Marvel: Superhrdinové ožívají.. a to i ve vás

2
1195

Vydavatelství bylo založeno v roce 1939 pod názvem Timely Comics. Hlavním editorem se stal Stan Lee, pod jehož dohledem ožívaly charaktery jako Spiderman, Wolverine, Fantastická Čtyřka, Iron Man, X-Men nebo nebezpečný Hulk. Počátky nebyly jednoduché, ale během několika let si společnost vybudovala celkem stabilní pozici na trhu. Už nějaký čas se známé postavy přesouvají na filmová plátna a zaplňují kinosály po celém světě. Příběhy plné akce, napětí a dobrodružství dokáží hlavně motivovat a inspirovat a to si jejich fanoušci uvědomují. Nalézáme zde tolik vlastností, které by bylo potřeba rozvíjet, jako je odhodlání, zodpovědnost, odvahu, mravní sílu a mnoho dalších. Naproti tomu vidíme i druhou stránku, jako chamtivost, chorobná ctižádost nebo touha po odplatě. Stejně jako skutečný, tak ani komiksový svět není černobílý a hrdinové většinou ve snaze pomoci jedněm ubližují druhým a jejich osobní život bývá hluboce zasažen. Je to nezbytné?

Co vlastně znamená být hrdinou? Je to ten, kdo jedná nehledě na vlastní nebezpečí, kdo se dokáže obětovat nebo přebrat v rozhodující okamžik zodpovědnost za druhé? Možná, odpovědí je bezesporu více. Obecně můžeme říci, že hrdinou je ten, kdo se rozhodne a udělá v danou chvíli nesobecky to, co je správné. Ve chvíli, kdy by bylo jistě jednoduší dívat se stranou a „hledět si svého“. Takový čin nemusí být vždy spojen s rizikem, ale pokaždé za ním musí stát odhodlání a iniciativa.

„Hrdinou se člověk nerodí, hrdinou se člověk stává.“

A právě tato situace je na příbězích tou nejhodnotnější. Onen první krok je vždy svobodným rozhodnutím a vychází zevnitř. Ze srdce. Ze stejného místa, kterým dokážeme podvědomě rozlišit dobré a špatné. Je to ta chvíle, kdy je člověk okolnostmi často sražen na kolena a pod tíhou onoho okamžiku začíná brát věci do vlastních rukou. Přijímá zodpovědnost za to, co bude následovat a začne jednat. Vůbec to přitom nemusí být hlavní hrdina se svou supersilou. Krásnou scénu najdeme třeba ve filmu Spiderman 2. Neovladatelný vlak plný lidí se vysokou rychlostí blíží ke konci trati. Ano, člověk si říká: „Ach ne, další tradiční filmové klišé.“ Ale nemusí tomu tak být. Spidermanovi se skutečně s vypětím všech sil podaří vlak zastavit, při záchraně však přijde o masku a následně vyčerpáním i ztrácí vědomí. Cestující jej pokládají na zem a poprvé spatřují jeho skutečnou podobu. Přestává pro ně být nedotknutelným symbolem a získává konkrétní lidskou tvář. U zachráněných pasažérů dochází k výraznému posunu. Hledí na bezvládné tělo člověka, který právě zachránil jejich životy jen proto, že měl tu možnost a oni potřebovali pomoct. Mění se způsob, kterým vnímají situaci a všechno dění okolo sebe. Uvědomění, že neexistuje skutečný důvod pro vlastní lhostejnost a mohou udělat víc, než doposud, jim dává novou sílu. Najednou jsou ochotni se bránit a nevydat svého hrdinu nepříteli, před kterým ještě před několika okamžiky vyděšeně prchali, nedbaje ničeho než vlastní záchrany. Přestože nemají proti zápornému doktorovi prakticky žádnou šanci, takovýto čin je jako elixír života pro světlou stránku naší duše.

Podobné situace zažíváme všichni. Pokaždé máme na výběr, zapojit se a udělat správnou věc, nebo zůstat stranou. Je jasné, co je snazší a pohodlnější, ale toto pohodlí zraňuje víc, než si mnohdy uvědomujeme.

„Hrdinové umírají jednou, zbabělci tisíckrát.“

Každý člověk chce být hrdinou. Každý bez výjimky. Možná ne pro celý svět, ale pro své děti, ženu, pro své nejbližší. Pro tyto lidi se dokáže obětovat, i snášet bolest a překonat překážky. Ale pouze pro ně to nestačí. Možná dokáže i zajistit, že jim nikdo a nic neublíží, ale pokud bude soustavně odmítat pomoci druhým, ubližuje tím sobě samému. Zraňuje a oslabuje tak svůj charakter, že po čase přestane být člověkem, se kterým dokáží být blízcí šťastni. Někdy stačí i malá pomoc od neznámého, aby se vám nesmazatelně vryla do paměti.

Dne 31. 12. 2009 společnost The Walt Disney Company získala celou skupinu Marvel Entertainment za úctyhodnou částku 4,24 miliardy dolarů. V prohlášení bylo řečeno, že žádným způsobem nemají v plánu zasahovat do produkce Marvel Entertainment nebo nějakým způsobem měnit charaktery postav. Jsou s nimi spokojeni a tedy i s tím, co reprezentují. Jejich poselství, či odkaz je skutečně jednoduchý: „Svět potřebuje hrdiny!“

2 KOMENTÁŘE

  1. Opravdu pěkně gradující článek. Ke konci jsem i zapomněla snídat 😀 a to komiksům příliš nefandím..

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here