Jeden den s Bitcoinem

0
2213

Zábava pro pár nadšenců a systém těžby, do kterého proniknul jen málokdo. Měna, co umožnila černý obchod obrovského rozměru a byla (a je) trnem v oku vlád a centrálních bank. Revoluční platidlo, u kterého není možné ovlivnit kurz nebo padělat jednotky. To vše je Bitcoin. Není možné nadále zavírat oči před zajímavou investiční příležitostí, co se nabízí každému z nás.

Bitcoin a digitální zlatá horečka

Bitcoin a další kryptoměny se v posledních letech těší obrovské popularitě. Digitální měny se rozšířily jako forma placení do větších i menších e-shopů, řada lidí je vlastní jako součást investičního portfolia nebo s nimi denně obchoduje. Někdo jim předpovídá brzký konec a označuje jejich popularitu za tulipmánii, jiní vidí obrovský potenciál a možnost zhodnocení ve stovkách procent.

Ať už se přikloníme k jednomu nebo k druhému táboru je pravdou, že nemůžeme před existencí kryptoměn zavřít oči.

  • Co když se používání Bitcoinu jako platidla stane v příštích letech běžnou součástí našich životů? Padnou centrální banky, skončí řízená měnová báze a budeme žít ve světě bez úrokových sazeb nebo inflace? Pak je investice do Bitcoinu obrovskou příležitostí.
  • Co když se ale naplní druhý scénář? Kryptoměny se dostanou do restrikce, budou daněny vysokou sazbou nebo bude prosazen „zákaz jejich používání“? Pak byste měli mít investici jen v takové výši, abyste nezaznamenali dramatickou ztrátu.

Rizika i možné zisky jsou obrovské

Kde je vysoké riziko tam je většinou možnost astronomického zhodnocení vložených peněz. Jakmile si ujasníte, s jakou částkou půjdete do směnárny nebo na burzu, už je jen krok od prvního nákupu.

Druhé rozhodnutí se bude týkat vašeho působení na burze.

  • Chcete kryptoměnu jen nakoupit a počkat na zhodnocení?
  • Chcete pravidelně vydělávat na růstu a poklesu ceny?

První vyžaduje trpělivost a pevné nervy. Druhý přístup často vyžaduje spoustu času a nervy ještě pevnější.

Začínáme s Bitcoinem

Chcete začít investovat do bitcoinu? Na začátek si budete muset zvolit, kde Bitcoin (nebo jinou kryptoměnu) nakoupíte. Nabízí se směnárna nebo burza. Směnárna je vhodnější pro ty, kteří mají zájem kryptoměny jen nakoupit a dlouhodobě držet. Burza je tu pro pravidelné obchodování. Je samozřejmě potřeba patřičně zvážit i další pro a proti dané metody pro nákup. V obou případech si budete muset ještě zvolit bezpečnou peněženku, kde nakoupenou kryptoměnu uchováte. Pokud plánujete nakupovat kryptoměny za hodně peněz, vyplatí se pořídit hardware peněženku. Kryptoměny nikdy neskladujte na burzách, mohli byste o ně přijít.

Otevřené brány burzy

Na burzu můžete vstoupit i s poměrně malým obnosem v hodnotě pár tisícikorun. Obvykle je vhodnější první vklad uskutečnit už v kryptoměně, za převod z bankovního účtu bývají vysoké poplatky.

Výše poplatků je ale nastavená na každé burze jinak, je vhodné se nejprve seznámit s podporovanými platebními metodami. Jakmile se na burze zaregistrujete, je třeba účet verifikovat. Budete muset nahrát osobní doklady, fotografii a třeba fakturu za energie. Po verifikování účtu máte přístup ke všem funkcím. Nákup ve směnárně je o něco jednodušší. Třeba velice oblíbená česká směnárna Simplecoin nabízí nákup bez verifikace a ověření, takže svoje první kryptoměny můžete mít během několika málo minut. Aktuálně se jedná o nejjednodušší způsob jak nakoupit kryptoměny. Recenzi Simplecoin si můžete přečíst zde.

Stačí jen dva měsíce

Kdybychom se podívali na vývoj kurzu v posledních dvou měsících, viděli bychom zajímavé zhodnocení. Pro ilustraci vložíme do Bitcoinu asi 10 000 korun a uvažujme, že jsme nakoupili 0,063 Bitcoinu dne 18.12. kdy byl kurz 6 640 dolarů. (Zahrnutý přepočet na dolary je zaokrouhlen). Bitcoin si ponecháme a prodáme jej 13.2. což nejsou ani 2 měsíce. Bitcoin se prodával za 10 441 dolarů. Vložili jsme 417 dolarů a vybrali jsme 658 dolarů. V českých korunách by tento zisk představoval necelých 6 tisíc korun. V procentech jsem ale dosáhli zhodnocení 158 %. Volatilita kurzu Bitcoinu nabízí obrovské zisky, ale i možné ztráty – na to si dejte pozor!

První den na burze

Řekněme, že jste se pustili do obchodování. To znamená, že máte v úmyslu Bitcoin pravidelně nakupovat a prodávat. Jak by mohl vypadat váš první den? Bude to jistě den, kdy budete mít štěstí začátečníka, a tak uvažujme, že se vám obchodování bude dařit. 24. 2. se kurz Bitcoinu pohyboval mezi 10 000 a 9 528 dolary. Správné načasování nákupů a prodejů a samozřejmě jejich opakování by vám během jediného dne mohlo vydělat tisíce korun. Udělat zisk 10 – 20 % za den není problém. Je samozřejmě těžké předpovědět, jak se zrovna bude trh hýbat, ale není to nemožné.

Obchodování není snadné, proto není úplně ideální s ním začínat, pokud nemáte patřičné zkušenosti. Je ale potřeba vědět, že tu ta možnost je.

Láká vás tajemný svět kryptoměn a možnost vysokého zhodnocení vkladu? Pak je snadné nechat se unést. Pečlivě zvažte výši investice, buďte rozvážní a v žádném případě si na nákup kryptoměny nepůjčujte. Nehledě na možné zisky, stále musíte mít na paměti, že můžete o investované peníze přijít.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here