Luxusní bydlení v koloběhu času

0
1481

Výsada urozených

Od pradávných egyptských a mezopotámských civilizací můžeme definovat luxus – vysoce kvalitní a drahé materiály, precizní zpracování, které přetrvalo tisíce let, estetická krása a přepych.

A ačkoliv se podoba staveb v čase logicky měnila, jedno měly společné – důraz byl kladen na vnější podobu a okázalost, neboť účelem stavby bylo reprezentovat jejího majitele a dát jasně najevo, že zde bydlí urozený a velmi bohatý člověk, jemuž jsou ostatní poddaní.

Luxus ve 20. století

Vše se mění v 19. století, kdy se pozornost upíná k vnitřní struktuře domu a začíná se hledět i na potřeby obyvatel domu. Synonymem luxusu tak, jak ho známe dodnes, se postupem času stává vila. Na první pohled krásná a útulná stavba v příjemné lokalitě, rozměry a dispozicemi plně vyhovující potřebám obyvatel.

I interiéru byla věnována patřičná pozornost projevující se zejména citlivým výběrem materiálů, kterým vévodilo dřevo, sklo, kov a kámen.

Úpadek a vzestup

Po 2. světové válce následuje v České republice úpadek. Boom zažívají obrovské panelové domy, do kterých se obyvatelstvo hromadně stěhuje, ale kde se necítí vůbec dobře.

To se teď opět mění. Nové stavby se navrací ke starým hodnotám, jakými jsou právě kvalitní materiály, zdařilé a profesionální zpracování, ale i příjemná lokalita a dostatek soukromí.

Dokládá to i nový projekt developera Crestyl, jenž na břehu řeky Vltavy buduje komplex luxusních bytů. Jejich výsadou je až nezvyklá prostornost, špičkový design a nadstandardní vybavení.

V celém projektu je výborně zohledněna vybraná lokalita – bývalé přístaviště na pomezí Karlína a Libně. Kromě bytů zde totiž vzniká i plně vybavená marina určená uživatelům menších lodí a jachet.

Pocit soukromí a luxusního bydlení nabízejí také nové byty v Praze 5 – Barrandově. Ke každému bytu náleží velká terasa, nebo předzahrádka, kde si mohou obyvatelé bytů nerušeně užívat odpočinku a příjemných chvil s rodinou.