáhnout po odborné pomoci v podobě kurzu nebo školení, co nám zlepší chuť do života.

Sociální

Osobnostní sociální rozvoj nás provází nejspíš už od školky. Nutně se musíme naučit žít v souladu se společností, adaptovat se neustálé změny, sociální klima a reagovat na životní situace. Člověk je jistě tvor společenský a jeho charakter se během života utváří často velkým vlivem společnosti. Ať je to logicky výchova rodinou, školou a vzdělávacími institucemi, zaměstnavateli, přáteli a podobně. I když fungujeme ve společnosti jako individua, v podstatě ale na sobě navzájem závisíme. V téhle kategorii můžeme zapracovat na komunikaci, například lze využít řečnických kurzů anebo se učit novým jazykům, což nám zároveň pomáhá i v oblasti mentální. K zlepšování sociálních vztahů mohou přispět i sociální sítě, díky nímž můžeme udržovat přátelství a společenské či pracovní kontakty on-line.

I když žijeme v nesmírně uspěchané době, měli bychom si udělat čas sami na sebe, protože nikdo jiný to za nás neudělá. Ne z egoistického úhlu pohledu, ale z čisté sebelásky. Proč každý den neudělat jednu malou věc, co nám dodá větší sebevědomí, radost a elán do života? Život letí, ale na osobním rozvoji můžeme pracovat neustále a lze do něj zapojit koníčky, podcasty, kurzy a videa, aby se z něj stala zábavná součást každodenního života.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here