Vyvrácené kořeny aneb špatné vztahy v rodině?

0
6030

Žádné vztahy v rodině nejsou dokonalé. Přesto existují rodiny, jejichž vztahy nejsou nabourány žádnou závažnou situací, která by je rozvrátila. Neexistuje v nich násilí, členové mezi sebou mají důvěru, vyjadřují si lásku a podporu. Jsou však i disfunkční rodiny, kde panuje přehnaná autorita, neochota komunikovat a přijímat názor druhých. Zde je opovrhování a zastrašování na každodenním pořádku. vztahy

Rodiče, kteří vychovávají děti v podobné atmosféře, velmi přispívají nesprávné inspiraci, co se týče vzorců chování. Špatná výchova a smutné dětství se nechvalně podepisují na jejich chování k ostatním, na tom, jaké si vytvářejí partnerské a kamarádské vztahy, ale i na jejich sebevědomí a osobnosti.

Zamyslí se někdy rodiče nad tím, jaký mají vliv?

Jestliže se rodiče neustále strefují do svého potomka, častují ho nechvalnými přízvisky, sráží mu tím nesmírně sebevědomí dolů. Když rodiče děti zastrašují, v rozhodování jím není dovolena sebemenší svobodná vůle a neznají jakékoliv projevy lásky, mohou své rodiče nenávidět do konce života. Nenávist není jen zloba na druhé, nenávist užírá i ty, kteří se zlobí. Den po dni je vnitřně vyčerpává a odsává z nich energii. Rodiče si často neuvědomují, že vedle nenávisti své děti staví do nevýhodných pozic pro budoucí život. Psychické týrání trvající dlouhou dobu vede k

  • nízkému sebevědomí
  • zakřiknutosti
  • špatnému navazování partnerských vztahů
  • špatnému budování vztahů s přáteli
  • poruchám příjmu potravy
  • úzkosti a stres

Jak se projevuje vliv výchovy a rodičů

Chování k ostatním, vytváření nových vztahů a projevování citů odkoukáváme od našich rodičů. Ti jsou zdrojem našeho chování, projevované lásky a jsou i zdrojem toho, jak řešíme své problémy. Rodinné vztahy jsou přípravnou školou pro život, pro založení vlastní rodiny. Pokud však nemáme správné vzory, musíme se zamyslet nad tím, zda jsme s takovým chováním spokojeni a zda se takto chceme jednou chovat i my.

Jak bojovat se špatnými vztahy?

Základním pravidlem je komunikace. Všichni členové rodiny, kteří chtějí vztahy napravit, by měli být otevřeni debatě a toleranci. Pokud si nedovedou pomoci sami, měli by vyhledat odbornou pomoc. Nabízí se spousta sezení u psychologů nebo v poradnách zabývajících se rodinnými vztahy. Zaměřte se na konkrétní problémy a snažte se je probrat mezi sebou. Každý by měl mít na problém vlastní názor, protože jedině s názory a požadavky se může dojít k zdárnému kompromisu, po kterém členové touží. Problémy v rodině jsou vždy palčivá a nepříjemná témata, zvláště pro samotné členy, kteří mají o svých pocitech mluvit před cizími lidmi. Ale za dobré vztahy by se mělo bojovat, protože v životě se naskytne spousta nepříjemných okamžiků, kdy hledáme klid a pochopení právě v rodinném kruhu. Snažte se tedy udělat vše proto, aby se vztahy napravily.

Je dobré se od rodiny odpoutat a zavřít před problémy oči?

Je dobré se od své rodiny emotivně odstřihnout? Ignorovat vztahy a osamostatnit se takovým způsobem, že o sobě navzájem nebudete vědět? Pokud to jen lze, zkuste na vztazích pracovat. Někdy je však opravdu možný jen odchod. Jestliže přes opakované snahy napravit rodinné vztahy slýcháte jen odmítání a zatvrzelé bručení, nezbývá, než se vydat jiným směrem. Vaše úsilí napravovat situaci nemůže být nekonečné a snaha vytvořit harmonický vztah tam, kde o něj druzí nestojí, je zbytečná. Lepší by skutečně bylo, kdyby se problémy vyřešily a členové rodiny si k sobě cestu nalezli, ale někdy musíte změnit své očekávání od nich, abyste se donekonečna netrápili. Můžete však pracovat na tom, aby vaše budoucí rodina byla založena na pevných vztazích a správné výchově.

© Barbora Mikysková

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here