Motivační aplikace, které vám pomohou dosáhnout vysněných cílů

1
9314

Udržet vůli dlouhodobě na uzdě je náročné. Ať už jsou vaše cíle v osobní, pracovní či jiné životní oblasti jakékoli, máte dnes k dispozici k jejich dosažení nástroje, jaké zde v minulosti nebyly. Na druhou stranu jsou to ty samé nástroje, které také nabízejí mnohem větší množství možností, které vás na cestě k cíli rozptylují a odvádějí vaši pozornost. Naučte se používat ty správné a efektivně.

Mluvíme samozřejmě o aplikacích na telefon a tzv. wearables, tedy chytrých zařízení, která můžeme nosit na sobě. Abyste z nich dostali maximum, využívali je ve svůj prospěch a nenechali se naopak strhávat k neurčitým, nikam nevedoucím rozptýlením, je nutné nejprve odstranit aplikace, které vám neslouží k ničemu užitečnému a jsou pouze „žrouty“ času. Potom se porozhlédněte po nástrojích, které vám doopravdy pomohou dosáhnout toho, co potřebujete.

Zlepšete svou kondici

Trh s aplikacemi nabízí celé moře sportovních „trackerů“, ne všechny jsou ale přehledné a efektivní.

  • Endomondo je jednou z nejvšestrannějších a zároveň nejpřehlednějších aplikací na měření sportovního výkonu. Její výhodou je především široké spektrum aktivit k měření a základní verze zdarma. S Endomondo můžete měřit své výkony, porovnávat je s ostatními a sledovat, jestli se držíte svého plánu.
  • Strava je zaměřená více na venkovní atletické aktivity, zejména běh a cyklistiku. Je plně kompatibilní napříč zařízeními, pracuje zejména s GPS daty. Díky aplikaci Strava máte přesný přehled o naběhaných a naježděných kilometrech, nastoupaných výškových metrech, a především nekončící inspiraci v kapse. V rámci aplikace lze procházet trasy, které vytvořili uživatelé nebo vytvářet vlastní trasy a využívat heatmapy.
  • Apple Health je jedničkou pro uživatele iPhonů, kteří navíc vlastní Apple Watches. S tímto spojením totiž získáte absolutní přehled nejen o své sportovní aktivitě, ale také komplexní přehled o svém zdraví, jaký jen mohou nové technologie nabídnout.

Naučte se vypnout

Pro dosažení jakýchkoli cílů je zároveň podstatné umět se zastavit a relaxovat, abyste získali nejen novou energii, ale také inspiraci a nápady. K tomu jsou vhodné meditační aplikace a nástroje, které vás naučí pracovat s dechem.

  • Headspace je pravděpodobně nejpropracovanější a nejintuitivnější meditační aplikací. Obsahuje meditační balíčky a lekce prakticky pro každou příležitost. Začátečníka provede základními principy meditace a posléze si může vybírat lekce podle množství volného času nebo účelu: například zbavení stresu, nervozity, strachu před létáním a dalšími. Jedinou nevýhodou aplikace je, že v základní, neplacené podobě umožňuje využít pouze velmi omezené množství meditačních návodů.
  • Insight Timer je druhá povedená aplikace, která vám zajistí odpočinek a psychickou pohodu. Na rozdíl od Headspace nabízí ve verzi zdarma tisíce vedených meditací, zároveň obsahuje hudbu, která vám pomůže se uklidnit, ale také usnout nebo se lépe soustředit. Můžete zde navíc ve statistikách sledovat, jestli splňujete své cíle a jestli se zlepšujete.

Zbavte se zlozvyků

Vedle těchto dvou základních principů, sportu a odpočinku, můžete sledovat a zlepšovat své celkové soustředění a dílčí cíle, na kterých chcete pracovat.

  • Strides nabízí díky čtyřem unikátním způsobům měření úplnou svobodu v tom, jaké cíle si stanovíte a jak vám je bude aplikace vyhodnocovat. Hodí se proto jak na velké pracovní cíle typu dokončení projektů, tak na menší osobní cíle jako odvykání nechtěných návyků nebo například spoření.
  • Forest vás pomocí hry naučí se více soustředit a méně bezmyšlenkovitě kontrolovat sociální média. Aplikace je založená na tzv. Pomodoro technice, která pracuje s časovými úseky a přestávkami mezi nimi a umožňuje tak celkově zvýšit množství času, kdy pracujeme nebo studujeme v plném soustředění.
  • Fabulous – Motivate me je jakýsi osobní motivační trenér. Přichází se čtyřmi hlavními programy s různými cíli: hubnutí, získání více energie, lepšího spánku a lepšího soustředění, ale obsahuje mnohem více podprogramů, které jsou zaměřené na specifičtější cíle z těchto oblastí. Jedním z pozitiv této aplikace je vědecké pozadí benefitů, které aplikace předkládá, takže si zároveň můžete přečíst, proč je určitá aktivita dobrá a jak funguje.

1 komentář

  1. Trochu zklamání. Je škoda, že sofistikovaná stránka jako je ta Vaše, směřuje vývoj jedince díky mobilnímu telefonu. Budeme roboty, kteří mají řízený život mobilním tlefonem, který jim bude hlídat vlastně vše, i vnitřní pochody? Kontrolu nad myšlením? Větší rozsah vnímání reality? To už chceme být tak líní, že veškeré informace, které zvyšují nejen naší charakterovou výkonnost budeme tak lehce sbírat z telefonu? Nemůžu souhlasit. Směřujme to k tomu, abychom tu věc vůbec nepotřebovali, nekoukali na ni stokrát za den. Hledejme si informace z kvalitních knih, lidí, kteří se někam prodřeli. Sami musíme koordinovat sebe na základě infomací ze svých zdrojů. Umění poslouchat své vlastní tělo, dát mu co potřebuje, ne to co chce, umění regenrace, klidu, rovnováhy, opravdu si myslíte, že Vám něco z tohohle přinese mobilní telefon, nepřinese, a to může mít klidně zdroje třeba od boha, dokud si vše nevydřete sami, nepomůže Vám ani ta nejdokonalejší technologie. Poznání sebe sama, je ta nejtvrdší cesta, trochu se to v mně svírá, takové články by neměly vůbec existovat, možná jako odstrašující příklad, že tahle cesta není správně.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here