Mike Oldfield: Jedinečný hudební mág

2
1576

Mike Oldfield se narodil v anglickém Readingu 15. května 1953. Multiinstrumentalista, skladatel a zpěvák, jehož starší sourozenci Sally a Terry byli také úspěšní hudebníci, tudíž měl pevné hudební základy budované od útlého věku. Měl se na koho obrátit, což bylo skutečně důležité. Jak přesně charakterizovat jeho styl hudby? Nejlepším popisem je „nepopsatelný“! V jeho skladbách nalezneme prvky rocku, New Age, etno, world music, klasické hudby a mohli bychom pokračovat ještě mnohem, mnohem dále. K téměř nekonečné žánrové působnosti přidejme ještě rychlé přechody částí skladeb, vysoké ostré tóny, změny hlasitosti, nečekané zvuky… Každému z nás je více než jasné, že operovat s takovýmito mocnými emočními nástroji vyžaduje cit Pana Hudebníka, pro nějž musí být vyvinut možná až šestý smysl, jež, pokud opravdu existuje, Mike opanoval. Za pomoci svých skladem dokládá svou hudební jedinečnost.

Již při prvních tónech jako by po nás sahala chapadla, která nás mají vtáhnout přímo do děje, přímo do Mikovy mysli, kde mají tyto hudební skvosty zárodek. Jím vytvořený pojem Tubullar Bells, jež se vryl jako první skladba do hlubokého podvědomí lidí a rázem vytvořil z hudebníka světoznámou osobnost. Dokonce za tuto skladbu získal v roce 1975 cenu Grammy. Avšak nemyslete si, že šlo o snadnou cestu! I přes celosvětový věhlas a obrovský úspěch jeho skladeb měl Mike stále sebevědomí proklatě nízko. Byl dokonce nucen projít kúrou za sebedůvěrou, aby mohl podstoupit první celosvětové turné. 

Jestli patříte mezi pravidelné čtenáře našeho magazínu, jistě pro vás není jméno tohoto hudebního génia nové. Již zaznělo. Mike Oldfield byl zmiňován v článku o Richardu Bransonovi a jeho společnosti Virgin Records. A právě Richard spatřil Mikův talent a i díky jeho pomoci se vyšvihl takhle vysoko. Později ale mezi těmito muži vznikly spory ohledně vydání nového alba. Zašlo to až tak daleko, že v roce 1989 Olfield ve své skladbě Amarok  Bransona přímo urážel. Jejich profesní cesty se poté rozdělily a Mike započal spolupráci s vydavatelstvím Warner.

A nyní se již zaposlouchejte do tónů, které vás zanesou daleko za všední muziku. Ihned vám musí být jasné, že pokud jde o hudbu, Mike je detailista. I ten nejmenší nástroj, sebenepatrnější zvuk zde má své místo a je nepostradatelný! Do poslední noty, do posledního tónu struny, do posledního doznění několikacentimetrového činelu vaším tělem procházejí vlny emocí a kreativní energie, jež Mike nechává proudit skrze svou symfonii. Vytrhne vás ze všednosti moderní hudby a dovede vás až daleko za hranice vašeho chápání. Na místa, která někteří právem nazývají fantazií. Schválně se nechte unést a pokuste se v diskuzi několika slovy popsat své pocity…

2 KOMENTÁŘE

  1. I vkus muziky je dnes iný, mne sa Mike veľmi páči a vždy si nájdem dobu keď si rád vypočujem jeho hudbu. Niektorá ukľudňuje, niektoré zasa ma povzbudzujú. Z jeho pestrej palety skladieb si vždy viem vybrať. Páči sa mi skladba QE2 a celý album Islands.

  2. Není to hudba, je to vlna emocí,nekonečná energie a síla,moudro,něha,husí kůže a mráz po zádech,slzy dojetí i tanec v extázi.Je to magie citů a kouzel,cesta jinou dimenzí a světy neobjevené,cesta fantazií a myslí i duší..vesmírem a životem.Je to cesta do vesmíru a nekonečna, nesmrtelna a slasti.Jen ten, kdo tohle vnímá a cítí, pochopí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here