Čas je veličina, kterou se během života snažíme zastavit nebo alespoň zpomalit. Čas je především vzácný a neměli bychom jím mrhat. Připadáte si menší než sešívačka na pracovním stole? Ztrácíte se mezi kalendářem, ručičkami na hodinkách a kupami papíru? Nebo jste spontánní bohém každým coulem. Diář nikdy nekupujete a až na adventní kalendář žádný nepoužíváte. Tak či tak nesete za svůj čas a život odpovědnost sami. A jak se s touto tíhou zodpovědnosti vypořádat? Naplánujte si kroky k vašemu úspěchu!
,,Startovní čáru máme každý jinou, ale příběh, který napíšeme na trati cestou k cíli, už je jen na nás.“ – Petr Havránek
Všichni jsme někdy pod tlakem kvůli zadaným úkolům. Musíme plnit šéfovy požadavky, seminární práce do školy a zadané projekty v kurzech. Když máme ve všem chaos, nikdy práce nebude včas, my v klidu a práce dobře odvedena. Neustále někam spěcháme, učíme se a svět se stále zrychluje. NE. Svět okolo se již dávno zrychlil a my s ním musíme držet krok. Vedle toho bychom chtěli mít čas na osobní život a zájmy.
V každém z nás je individuální potřeba
Existuje velké množství návodů a literatury, kde vám autoři radí s time managementem a v boji s prokrastinací. Na všechny ale neplatí stejná pravidla. Každý z nás je osobnost a má své individuální potřeby, přednosti, talent a sny. Zkuste se ponořit do následujících tipů a vyberte si svoji ideální cestu k vysněnému cíli.
Poznejte sami sebe
Nejlepším začátkem práce je udělat si jasno v tom, co chceme stihnout a čeho chceme dosáhnout. Abychom věděli tento základ, měli bychom poznat sami sebe. Zkuste se zamyslet nad tím, jaká jste osobnost, kam se chcete dostat v práci, za čím si chcete jít a v jakých oblastech se míníte zlepšovat. Jednou z možností je důkladná SWOT analýza vaší osobnosti. Klaďte si otázky a snažte se na ně pečlivě odpovědět. Jen s upřímností a přiměřenou sebekritikou zjistíte, kdo opravdu jste.
Samotné plánování
Můžete si vytvořit plán v různých směrech, nejen v práci, škole, ale i v kondici, sportovním tréninku, zájmech, vztazích, víře nebo financích. U plánování nezapomínejte na malé úkoly na každý den. Řekněme, že si vytvoříte pomalé krůčky na své dlouhé cestě za svým snem. Na malé krůčky si začnete zvykat a později budete jejich intenzitu a kvantitu navyšovat. Z plánování se stane váš rituál. Ideálním příkladem je plánovat si věci na konci týdne, abyste mohli ten nový začít s jasnou vizí. Když si vyšetříte hodinu času během nedělního podvečera, vyhledáte prostředí, kde se vám dobře přemýšlí a kde se soustředíte, můžete začít s plány.
Není nad konkrétní poznámky
Pro uskutečňování plánů je dobré mít sestavený přesný a konkrétní plán. Napište si, čeho přesně chcete dosáhnout, co k tomu potřebujete, jakým způsobem toho dosáhnete a do jakého termínu daný úkol musíte dokončit (nejlépe bude, když si vytvoříte vlastní deadline, abyste předešli zbytečným stresům). Nakonec si napište, proč úkol plníte. Měli byste vidět motivaci a to, co vám splněný úkol přinese.
I malé krůčky na trati se cení
Pracuje se vám lépe a jste sebejistější, když vás v práci někdo pochválí? Samozřejmě. A proto když splníte mezní úkol na své dlouhé trati, odměňte se a pochvalte. A pokud plnění cílů nejde hned, uvědomte si, že nikdo není dokonalý stroj, chybovat je lidské a celý život se učíte. Naštěstí žijeme v době, kdy se dá spousta věcí naučit a k informacím se dostaneme snadno. Vedle nadšení, motivace a tvrdé práce je důležitá i trpělivost, se kterou půjdete vpřed.
Strach jako hnací motor
Strach je hrozbou každého z nás. Jsou situace, kdy nám instinkt radí vyhnout se činnostem nebo lidem. Podvědomě cítíme, že by pro nás překonání strachu bylo nebezpečné. V takovém případě je strach dobrý a může zachránit i život. Někdy však máme strach a trému z okamžiků, které život neohrožují a tehdy je dobré strach překonat. Pokud se vám to podaří, budete při další takové situaci jistější a poučení. Strach vás nesmí v takových případech ochromit.
Efektivnost tkví v prioritách a aktuálnosti
Nedá se stíhat vše, co si napíšete na svůj seznam. Proto je důležité vytvořit si seznam podle aktuálních potřeb a neustále ho aktualizovat. Zkuste si vytvořit denní, týdenní a měsíční plán činností a ty pak hodnoťte. Najděte si čas sami na sebe a zkuste se ohlédnout zpět. Poučte se z chyb, radujte se z úspěchů a berte splněné úkoly jako zkoušky, ve kterých jste v každém případě obstáli a které jste absolvovali. Díky nim se totiž učíte, jak se zachováte příště.
Na cílech nesmíte lpět celým svým bytím
Nic se nemá přehánět. Je sice hezké plánovat a mít své fantazie, ale když nám někdy plány zkříží vnější vlivy a okolnosti, hroutíme se. Život není jen o plánech ale o cestě za nimi. Někdy se stane, že své cíle přehodnotíme, nebo od základů změníme. Neustále se vyvíjíte a spolu s tím se mění i situace, které vás dělají úspěšné, veselé a šťastné.
Vizualizace snů
Pokud vám pomáhá sepsání cílů na seznam, vytvořte si nástěnku, kam si budete připínat různé seznamy a odškrtávat si splněné úkoly. Vedle klasických seznamů s úkoly pod sebou se využívají i mentální mapy, které si každý vytvoří podle svých fantazií. Pokud vás motivují citáty, internet je jich plný. Dobrým způsobem, jak se motivovat, je psát si deník úspěchů. Mějte na paměti, že vaše vize by měly být v souladu s možnostmi, prioritami a přesvědčením.
Další tipy pro zkrácení cesty do cíle
Naučte se říkat NE všemu nepodstatnému, obklopujte se inspirativními lidmi a dělejte věci, které vás naplňují. Co zkusit každý den něco nového? Stačí maličkost, kterou jste ještě neprožili. Žijte svůj život v realitě a ne na sociálních sítích.
„Nic na světě nám nepatří, jenom čas.“ – Seneca
© Mikysková Barbora
Dobře, šikovná holka 🙂