Augusta National Golf Club: Dotek ráje

0
1657

Hřiště světové úrovně, které již od roku 1934 hostí ty nejlepší hráče z celého světa na prestižním turnaji Masters v boji o 135 milionů korun. Každý rok si miliony lidí nenechají ujít jedinečnou příležitost vidět na vzdálenost několika metrů hráče jako Tiger Woods, Phil Mickelson nebo Vijay Singh. Ale vy jste přece přijeli kvůli něčemu jinému. Přijeli jste si zahrát. A v tom je kámen úrazu pro většinu smrtelníků. Augusta má jen okolo 300 členů a abyste se stali jejím členem, musí vám být členství nabídnuto. A s kým se možná potkáte na hřišti? Členy jsou například nejbohatší muži planety Bill Gates (článek zde) a Warren Buffett (článek zde) nebo také obdivovaný manažer Jack Welch, bývalý generální ředitel General Electric a další.

Když tedy budete mít na kontě dostatečný počet nul a ty správné přátele, možná se ve vaší schránce objeví pozvánka. Vaše soukromé letadlo přistane pozdě odpoledne, takže se jen stihnete ubytovat vyrazit s přáteli na večeři. Slunce pomalu zapadá za obzor a vzduch je plný těžké vůně magnólií. Dali jste řidiči na zbytek dne volno a rozhodli se jít do La Maison de Telfair (nejlepší restaurace v okolí) pěšky. Jakmile vstoupíte do samotné restaurace, obklopí vás kouzlo dávno zašlých časů, vždyť dům zde stojí už od roku 1853. Sednete si s přáteli ke stolu a na předkrm si dáte kousky krabího masa s avokádem a růžovými grepfruity v koňakovém dresingu. Jako hlavní chod Vás překvapí specialita šéfkuchaře Heinze: Jehněčí kotlety s čerstvými bylinkami, meruňkovou krustou a rýží Bismati, které se bude skvěle doplňovat řekněme s Pinot Noir (pro nezasvěcené opravdu skvělé červené víno) ročník 97. Pak si možná na terase ještě vychutnáte jednu skleničku a půjdete spát, zítra vás přece čeká dlouhý den.

Hned ráno posnídáte něco malého přímo v klubu a pak se spolu s caddym (obvykle chlapec, který nosí golfové hole za spropitné) vydáte na green. Augusta National Golf Club má 18 jamek s parem 72, což znamená že byste měli celé hřiště projít se 72 údery do míčku. Každá z 18 jamek je pojmenována po rostlině, která v jejím okolí roste jako Magnólie, Žlutý jasmín, Kamélie nebo Azalea (podruh rododendronu). Vždy vás však čeká perfektně zastřižený trávník a nádherná příroda okolo. 

K deváté jamce se dostanete někdy okolo poledne, sednete si do golfového vozíku a po štěrkovitých cestičkách ve stínu velkých borovic a dubů dojedete zpátky k hlavní budově. Zde si na oběd dáte něco lehčího (přeci jenom jste teprve v polovině), můj tajný tip by byl Tilápie (africká sladkovodní ryba) s napařenou zeleninou a čerstvým kořením, s extra panenským olivovým olejem a jogurtovou omáčkou. A pokud vaše dosavadní výsledky na hřišti byly tak skvělé, že se začínáte bát, aby jste svoje spoluhráče neztrapnili, dejte si sklenku bílého vína, třeba Chardonnay.

Hodinku nebo dvě vytrávíte v houpacím křesle a půjdete dohrát hřiště. Na sedmnácté jamce, tedy skoro na konci se mějte na pozoru. 192 metrů od odpaliště totiž stojí Eisenhowerův strom, pojmenovaný po 34. americkém prezidentovi Dwightu D. Eisenhowerovi, který se proslavil tím, že nešťastný strom tolikrát zasáhl míčkem, že několikrát požadoval pokácení tohoto nešťastného stromu. Ale ani prezident spojených států nemá dost velkou pravomoc, aby nechal v Augustě pokácet jediný strom. A protože při pohledu na svoji scorekartu vidíte, že vaši přátelé ani dnes vaši formu nepřekonají, úmyslně odpálíte míček přímo na tu slavnou borovici. Protože kolik lidí na světě může říct, že hráli golf na nejexkluzivnějším hřišti světa a že odpálili míček stejně jako 34. prezident spojených států?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here