Kuba: Ostrov mnoha tváří, I. část

0
1533

Zašlá sláva Havany

Honosné hotely na hlavní třídě Paseo del Prado, po níž se v 18.století proháněla španělská koloniální šlechta při svých projížďkách na koních, připomínají svými mramorovými sloupy a balkóny s oblouky lepší časy. Dnes oprýskaný hotel Sevilla z roku 1908 patřil k nejmodernějším adresám v Havaně. Na dobu, kdy si v hotelovém kasinu užívaly hvězdy jako tanečnice Josephina Bakerová, boxer Joe Louis nebo gangster Al Capone, může Havana dnes už jen vzpomínat. Stará Havana, La Habana Vieja byla roku 1982 vyhlášena UNESCEM světovým kulturním dědictvím, mnoho památek je dnes ale v žalostném stavu.

Vzpomínky na americkou riviéru

Zlaté časy Kuby, to je Havana ve 20.letech minulého století, kdy sem míří především americká smetánka užívat si a utrácet peníze za hazard v Grand Nacional Casinu, za dostihy nebo golf. Podnikatelé, bankéři, spisovatelé a umělci si vytvořili své vlastní kluby jako nejluxusnější místa v Havaně, kde si v době americké prohibice užívali zábavy, alkoholového opojení a prostitutek. Během „krásných bláznivých dvacátých let“ se Kuba stala snad nejbohatší tropickou zemí na světě s nejvyššími příjmy na osobu podobně jako americká Florida, kde byl ale hazard zakázán.

Zakázané ovoce v době americké prohibice

Z období, kdy Kuba měla přilákat americké turisty na zakázané ovoce pochází známé klišé, které je spojeno s předrevoluční Havanou. Představujeme si hazard, mafii a neřest v nově vystavěných hotelech a kasinech ve stylu Las Vegas, které měly po roce 1948 lákat na Kubu hazardní hráče a turisty přicházející za zábavou. Noche Habanera – havanské noci s kubánskými doutníky, mambo, cha-cha, kabarety jako proslulá Tropicana, vlnící se mulatky a Američani, kteří přijíždějí na Kubu za hříchem… To vše jen krátce před Castrovou revolucí, která zcela změnila dějiny Kuby.

“Bordel Karibiku” a mafián Al Capone

Kuba jako místo, kde se stahovala americká mafie během dvacátých a třicátých let. Známá pověst Kuby podněcuje stále naši fantazii. Al Capone, který nakupoval za americké prohibice od Kubánců melasu pro své lihovary, kmotr Lucky Luciino, který vyjednal s vládou na Kubě otevření slavného kasína Gran Casino v hotelu Nacional či Frank Sinatra, podezřelý ze styků s mafií na Kubě. Až Castro pak „vysvobodil Kubu“ z rukou mafie a gangsterů z Chicaga a Las Vegas a jednou provždy zatrhl Američanům radovánky v „bordelu Karibiku“. Země je od Castrovy revoluce v roce 1959 socialistickou republikou s vládou Komunistické strany Kuby a centrálně řízeným hospodářstvím. Ráj na zemi, jen ten blahobyt se na Kubu již nevrátil.

Omšelá revoluce v mramorových sálech bývalého Prezidentského paláce

Muzeum revoluce v Havaně je umístěno v někdejším prezidentském paláci, který v roce 1957 přepadla revoluční skupina studentů s cílem zabít prezidenta Batistu. Zraněný Batista utekl zadním východem. Dnes má být palác s neoklasicistickými prvky oslavou revoluce. Voskový Che Guevara se prodírá džunglí. V zahradě v památníku Granma Memorial je konzervována loď, na které připlul Fidel Castro v roce 1956 z Mexika spolu s dalšími revolucionáři. Nic víc než zažloutlé novinové výstřižky a nástěnky v poloprázdných mramorových sálech.

Kde spočinul Kryštof Kolumbus

Kubánské baroko, to je Catedral de San Cristóbal de La Habana. Bílá zašlá fasáda připomíná koloniální krásu katedrály, kde byly mezi lety 1796 a 1898 pohřbeny pod hlavní lodí ostatky Kryštofa Kolumba, který karibský ostrov objevil. Kolumbus však cestoval i po smrti. Ostatky cestovatele zde dlouho nezůstaly a byly převezeny do Sevilly, ani tam ale nenalezl dobrodruh místo posledního odpočinku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here