Lego: Odmítaná hračka století

0
349

Počátky společnosti se datují již do roku 1932, kdy Ole Kirk Christiansen založil firmu na výrobu hraček. Sídlila poblíž dánského městečka Billund ve střední části Jutského poloostrova. Ole Kirk (1891-1958) byl vyučeným tesařem, pocházel z chudé farmářské rodiny a jako povolání si zvolil výrobu hraček. První roky se mu příliš nedařilo a rodina měla tak tak co do pusy. V roce 1920, když se mu narodil syn Godtfred, nedosáhl Ole praktický žádného pokroku. Nepřestává však pracovat a hraček má doslova plný dům. Stále mu však uniká klíčová myšlenka, kterou by k sobě naklonil matku štěstěnu.

Když je Godtfredovi čtrnáct, dostává firma nové jméno LEGO. Název pochází z dánského LEg GOdt, v překladu „dobře si hraj“. Chlapec již od dvanácti let pomáhá otci a brzy navrhuje své vlastní modely hraček. Mezi jedny z nejoblíbenějších patří dřevěné kostky pro stavbu hradů, zdí a domů, obohacené o další méně obvyklé tvary. Velkou nevýhodou však je, že stačí i lehký otřes prkenné podlahy a i ty nejkrásnější stavby se hroutí. Ole byl nejednou svědkem takové události. Většina dospělých v té době viděla bortící se hrad z kostek. Jen dánský hračkář měl však chuť a odvahu zvednout hozenou rukavici a úspěch mu nakonec vynesl ohromné bohatství. Život tímto způsobem vysloveně servíruje podněty a příležitosti spoustě lidí, je ovšem složité je rozpoznat. K tomu je třeba otevřená mysl a ještě větší dávka vytrvalosti a houževnatosti, abychom dotáhli věc do konce.

V roce 1942 došlo poblíž Billund k nehodě a celá Lego továrna do základů vyhořela. To mohl být konec Lega hned v zárodku. Výrobu dřevěných hraček se však podařilo rychle obnovit a minimalizovat ztráty. O několik let později se Ole a Godrfred setkávají s návrhem dětského psychologa Hillaryho Page, který vytvořil princip, kdy kostky lze na sebe napojit, aby u sebe držely. Jako první v celém Dánsku koupili stroj pro výrobu plastových hraček, tehdy stál 30 000 dánských korun. Spojili své síly a nová stavebnice zaplnila pulty obchodů s hračkami. Očekávaný úspěch se konečně dostavil… Ne, bohužel, tak jednoduše to nešlo. Nemohli to pochopit. Jak je možné, že o jejich stavebnici není vůbec žádný zájem? Výroba ostatních druhů hraček naštěstí pokryla vzniklou ztrátu. V roce 1950 je Godtfred Kirk Christiansen jmenován víceprezidentem společnosti a přebírá tak většinu vedení firmy. Cestuje do Spojených států, kde se setkává s řadou odborníků ve snaze zdokonalit svou stavebnici. Změní proces výroby a Lego kostičky poprvé získávají podobu, která se prakticky nezměnila dodnes. Od ohromného úspěchu jej již dělí poslední krůček. Dochází mu, že stavebnice by potřebovala více oživit, a tak místo jednotvárných barevných kostek začne vytvářet letadla, vozidla, hrady, lodě, prostě celý svět z Lega. Cokoli vás napadne, je možné díky Legu vytvořit.

V roce 1958 umírá Ole Kirk Christiansen a jeho syn Godtfred pokračuje v jeho práci. Firma roste každým dnem. Dalším požárem je zničen sklad dřevěných hraček a je rozhodnuto jejich výrobu již neobnovit, produkovat se budou výhradně Lego kostky. Vznikají série Duplo pro ty nejmenší a Technik pro starší stavitele. Godtfred zakládá v Billundu první LegoLand (1968), svět kde je vše z Lega. Zábavní parky dnes stojí také v Anglii, Německu a v Kalifornii v USA. Z původních 6-7 zaměstnanců v roce 1932 se jejich počet rozrostl na téměř 10 000 po celém světě. V roce 1979 usedl do čela společnosti další syn Kjeld Kirk Kristiansen, který byl magazínem Forbes v roce 2007 označen za nejbohatšího občana Dánského království se jměním přes 3,3 miliardy dolarů.

Konec jako z pohádky. Nutno mít na paměti, že za ním stojí dlouhá cesta se spoustou těžkých dnů a slepých uliček. Lego si však šťastný konec rozhodně zaslouží. V dnešní technikou posedlé době je tím posledním pilířem, který dokáže děti spolehlivě udržet dál od televize a počítačů. Rozvíjí kreativitu a při trochu šetrném zacházení vydrží i několik generací. Pokud tedy chcete investovat do zábavy svých nejmenších, je Lego bezpochyby jednou z nejlepších možností.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here