Caterham: Pálenka z asfatlu a pneumatik

0
1675

Pokud chcete zažít opravdovou radost z jízdy a být na silnici rozpoznatelní, firma Caterham nabízí nevídané automobily, které zdánlivě připomínají závodní formule 60. let. Vítejte ve společnosti, kde jsou emoce řidiče na prvním místě.

Úzká táhlá příď, z níž nezvykle vystupují mohutná kola, zahalena pouze skromnými blatníky. Výrazné sání motoru v přední masce. Ona to ani není maska, je to prostě sání. Zvýšenou pozornost poutají kruhové světlomety vysazené na ocelových stopkách. U vozů Caterham vypadají jako skutečné oči, které mají situaci pod kontrolou. Dvě sedadla jsou zapadlá hodně vzadu, těsně nad zadními koly, která se umí rozzuřit. U některých modelů je zajímavě vyřešeno zpětné zrcátko, které není připevněné na předním skle, ale trčí z palubní desky. Nevídané. Rozsah koní se pohybuje od 150 do 260, záleží na konkrétním modelu. Nezdá se jich být mnoho, ale oněch 260 stačí na bláznivé zrychlení z 0 na 100km/h za 3,1s. Na sportovní charakter poukazuje také velmi masivní výfuk po levé straně vozu. Je umístěn jen pár desítek centimetrů pod Vámi, což při absenci střechy slibuje hřmění v uších.

Proč jsou vozy Caterham tak rychlé a v nejrůznějších testech se pohybují na předních příčkách? Na svědomí to má šikovnost konstruktérů, kteří váhu stroje doslova osekali na půl tuny. Důležitější než oslnivé údaje o celkovém počtu koní je údaj o množství koňských sil na jednu tunu. A těch mají vozy Caterham pro svoji lehkost požehnaně.

Automobily jsou to nesmírně hbité. Co se týče driftování a podobného bláznění s doprovodnou vůní gumové pálenky, tak dokážou psí kusy. Kola se dokáží opravdově rozzuřit a trhají asfalt ze země. Když hledíte na řidiče Caterhamu, jak už podvacáté ve smyku opisuje kolečko o poloměru 3 metry, vypadá to tak jednoduše. Pohodovým výrazem a šibalským úsměvem naznačuje, že by si zvládl vyřídit několik hovorů, aniž byste zaznamenali rozdíl. V automobilce Caterham své vozy vychovají k poslušnosti, kterou po troše tréninku sami pocítíte. Stačí si dohodnout hodinu pronájmu opuštěné letištní plochy, sehnat dopravní kužely, partu dobrých přátel a jezdecké rukavice. Vozy Caterham možná nejsou v široké veřejnosti kdovíjak líbivé, ale když smyky, tak Caterham.

Není to jen zábava, je to i designová lahůdka. Vozy Caterham se pro svoji vytříbenost často dostanou do rukou sběratelů. Je to naprosto jiný automobil, než co můžete na silnicích potkat. Interiéry nepodléhají tomu, co je zrovna IN. Jsou prostě takové, aby řidič veškerý svůj čas věnoval požitku, místo aby se rozplýval nad překrásnými materiály. Je velmi účelový bez zbytečných zkrášlovátek. Trochu připomíná kokpit letadla. Celá řada budíků doplněná několika páčkami jako z pilotní kabiny bitevní stíhačky.

Stroje Caterham nejsou určeny jen k bláznivých rodeům, i když k tomu přímo vybízí. Stažená střecha, unikátní design, strohý interiér a pohodová jízda kabrioletem, to samotné má něco do sebe. Člověk za jeho volantem má smysl pro zábavu a rád si hraje. Proto když někdo bude prohlašovat, že jste s takovým vozem zaspali dobu a jste „exot“, tak ho nechte rychle zmizet ve zpětném zrcátku. To Caterham zvládá bravurně. Na výběr máte z více než 15 modelů, za jeden z nich zaplatíte v průměru 950 000Kč. Pro nadšence, kterým stačí jednotlivé díly, aby si vůz sestavili podle manuálu, je cenovka o 125 000Kč příznivější. Kolik výrobců Vám nabídne něco takového?

Doménou firmy Caterham je hravost jejich vozů. Jak Vás jednou chytnou, tak už zřídkakdy pustí. Je to proto, že až si vůz jednou ochočíte, ochočí si on Vás…

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here