Island: Země ohně a ledu

0
4714

To že je Island nazýván zemí ohně a ledu, je obecně známé. Přesto je tento ostrov zahalen rouškou tajemství, které skrývá a rozmazává jeho pravý obraz. Dokud toto místo nenavštívíte, nemůžete jej poznat, jelikož fotografie ani cestovatelská videa vám jeho neuvěřitelnou krásu neukáží. Island prostě musíte zažít na vlastní oči. 

Jokulsarlon_lake,_Iceland

Island je největší vulkanický ostrov ležící v severozápadní Evropě. Od pobřeží Norska je vzdálen necelých 1000 km. Vyznačuje se vysokou vulkanickou aktivitou, ale díky poloze těsně pod polárním kruhem, je hustě pokryt pevninskými ledovci, které zabírají 11 % jeho rozlohy. Díky těmto specifickým rysům má islandská krajina nenapodobitelný ráz. V hlavním městě Reykjavík, který je kulturním i obchodním centrem ostrova, žijí 2/3 obyvatel, což v tamních podmínkách znamená kolem 120 000 lidí.

Cestovatelé, kteří Island navštívili, jej popisují jako místo, kde se zastavil čas a skutečně tomu tak je. Místní obyvatelé si již zvykli na fakt, že hlavními vládci ostrova jsou počasí, následované vulkanickou aktivitou a všudypřítomnými stády ovcí. Pokud se totiž na cestě po Islandu potkáte  s jedním takovým stádem, tak právě ono rozhodne, kdy pojedete dál. A o tom by dovolená měla být – zastavit se na chvíli a prožít neobyčejnou atmosféru krásného místa. Island tuto možnost poskytuje na každém kroku.

GeysirEruptionNear

Kromě aktivních sopek, ledovců, vysokých hor, či bublajících gejzírů toho nabízí mnohem více. Pod rouškou dramatičnosti a neklidu se skrývá tolik potřebná relaxace a klid. A na to jsou Islanďané specialisté. Pro odpočinek těla a mysli můžete navštívit tzv. Modrou lagunu poblíž Reykjavíku, kde si můžete dopřát koupel v umělé geotermální laguně, kterou obklopuje lávové pole. Léčivé účinky vody s teplomilnými řasami a vysokým obsahem minerálů jsou na Islandu velmi ceněny. Masku ze sirných minerálů si můžete nanést přímo při koupeli. V komplexu Modré laguny se ale můžete rozmazlovat mnohem více. Například využitím sauny či nabídky těch nejluxusnějších masáží, které jsou k dispozici přímo v léčivé vyhřáté vodě. Takový zážitek nemůžete zažít nikde jinde na světě. V nabídce ale najdete i kosmetické procedury, které jsou díky unikátnímu složení minerálů, také velmi žádané. Proč tedy nestrávit v komplexu Modré laguny i několik dní? Luxusní ubytování s nádherným výhledem a neopakovatelnou atmosférou se zde snoubí se zdravou islandskou kuchyní, tvořenou především rybími specialitami, tedy tím nejlepším, co zde můžete ochutnat.

Iceland_-_Blue_Lagoon_09_(6571266721)

Reykjavík je centrem zábavy. Moderní město, které vypadá jako větší rybářská vesnice, nabízí nepřeberné množství kulturních akcí. Island je typický pro svoji čistou energii, kterou dodává horká zem a vodnaté řeky. Populární je tzv. ekologické bydlení a i vy si jej můžete vyzkoušet v ekologickém hotelu. Jeden z nich, Eldhestar, leží asi 30 minut jihovýchodně od hlavního města. Přímo v Reykjavíku se lze ubytovat a užít luxusu v hotelu s názvem 101 aneb v hotelu, kde má umění své místo. Pobyt zde je stylově zařízen v černo-bílé barvě, s originálním moderním vybavením, lázeňským zázemím i restaurací s krbem, jistě to pro vás bude neopakovatelný zážitek s relaxací, ale zároveň i ukázkou díla islandských umělců.

Nakonec si ještě pojďme navnadit chuťové buňky. Přímo v Reykjavíku se nachází proslulá restaurace Dill. Z tradičních islandských surovin pěstovaných přímo na vlastní zahrádce, zde vznikají pod taktovkou kuchaře Gunnara Karla Gíslasona a sommeliéra Olafura Örna Ólafssona přímo božské pokrmy. Jejich kreativní kuchyně má velké množství příznivců, mezi něž můžete patřit i vy.

Reykjavik_Esja

Ostrov Island je splněným snem všech, kteří rádi relaxují a dopřejí si komfort. V půjčovně aut si můžete půjčit auto a objet celý ostrov, s pohonem všech čtyř kol pro vás nebude žádný problém dostat se do všech koutů ostrova. Na každém rohu dobrodružné cesty na vás budou čekat geotermální jezírka, která vás zahřejí i povzbudí na mysli. Pokud jste náruživým fotografem, bude pro vás tato země rájem – přes 120 sopek, nepočitatelné množství vodopádů a extrémní jevy přírody fascinují svou silou a nepřekonatelnou krásou. Na závěr mi dovolte uvést slova jednoho nadšeného cestovatele: „Poprvé jsem jel na Island v roce 1991. Od té doby jsem tam byl dvacetkrát a pokaždé byl Island úplně jiný, vždy o něco kouzelnější.“ Luxus, zdravý životní styl a nezapomenutelné zážitky – to je Island.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here