Chcete být úspěšní? Poznejte své schopnosti!

1
4061
Rozhodně chci být úspěšný, stejně tak i vy chcete být jistě úspěšní. Ale v čem? V životě? V podnikání? V zaměstnání? Úspěch má mnoho podob. Dnes se však podíváme na to, jak uspět s tím, co již máme a jak to vlastně objevit. A co to vlastně je? Co již máme a mohli bychom s tím uspět? Jsou to naše dovednosti a schopnosti!

Jak poznat své schopnosti?

Jeden příběh vypráví o zakopaném pokladu, který ležel v zemi hodně dlouho. Lidé na něj zřejmě zapomněli. Až jednou jeden sedlák šel a chtěl na daném místě začít obdělávat půdu. Když tu náhle narazil na ukryté bohatství. Každý v nás má tento zakopaný poklad v sobě! Samozřejmě že v podobě našich schopností.

Tato analogie by nám měla pomoci pochopit, že samo od sebe se nikdy nic nestane. Člověk musí chtít začít něco dělat. Začít objevovat. Začít objevovat vlastní možnosti a schopnosti. Naše úsilí najít vlastní vnitřní bohatství je pak mnohdy bohatě odměněno naším pozdějším úspěchem. Ovšem na začátku je touha chtít poznat.

Nic není zadarmo a práce na sobě už vůbec ne. Nesmíme se tedy vzdávat a stále hledat a hledat to své “zakopané jmění”. Vždyť prostředků jak objevit své schopnosti je mnoho. Jak říká Edison: „Mnoho životních zklamání je od lidí, co nezjistili, jak blízko byli úspěchu kdyby to nevzdali.“ Mějme toto moudro na paměti!

První krůček k úspěchu je tedy objevit své schopnosti a možnosti. Sami ovšem z vlastní zkušenosti určitě víme, že to není vždy tak jednoduché.

Co nám může pomoci?

Často jsem si kladl otázku, jak se pokusit tenhle vlastní poklad najít a došel jsem k závěru, že možností je mnoho. Vždy jsem více preferoval pracnou sebeanalýzu. Jistě je dobré zkoumat sám sebe a rozhodně to nikdy není na škodu, ale dnešní doba si žádá rychlejší a efektivnější způsoby analýzy svých schopností. A proto se taky začali vymýšlet různé testy, které měli za úkol odhalit člověku jeho inteligenci či jeho schopnosti.

Nejrozšířenější jsou IQ testy. Můžeme ale na základě jednoho čísla určit schopnosti a dispozice daného člověka.

Nikdy jsem nebyl příliš nakloněn těmto testům, mnohem více se mi líbily psychotesty, které byly podle mě mnohem objektivnější. Zaujalo mě tedy, když se mi do rukou dostaly dva zajímavé testy. Jeden se jmenuje test Studijních a osobnostních předpokladů (TOP) a druhý je test Práce na míru (PNM). Po zkoumání těchto testů si myslím, že lze od nich očekávat rozhodně přesnější a věrohodnější výsledky než od většiny testů tohoto druhu.

TOP

První test (TOP) studijních a osobnostních předpokladů jde opravdu hodně daleko. Není to klasický statický test, který zjišťuje naše schopnosti za ideálních podmínek. Je to test, který nejenom určuje jaké schopnosti má testovaný, ale také jak s nimi dotyčný člověk zachází a rozvíjí je. Můžeme to tedy přirovnat k testům tzv. v „terénu“. Jsou to testy, které dokáží určit jak jsme schopni využít naše dané schopnosti a nadání.

PNM

Druhý (PNM) je test práce na míru a má za úkol rozpoznat k čemu máme a k čemu nemáme schopnosti, vlohy. Tedy jasně nám ukáže, kde máme šanci uplatnit se a být užiteční. No řekněte není to skvělé? Jak jsem již naznačoval v první části článku, člověk by měl znát své schopnosti! Proč to tedy nezkusit, když nám tato analýza může pomoci najít si i odpovídající povolání?

Je dobré dodat, že test je na několik stran a že se skládá z následujících subtestů jako například: Vztahová angažovanost, analogie neverbální, asertivita, autonomie, analogie verbální aj.

Testy jsou také velmi dobře zpracovány. Jejich vyhodnocení dostaneme dokonce i v grafech. Takže krásně vidíme, kde máme přednosti a kde se naopak musíme více snažit.

Myslím, že tyto testy mohou pomoci spoustě lidí lépe poznat a efektivně využít své vlohy a své schopnosti.

Přeji Vám hodně štěstí a radost z poznávání svých schopností!

Čtěte také: Jak zlepšit prodejní schopnosti?

1 komentář

  1. Když (asi po hodině vyplňování) test nakonec dokončíte..musíte zaplatit cca 80kč(sk) za výsledky, které vám nic praktického neřeknou. Každý kto se snaží najít tip na vhodné zaměstnání také nepochodí protože jediné co se vám zobrazí jsou reklamy na firmy ve kterých múžete pracovat. A co kdyby ste měl delat práci která se v reklamách nenachází? v tom případě se to zřejmě nedozvíte. JE TO JENOM REKLAMA A AUTORÚM STRÁNKY JDE JENOM O VÝDĚLEK Z BLBÝCH TESTÚ A REKLAMY !!!!!!!!!!!!!!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here