Finanční půjčky mezi přáteli? Může to fungovat?

0
2153

Již mnohá přátelství ztroskotala na penězích… S půjčkami je vždy problém, ať už jste v roli žadatele, nebo poskytovatele. Přejít tíživou situaci kamaráda je také nemyslitelné – jaká témata hovoru zvolit pro vyhnutí se závisti, nebo vychloubání? Kam jít na jídlo, na kávu, kam na dovolenou s někým, kdo je mimo váš svět? To nelze. Jaké se tedy nabízí východisko, když přítel se pozná v nouzi a na opravdové přátele by se mělo dát spolehnout? Jak neztratit, ale naopak ukotvit dobrá přátelství, když peníze jsou až na prvním místě?

how-choose-right-investment-banker-sell-business

„Když se jedná o peníze, existuje pouze jediná nápověda: Víc!“
André Kostolany

Malý finanční problém

Příklad: Kamarád nemá peníze na oběd. Výjimečně svůj rozpočet nevychytal a musí počkat na výplatu. Nabízí se tedy možnost dietní (voda a závistivé zírání do talíře), nebo půjčka. Rozhodneme se pro půjčku. Dny, týdny i měsíce plynou a stále částku nevrací. Trpělivost nám dochází. Už z pouhého principu čekáme, že se s námi vyrovná. I tato malá částka začíná být ožehavým tématem. Roste nedůvěra, zvětšuje se odstup…

„Divé zvíře ukazuje svou povahu, spatří-li krev. Člověk, když uvidí peníze.“
František Vymazal

Že vám to zní povědomě? Dotyčný se pak zcela odcizil a peníze nevrátil, nebo po vaší připomínce vrátil, ale cítil se ublížen? V opačném případě, kdy jste dlužili vy, vás tak hlídal, že jste se cítili jak vězni na odpolední vycházce?

„Vypůjč si od někoho peníze, a potkáš ho pětkrát za den.“
František Vymazal

Půjčky jsou zrádné i v malých částkách a opravdu zde platí: Nepůjčovat! Nechat ale přítele např. hladovět, nepomoci, nepodpořit… je nerozumné stejně jako naivní půjčka (tzn. bez plnohodnotné smlouvy). Řešení je snadné: DARUJTE. Když dotyčného na oběd pozvete, bude vděčný, nebude cítit závazek jako takový a vy budete jen v koutku duše doufat, že vám to někdy (třeba, když byste byli v nouzi) nějakým způsobem oplatí.

„Peníze daruj, ale nepůjčuj. Dar ti způsobí nevděčníka, půjčka nepřítele.“
František Vymazal

Velký finanční problém

Příklad: Kamarád má problémy se splácením domu. Potřebuje půjčit větší obnos. Ví, že my nějakou rezervu máme. Půjčku mu poskytnout odmítáme kvůli obavám se splácením… o kamaráda přicházíme. V případě, že půjčíme, hrozí opět mnohá nedorozumění a tahanice při splátkách/návratnosti jako u malého finančního problému, ale (vzhledem k sumě) s mnohem dramatičtějším průběhem i koncem.

„Nepůjčujte nikomu peníze, hlavně ne přátelům.
Hrozí nebezpečí, že přijdete o peníze, i o přátele.“
Petr Novotný

Zde se schyluje k pořádné bouřce! Nelze nechat lidi, které máte rádi, aby se trápili, ale zároveň nemůžete riskovat váš majetek (obzvláště, pokud nemáte pozlacené podlahy a mramorovou toaletu). Bylo by zde riziko, že na dně bude nejen kamarád, ale i vy. Opět ale nenechejte přítele v nouzi!

„Kdo opustí smutného přítele, není hoden, aby se někdy dělil s jeho radostí.“
Gaius Valerius Vatullus

V napjatých situacích lidé často zapomínají, že jsou i JINÉ MOŽNOSTI POMOCI, než peníze na ruku. Máte možnost sjednat mu zdarma (nebo výhodně) dobrého právníka, bankéře, poradce, účetního? Co hypotéka? Nájemník, pronájem? Je v okolí někdo, kdo podobným problémem prošel, aby k němu mohl pro radu? Můžete mu nabídnout druhé zaměstnání? Můžete mu ulehčit a od postradatelných výdajů? Zajistit transfer po městě (společná doprava jedním vozem), darovat ovoce ze zahrady, pomoci opravit střechu atd.? Taková gesta nemají dobu splatnosti, neriskujete tedy nic zásadního a kamarádovi tím můžete pomoci i více, než penězi. Buďte nejen přítelem, ale i koučem, poradcem a psychologem

„Přítel není ten, kdo tě polituje. Přítel je ten, kdo ti pomůže.“
Autor neznámý

Rozum a zázemí převálcují jakoukoli hodnotu peněz. I bohatý může pohořet na neznalosti, hloupé chybě. I chudý se s rozumem může dostat na vrchol. Ať už jsou vaši blízcí v jakékoli situaci, zaslouží si vaši přízeň. Krása pomoci tkví v její nezištnosti a v dlouhodobém dopadu. Když někomu zaženete hlad, zapamatuje si to mnohem lépe, než když mu dáte bankovku a vyšlete ho vstříc osudu. Buďte ohleduplní a tolerantní k opatrnosti a strachu druhých… A pro jistotu: Buďte těmi bohatými, protože vždy je snazší řešit, kam s penězi, než kde k nim přijít. A samozřejmě: Mějte dobré přátele!

„Peníze jsou lepší než chudoba, přinejmenším z finančních důvodů.“
Woody Allen

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here