Legendární vlaky, které křižují kontinenty I. díl

1
2127
Evropa
Orient Express Venice -Simplon
Bezesporu nejprestižnější reprezentant železnic, který se může pochlubit reputací jednoho z nejluxusnějších vlaků všech dob a v němž si podávali ruce významní politici, králové i slavné kurtizány. V roce 1980 prošel díky britskému nadšenci James B. Sherwoodovi omlazovací kúrou a dnes ho potkáte v Paříži, Benátkách, Praze, Vídni, Budapešti a Istanbulu. Jízda v něm vás přenese do 20. a 30. let minulého století, kdy Orient Express zažíval svou zlatou éru. Chcete-li se vžít do pocitů tehdejšího diplomata, prince nebo umělce, cesta z Paříže do Benátek ve dřevem vykládaném kupé, restaurovaném podle originálu, přijde na v přepočtu 45 000Kč. Roku 1906 se trasa vlaku díky otevření Simplonského tunelu prodloužila až do Konstantinopole, dnešního Istanbulu. Tady, u bran Asie, končí 1 500 km trvající pouť vlaku, ve kterém jakoby se zastavil čas.

Transcantábrico
Stále zůstáváme v Evropě, konkrétně na severu Španělska, kde Transcantábrico spojuje Baskicko s Galicií a projíždí provinciemi Kantábrie, Asturies a Castille-et-León. Název vlaku je odvozen od Kantabrijského moře, jehož pobřeží kopíruje, a nabízí tak seznámení s velmi fotogenickou severošpanělskou krajinou. Na programu cesty mezi baskickým Bilbao a galicejským Ferrolem nechybí města Santander, León, Gijón ani Oviedo. Cesta na španělský divoký západ směrem k Atlantiku je otevřená.

Royal Scotsman
Na jeho palubu se nevejde více než 36 pasažérů. Tento skotský železniční klenot začíná svou misi za zvuků dud v Edinburghu a vyráží na cestu napříč Skotskou vysočinou a jejích tajemných a přitažlivých zákoutí. Royal Scotsman patří do rodiny Orient-Expressů, což zaručuje cestování ve znamení tradice a elegance. Nechybí rafinovaná kuchyně a luxusně vybavené lůžkové vozy. A aby cesta lépe ubíhala, ve dvou restauračních vagonech mají cestující možnost ochutnat místní speciality.

Amerika
Rocky Mountaineer
Zapomeňte na samet a čaj servírovaný v porcelánu. Nyní sedíte v Rocky Mountaineeru, přes Britskou Kolumbii a Albertu se vydáváte objevovat kanadský západ a míříte do srdce Skalistých hor. Od 8700Kč za dvoudenní cestování dostanete to nejkrásnější z divoké kanadské přírody – jezera, hluboké lesy, nezkrotné hory. Zatímco venku se míhá nádherná a nepoddajná příroda, vy jste usazeni v pohodlí kupé, odkud si skvěle můžete vychutnat i přejezd mostu Stoney Creek. Z Vancouveru, odkud vlak vyjíždí, se nabízí několik možných tras na palubě Rocky Mountaineeru nebo Whistler Mountaineeru. Druhý jmenovaný míří do Whistleru, malého horského města ztraceného ve Skalistých horách. Tento menší bratr Rocky Mountaineeru spojuje pobřeží Pacifiku s horami už od 19. století, kdy pionýři – dobyvatelé západu – vyzbrojení rýči a dynamitem vyráželi do Skalistých hor, aby tam hledali zlato. Dnes je cílem cestujících hlavně obdivování majestátní kanadské přírody.

1 komentář

  1. Ano opravdu mám pocit, že se jedná o dovolenou snů. Koukala jsem na stránky jedinné specializované cestovní kanceláře, která právě tyto vlakové zájezdy organizuje. Je to opravdu zajímavé a doporučuji si projít podrobnosti o těchto starodávných i nových cestovních prostředcích – vlacích. Mrkněte na cestovní kanceláře a budete moci také přemýšlet reálněji o cestě jedním z těchto luxusních vlaků.
    Všem, super cestování

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here