Dr. Joseph Murphy: Mistr „božské vědy“

9
5802

Joseph Murphy se narodil v Irsku roku 1898. Zemřel o 83 let později, už ale jako velice známý a uznávaní kněz a guru v americké Kalifornii. Jeho smrt zasáhla tisíce lidí napříč zemí – zemřel ten, kdo je motivoval, kdo je učil si plnit přání, kdo je bezpodmínečně miloval a kdo jim vštěpoval myšlenky božského míru, lásky a štědrosti.

„Cokoli vaše vědomí považuje za správné a čemukoli pevně věří, to podvědomí přijme za skutečnost a postará se o realizaci. Věřte ve svou dobrou hvězdu, v Boží vnuknutí, ve správnost svého rozhodnutí a všechna požehnání života!“

Ano, právě Joe, jak se mu lidově říkávalo, přišel na začátku 20. století s jedinečnými myšlenkami o moci našeho podvědomí. A jeho smrtí tento boom neskončil, naopak. Mnoho jeho žáků učení o pozitivním myšlením rozvinulo a dnes ho můžeme řadit mezi hlavní pilíře hnutí New Age. Murphyho poselství však bylo mnohem hlubšího rázu…

„Chybou řady lidí je, že nevyužívají neviditelných zdrojů přijmů.“

Mladý Joseph léta studoval, aby se mohl stát knězem. Ostatně už jeho otec působil jako ředitel na římskokatolické škole. Murphy však léta hledal směr, hlavní poslání a zkoumal rozdíly mezi jednotlivými náboženstvími. Už ve svých raných letech se přiklonil k učení Východu a objevil to, co hledal. Tedy, že veškerá síla je v nás!

„Nepřišli jste na svět, abyste bydleli v chatrči, oblékali se do cárů a trpěli hladem. Jste předurčeni pro plný život.“

Sám důvěřoval božskému vedení a jeho cesty se tak začaly ubírat do New Yorku, kde jako vystudovaný chemik působil ve farmaceutickém průmyslu a zároveň navštěvoval Church of the Healing Christ, což ovlivnilo jeho další směrování.

“Starostmi, strachem a obavami můžete narušit normální rytmus srdce, plic a jiných orgánů. Naplňte své podvědomí harmonickými a zdravými myšlenkami zaměřenými na mír a pokoj, a všechny funkce vašeho organismu se brzy opět znormalizují.”

To už se ale stěhoval do proslulé Californie, konkrétně do města andělů. Stal se duchovním vůdcem Church of Divine Science na dlouhých 28 let. Jeho nedělní mše, jeho radiové pořady, cesty do zahraničí a veřejné přednášky ukazovaly, jak se dá za pomocí podvědomí (slova v té době nepříliš známého) vyléčit i ze smrtelných chorob, ze závislostí, z duchovních problémů, i jak vyřešit finanční či manželskou krizi.

“Všechny nemoci mají duševní původ. Neexistuje žádný tělesný jev, který by nebyl reakcí na představu vašeho ducha.”

Joseph Murphy si veškeré zážitky z cest a především ze své léčitelské praxe poctivě zapisoval, aby tak vzniklo množství inspirativních knih, které každému člověku ukážou východisko z nelehké situace. Murphy propojoval nové poznatky se starodávným učením a zpřístupnil tak Bibli a především Žalmy široké veřejnosti.

„Každých jedenáct měsíců se hmota lidského těla obnoví. Vytvořte si tedy nové tělo tím, že natrvalo zaujmete pozitivní postoj.“

Murphy, sám ženatý, se rovněž věnoval mezilidským a partnerským vztahům. Byl zastáncem manželství, pakliže je to svazek milující, šťastný a obohacující. Nezastával ovšem názor, že co Bůh spojil, člověk nerozlučuj, což byl v té době zcela konzervativní názor. Jenže on hlásil lásku a mír, nikoli hádky a boje.

„Manželství samo o sobě není zdrojem štěstí. Teprve poznání věčných pravd a duševních hodnot může ženě a muži přinést štěstí a radost.“

Jeho knihy i dnes mizí z pultů hned, jakmile vyjdou. V českém překladu vyšly například tituly Moc Podvědomí, Pravdy, které změní váš život, Zázrak vašeho ducha, Cesta k vnitřnímu bohatství a mnoho dalších.

„Přejte svým bližním totéž, co přejete sobě. To je klíč k harmonickým mezilidským vztahům.“

V den úmrtí Josepha Murphyho svět plakal. Dnes svět pláče nad jeho moudrostí, pokorou a čistotou duše. Je učitelem dnešních duchovních autorů, lektorů a řečníků. Dodnes však Joseph Murphy nebyl překonán.

„Nejste žádným vězněm, nýbrž spolutvůrcem společnosti. Snažte se, aby zazářilo světlo vašeho talentu a vašich schopností.“

9 KOMENTÁŘE

 1. Moc podvědomí je první knížka o osobním rozvoji se kterou jsem se setkal. A když jsem se k ní po přečtení mnoha jiných knih vrátil, zjistil jsem, že obsahuje vše, co o podvědomí potřebuji vědět. Líbí se mi jakým stylem je kniha napsána, pokorně a bezelstně, což se u dnešních autorů moc nevidí.

 2. Když jsem se setkala s knihou Moc podvědomí, bylo tam na můj vkus příliš zmínek o Bohu a odkazů na Boží vůli, prostě jsem ještě nebyla na ni připravená. Ale díky prozřetelnosti mojí maminky na mě kniha trpělivě čeká, až ten pravý čas nastane…

 3. Od Josepha Murphyho mám 3 knížky – moc podvědomí 1,2 a Pro blahobyt a úspěch. Druhý díl Moc podvědomí je opravdu hodně nábožensky zaměřen a tím pádem mě ta kniha moc neoslovila. Ale první díl mi přijde perfektní, ikdyž jsou tam občas náboženské zmínky, tak to absolutně zapadá do celkového obrazu této knihy a nijak Vám nenutí žádné náboženské vyznání. Je to skvělá kniha.

 4. Přečetl jsem na podobné téma hodně knih od různých autorů. A musím se přiznat, že Moc podvědomí bych zařadil k těm nechci říct horším, ale méně zajímavým. Téměř nic si z její četby už nepamatuju, takže mi v podstatě nic nového nedala.
  Díky dreamlife jsem se dostal ke knihám Eckharta Tolleho, za což moc děkuji. Zkuste napsat o knihách od ruského autora Vadima Zelanda – Ovlivňování reality. Ty jsou mé nejoblíbenější. 🙂

 5. respekt tomuto mužovi. jenom by mě zajímalo podle čeho v tomto článku usoudili, že nebyl svými názory atd. překonán?!?! jeho myšlenky a názory jsou staré tisíce let- pouze je nikdo- až na pár vyjímek- nekřičel do světa, jelikož se dají i dost dobře zneužít

 6. máš pravdu, ale v tom je systém celého průmyslu osobního rozvoje, mezi těmito spisovately je jen opravdu málo rozdílů, či nových poznatků, je to bublina, lidé to stejně akorát přečtou..a to je vše, o aplikaci, dlouhodobé ani nemluvě, svět se nemusí bát přívalů bohatých, naopak zkrachovalých, kteří přestanou věřit, tomu co si přečetli nebo poznali, Murphey vycházel hodně z východních nauk, a ty jsou svou tradicí do minulosti dalekosáhlé, a nejzajimavejsi, nejpraktictejsi

 7. Záleží na každem, zda si knihy jen přečtou, či si z ní něco dokáží i vzít. Já jsem si vzal a díky tomu jsem šˇastnější vnítřně bohatší.

 8. Knihy Dr.Murphyho jsou tím nejlepšim na toto téma. Během 20 let jsem se mnohokrát vracela k technikám a modlitbám z jeho knih. Když mi teklo do bot, jak se říká, bylo mi pomoženo, stalo se čemu jsem věřila. Jen se nenechát zmást realitou jaká právě je, neuvěřit již stvořenému, ale Stvořiteli, jak říká tentno vynikající učitel.

 9. Nedám na knihy Dr. Murphyho dopustit, velmi mi pomohlo podle nich se léčit. Jak se píše ,,víra tvá tě uzdravila” kdo pevně věří, uzdraví se, jen nesmí pochybovat. ,,Kdo umí správně číst, je vlastníkem pokladu, je vlastníkem sám sebe.” V Bibli co se píše, kolikrát nerozumíme, ale v knihách nám to Dr. Murphy vysvětluje, jak se říká po lopatě. Vždyť ani sami apoštolé nechápali co tím myslel Pán Ježíš, až později všemu porozuměli. Taky kněží, nám to nějak nevysvětlují, až s těch knih co vysvětluje Murphy chápu a nejsem sama co po přečtení jeho knih, chápou Bibli. Jsem ráda za každou chvilku, kterou strávím v jeho knihách, vždy ukáží cestu, kudy se mám ubírat.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here