Jak mít dobré přátele? Máme snadné tipy, jak na to

0
2847

Toužíte po tom mít kolem sebe dobré přátele? Jezdit s partou lidí na výlety, pořádat grilovačky, sdílet šťastné okamžiky nebo se prostě jen bavit a mít se komu svěřit, když je potřeba? Jste typ člověka, který musí mít kolem sebe partu dobrých lidí nebo vám stačí jeden opravdu dobrý přítel? Ale jak na to?

přátelé

Člověk, jako nejinteligentnější tvor na planetě Zemi, má v DNA zakořeněnou potřebu vyhledávat společnost jiných lidí. Ať už jste introvert sebevětší, přiznejte si, že alespoň minimum lidí vás obklopuje.

Je to naše přirozená touha být vnímán okolím a uznáván. Každý by chtěl být milován a chválen, a proto nejdřív začněte u sebe. Je na čase si položit otázky: Jsem já dobrým přítelem ostatním? Chovám se k druhým tak, jak bych chtěl, aby se oni chovali ke mně?

Buďte vždy féroví a mluvte upřímně

Někdy i lži, které jsou myšleny dobře, mohou ublížit a nakonec se to obrátí proti Vám. Na přísloví: „Lež má krátké nohy.“ skutečně něco bude!

Zaměřte se na lidi kolem vás

Nemusí vždy jít o člena rodiny, ale co třeba sousedovi, kterého každé ráno vídáte na chodbě pouze se slovy: „Dobrý den!“ trochu konverzaci obohatit a pochválit jeho úsměv, oblečení, batoh, cokoli co se vám líbí? Vždy se dá něco najít… Vždyť uděláte hezčí den nejen jemu, ale i sami sobě.

Mimochodem věděli jste, že i když se smějete proti své vůli, tak mozek si myslí, že jste šťastní? Existuje spojitost mezi myšlenkami a fyzickým postojem. Například když někdy chceme simulovat, že nám není dobře, tak se shrbíme, zvedneme ramena k uším a stěžujeme si na bolesti, ale pozor, ona ta bolest skutečně pak přijde! Takže zkuste se smát na ostatní, i když vám zrovna do smíchu není. Třeba vám pak bude líp…

Více poslouchejte a naslouchejte

Každý z nás nejraději mluví sám o sobě, a proto více poslouchejte. Máme dvě uši, ale pouze jedna ústa. Vnímejte druhé lidi kolem sebe, třeba vám chtějí něco sdělit i mezi řádky. Většina z nás se v duchu nesoustředí na monolog druhého, protože už přemýšlí nad tím, co mu řeknou, až domluví. Děláte to i Vy?

Vciťte se

Snažte se vcítit do svého protějšku. Schopnost být empatický nebyla dopřána každému z nás, ale všechno se dá natrénovat nebo se o to aspoň pokusit. Ne všichni jsou jako tvrdá skála a skutečnost je taková, že snaha vypadat jako tvrďák je většinou jen pozlátko.

Zkrátka nejdřív musíme dávat, a pak teprve brát.

Jednoduše myslete na to, že nejdřív vy chcete být někomu dobrým přítelem, pak se přátelství samo vytvoří.

Každý z nás si zaslouží mít dobré přátele… Už jste je našli, nebo ještě hledáte?

Čtěte také: Jak v sobě posílit empatii

Helena Náprstková

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here