Michael Bay: Hollywoodský režisér „Ničitel“

3
1785

Filmoví kritici jej nesnáší, diváci milují. Michael Bay natočil za svou kariéru v podstatě jen šest filmů, z nichž dva mají více pokračování. Takzvaný „Zlatý věk“ akčních filmů nechal v klidu vyšumět, a zatímco ostatní servírovali jeden snímek za druhým, aby z obrovského koláče hladových diváků urvali pro sebe co největší kus, on pracoval podle svého plánu. A výsledek? Jméno Michael Bay se stalo synonymem kvality. Je jasné, že filmy jsou otázkou vkusu, takže každému se libí něco jiného, ale zisky a návštěvnost mluví jednoznačně v Michaelův prospěch.

Náznak jeho životní dráhy přišel brzy, už když jako třináctiletý se svou první kamerou natáčel akční scénu útoku mimozemšťanů na hromádku hraček. Scéna nakonec skončila nefilmovým požárem celého pokoje, který ukončila až přivolaná jednotka hasičů. Ale první cenná zkušenost byla na světě. Od patnácti let pracoval u společnosti Lucasfilm a po dokončení univerzity získal vzdělání Art College Centre of Desing. Jako první se celý nedočkavý vrhl na točení reklam. Pod jeho režijní taktovkou vznikly upoutávky na firmy jako Coca-cola, Reebok nebo Nike. Současně také pracoval na řadě hudebních videoklipů s takovými umělci, jako jsou Lionel Richie, Tina Turner a Aerosmith. Ještě než mu bylo třicet, dokázal získat všechna možná ocenění pro režiséry reklam. Bylo na čase se posunout dál.

Michael už chtěl předvést své režisérské schopnosti i na stříbrném plátně a po několika odmítnutích konečně dostal šanci. Psal se rok 1995 a v ruce držel scénář s názvem Bad Boys (Mizerové). Hlavní hrdiny měla ztvárnit dvojice neznámých mladíků Martin Lawrence a Will Smith. Bay mohl poprvé popustit uzdu své fantazii. Výbuchy, originální záběry, agresivní vizuální styl a hlavně humor. Rázem se z rozpočtu 25 milionů dolarů vrací suma více než 160 milionů. Následující rok přichází trhák Skála a Michael Bay potvrzuje, že je velice výnosnou investicí a vyvrací pověry o štěstí začátečníka. Jen sledujte ty sumy: Skála (1996) – 325 mil. dolarů, Armageddon (1998) 553 mil., Pearl Harbor (2001) – 449 mil., Mizerové II (2003) – 273 mil., Ostrov (2005) – 160 mil., Transformers (2007) – 706 mil., Transformers II – 834 mil. a nejnovější díl Transformers III 884 milionů dolarů.

Mezi těmito filmy nebyl žádný omyl nebo snad „úlet“, který by šel dokonce do záporných čísel. Michael Bay je prostě zatím stoprocentní jistota. Filmoví kritici by ho nejraději viděli zpátky u reklam a ani někteří diváci jeho styl nemusí. Z objektivního pohledu je však nad slunce jasné, kdo je v současnosti králem filmových trháků. „Nepřišel jsem léčit rakovinu, ale bavit lidi.“ A to dělá zatraceně dobře. Pokud tedy víte, že jdete do kina na Michaela Baye, patřičně se uvolněte a vychutnejte si tu vizuální jízdu, která vás zaručeně pobaví. Těch filmů je opravdu jen několik, a to je dobře.

3 KOMENTÁŘE

  1. Máte špatně uvedené jméno Lionela Richie. Jinak hodně dobre režisér všechny filmy jsem viděl a rád je opakuji zvláště BB II

  2. Michael Bay točil v Praze reklamu pro Victoria’s Secret. Ti šťastnější mohli vidět natačení jež probíhalo mezi 14-19.8.2011 a to na Trojském zámku a před a na Hlavním nadraží.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here