Ať už jste profesorem, obchodníkem, vysokoškolákem, manažerem, nebo kýmkoliv jiným, jistě se často i vám naskýtají příležitosti k získání velice kvalitních informací. Podmínkou jejich získání je však rychlé jednání a dobrý pamatovák. A tak ve shonu zapisujeme tyto důležité informace na druhou stranu poznámkových bloků nebo na utržené cáry papíru, které zajisté nikde nezaložíme… Když už se nám poštěstí, a my dané poznámky nalezneme, zjišťujeme, že jsme nestihli zaznamenat to nejpodstatnější. V lepším případě nám schází “pouze” části stěžejních myšlenek. Může to být způsobeno neobvyklým podáním, nedostatkem času, momentální nekoncentrovaností, okolními vlivy – čímkoliv, na tom nesejde. V tu chvíli bychom velice ocenili možnost opětovného poslechu. Ale jak?
A právě s touto skutečností se nespokojil Jim Marggraff, tvůrce technologie Livescribe. Dal tak impulz k vytvoření výpočetní platformy, která sestává z tzv. chytrého pera (Smartpen), speciálního papíru, softwaru a vývojářských pomůcek. Popis fajn, nyní však k podrobnostem… Livescribe přináší úplně nové možnosti v zaznamenávání informací – ke klasickému psanému záznamu přináší i audio rozměr a nové možnosti převodu informací do digitální podoby (ale nejen to).
Ústřední roli v trháku zvaném Livescribe plní speciální pero, které má oproti svým hodně vzdáleným příbuzným navíc mnoho vychytávek. Od zmíněných příbuzných a dávných předků zdědilo tak maximálně inkoustovou náplň. Je navíc obdařeno mikrofonem, reproduktorem, infračervenou kamerou, vysokokontrastním OLED displejem, několika sloty a vnitřní flash pamětí (o kapacitě 1, 2, 4 či 8 GB), do níž jsou zaznamenávány rukou psané poznámky, nákresy a okolní zvuky (2 GB model pojme zhruba 200 hodin psaného záznamu s audiem – závisí na nastavení kvality záznamu). Na trhu jsou dva typy per – první se jmenuje Pulse, druhé Echo. Odlišují se však pouze v drobných detailech – tvaru, velikost vstupu na sluchátka a výstupem na USB port.
Další nezbytnou součástí technologie je speciální blok s patentovaným bodovým systémem od společnosti Anoto. Pohlédneme-li na listy bloku blíže, udiví nás – kromě řady ovládacích tlačítek na spodní části listů – obrovská síť malých nepatrných bodů. Ty slouží k přesnému vyhodnocování pozice pera (z důvodu pozdějšího převodu dat do digitální podoby). Ukázka fungování systému má však cenu zlata – můžete jí zhlédnout v následujícím videu za asistence vysokoškolačky Tracy (nebo v mnoha dalších videích na Youtube):
Ať se právě teď nacházíte kdekoliv, jakmile stisknete tlačítko Record na spodní části listu, uvedete do chodu záznam na interní flash paměť. Od této chvíle bude zaznamenán každý pohyb a každý zvuk, dokud nestisknete tlačítko Stop. Posléze máte možnost zpětně přehrát úplně vše, co zaznělo během vaší tvorby, přednášky, setkání nebo jednání. A to jednoduše tak, že se perem dotknete místa, kde jste v danou chvíli zrovna zapisovali nebo kreslili (viz video). Poznámky lze samozřejmě ukládat i bez nutnosti audio záznamu. Následně připojte Smartpen k počítači a zazálohujte si své záznamy za pomoci speciálního Livescribe softwaru. Dále je převeďte do formátu .pdf, zašlete emailem nebo publikujte na Facebook, což taktéž není žádnou složitou záležitostí na několik minut… Mnoho dalších podrobností naleznete na oficiálním webu.
Pro některé se může jednat o skutečně neocenitelnou pomůcku, nejen o zábavnou hi-tech hračku. Cena 1GB Pulse Smartpen začíná na 49.95 dolarech. Pokud jsme právě vám dobře nahráli, zapište si za uši: “Technologie Livescribe“.