Mnemosyne: Nejdražší USB disk uprostřed hlavolamu

0
1647

Společnost Toshi Satoji Design sídlící v italském Miláně si název pro svůj jedinečný výrobek vypůjčila z řecké mytologie, v níž bohyně Mnemosyne ztělesňovala paměť. Koncept USB disku ukrytého uprostřed hlavolamu byl vytvořen pro japonského výrobce neobvyklých přenosných disků SolidAlliance.

Pravda však je, že Mnemosyne (se svými rozměry – jedna strana měří 7,2 centimetrů – a hmotností 950 gramů) se pro přenášení příliš nehodí. Daleko lépe se bude vyjímat na vašem pracovním stole a když zrovna nebudete využívat 16GB prostoru, nebo si lámat hlavu při skládáním či rozebíráním kostky, dokáže stejně dobře posloužit i jako stylové těžítko důležitých dokumentů.

Koncept je proto naprosto odlišný od ostatních USB disků, které mají být kdykoli po ruce a připravené k použití. Vyřešit skládanku čítající 6 asymetrických dílů plus jeden, v němž se skrývá USB, totiž rozhodně není snadné a vyžaduje pěknou chvilku naprostého soustředění. Po použití se navíc musí masivní kostka znovu pracně sestavit.

A přesně o toto japonští návrháři  Toshi Satoji a Katsuya Masaki překvapivě usilovali. Chtěli jsme, aby byl náš USB flash disk používán s náležitou péčí a pozorností, a proto jsme vybrali drahý a ušlechtilý, ale zároveň masivní a těžký materiál, jehož užívání bude složitější. Je to naprosto rozdílný způsob běžného používání USB disků, ale něco takto výjimečného nesmí být jednoduché.“

Disk Mnemosyne tedy zjevně není vhodný pro uchovávání pracovních dokumentů nebo prezentací, může být však skvělým dlouhodobým – a téměř nezničitelným – ukladištěm nejen pro osobní fotografie, ale i data, která nejsou určena pro jiné oči než vaše. Na první pohled totiž nebude nikomu jasné, co se v designově zajímavé kostce vlastně skrývá.

USB krychle je svými výrobci prezentována jako nejdražší USB disk na světě. Cena za Mnemosyne byla vyčíslena na 10 442 dolarů. Každý hlavolam je vyroben s velikou pečlivostí, všechny kousky do sebe samozřejmě dokonale zapadají, a mezi všemi kostkami byste nenalezli dvě totožné – každá je originálem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here