Nebojte se změny! Aneb 3 rady, jak se s nimi vypořádat

1
2788

Sokrates řekl: „Tajemstvím změny je soustředit veškerou svou energii nikoliv na boj se starým, ale na budování nového.“ Přestože většina z nás ví, že tuto filosofii bychom měli na cestě za úspěchem razit, vydává se tato většina cestou od této teorie zcela odlišnou. Čím to je a jak najít smysl v cestě kupředu, vám osvětlí následující článek.změny

Život, který na nás útočí změnami

Změnit svůj život není nikdy jednoduché, čímž se změna vyvolávající v nás strach, obavy či dokonce pocity viny zdá o to těžší. Úspěšnému dokončování námi iniciovaných změn a dále pak úspěšnému zvládání těchto změn, se kterými se musíme vyrovnat, bráníme především my sami. Změny totiž dost často útočí na náš vlastní pocit bezpečí a naše reakce na ně tak bývá povětšinou nevědomá.

Změňte svůj pohled na změny

V prvé řadě je zapotřebí si uvědomit, že základní myšlenkou není samotná změna, ale náš život. Položte si proto otázku, jak chcete žít, kam se chcete dostat, kde chcete být. Nezáleží přitom, za jak dlouho se tam ocitnete. Záleží totiž na tom, že takovýmto způsobem vnímání se na dané místo dostanete tisíckrát pravděpodobněji, než kdybyste uzdu svého formálně sevřeného uvažování nepopustili. Základem „všeho míra“ je tedy budování důvěry v sebe sama, na něž dále navazuje uvědomění si sebe sama a své činnosti.

The energy bus

Jon Gordon, autor knihy s názvem „The energy bus“, věří, že změnám v našem životě se lépe přizpůsobíme pozitivním myšlením, které nás dovede k úspěchu. Jeho cesta k úspěchu a k přijetí změn spočívá v několika jednoduchých krocích. Základní myšlenkou je uvědomění, že náš život je jako autobus a že jen my můžeme, či bychom měli být řidičem tohoto autobusu. Nikdo jiný, ani změny nemůže náš autobus řídit. Pokud tedy, jako řidiči, zklameme a vybouráme se, měli bychom přestat obviňovat ostatní, ale vinu hledat u sebe. To neznamená, že bychom měli být ze všeho špatní a vyhořelí, ba naopak měli bychom hledat pozitiva. Stejně tak pozitivně bychom měli vést i naše lidi, tedy ostatní cestující. A když už budete na ostatní působit optimisticky, tak stejný optimismus byste měli vyžadovat od nich. To znamená, cestu k přijetí změn v našem životě bychom si neměli nechat špinit negativními myšlenkami ostatních.

Jedním ze základních kroků na cestě k úspěšnému přijetí změny je také konec stížností. Prostě si přestaňte stěžovat na změny a na svůj život. Pravdou totiž je, že stěžováním se nikdy nedostanete kupředu, ale naopak vás budou vaše stížnosti stále brzdit. A pokud už si musíte stěžovat, pak nabídněte i řešení, jak z problému ven.

No a nakonec bychom měli být vděční. Vděční za svůj život. Vděční za změny v něm a za pomoc ostatních na naší cestě. Vděční bychom však měli být i sami sobě. Vděčností za dobrou práci, kterou děláte rádi, najdete svoje „proč“, tedy proč pracujete, proč žijete a proč vám daná změna prospěla a jiná už vás nezastraší. A na konci této úspěšné cesty byste měli sdílet svůj cíl i svůj úspěch s lidmi, které máte rádi.

Věřte, že díky ovládnutí svého energického autobusu zvládnete změny daleko lépe a dokonce se na ně budete i těšit.

© Markéta Vlková

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here