Krátké náhlednutí do historie jachtingu

0
1438

Plachetnice se využívaly již od nepaměti. Touha člověka proplout řeky, moře a oceány vedla k vytvoření lodi. První písemné zmínky o nich byly nalezeny v Egyptě na hliněných deskách, které byly vyrobeny zhruba před  6000 let. Mnoho historiků se domnívá, že starověcí Řekové začali prozkoumávat Egejské moře před více než 10 000 lety. Z historie jachtingu víme, že faraoni milovali plavení se po Nilu na lodích z papyru. Bylo zvykem pohřbívat mumifikované ostatky faraona spolu s lodí, aby se mohl snadněji dostat na druhý svět. Indický maharádža také miloval výletní plavby po vodách řeky Kerala. A Féničané byli zase považováni za velmi zručné stavitele lodí.

Slovo “jachta” je překladem z nizozemštiny a znamená něco jako „loď lovící“ (jaghtschip). V šestnáctém století byli obchodníci a mořeplavci atakováni piráty. Na ochranu před mořskými zloději byly vytvořeny jachty. Byly to rychlé a manévrovatelné lodě určené k chytání pirátů. Nizozemci představili jachtu anglickému králi Charlesovi II. Od této doby začaly být jachty využívány lidmi z královského dvora k plachtění po řece Temži.

Z historie také víme, že jachting se jako sport stal široce populárním v Británii v pozdně viktoriánském období (1837-1901). Královna Viktorie a její rodina měla flotilu parních jachet ve své rezidenci na Isle of Wight. Město Cowes na tomto ostrově je stále považováno za rodnou zem jachtingu a každé léto se tam koná známý festival Cowes Week (známý také jako Skandia Cowes Week od roku 1994). Jde o nejdéle trvající pravidelná regata na světě.

Za původní jachtu byla považována lehká i rychlá plachtící se loď. Definice se však postupně změnila; dnes je za jachtu považováno téměř jakékoliv plavidlo, odlišné od lodi, poháněné plachtou, motorem nebo oběma a používané pro plavby s cílem zábavy, rekreace i sportu.

Největší rozmach jachtingu je typický pro období po druhé světové válce. Jachty se až do padesátých let minulého století stavěly především z dřevěných desek a poté se začaly využívat i nové materiály, laminát, ocel, hliník a dokonce železocement. To umožnilo snížit náklady na jejich stavbu.

Každý z nás v dětství sní o plavbách a dobrodružstvích, které se nacházejí v knihách o pirátech. Dnes se při řeči o plavbě na jachtě běžnému člověku evokuje výlet plný dobrodružství na sněhově bílé krásce s plachtami napnutými do větru. Jiní lidé se v tomto názoru liší; jachta pro ně znamená mořskou nemoc, omezený prostor a únavu z plachtění.

Článek vám v rámci exkluzivního partnerství přináší server NaPalubu.cz, jediný český magazín z oblasti lodí, charteru a života na moři.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here