Inteligentní dům: Vize luxusního bydlení

1
1317
Co si můžeme představit pod pojmem „inteligentní dům“? Dálkově ovládané domácí spotřebiče a jiná technická zařízení pomocí jednotného řídícího systému. Místo budíku Vás ráno probudí oblíbená melodie, závěsy a žaluzie se samy roztáhnou a do ložnice tak proniknou první ranní sluneční paprsky v hodinu, kterou si večer nastavíte. Při snídani zkontrolujete okolí domu pomocí důmyslného kamerového systému. Poštovní schránka bude signalizovat příchozí poštu a při pročítání poštovních zásilek se zapne zavlažovací systém v těch místech, na která byl naprogramován. Než se připravíte k odchodu, bazén bude ještě hlásit dokončení ohřevu vodu na ideální teplotu. Po odchodu dětí do školy a rodičů do zaměstnání se dům uvede do bezpečnostního režimu a sám se tak bude hlídat před nezvanými hosty. Pakliže se však taková „návštěva“ objeví, ihned zburcuje majitele a samozřejmě policii. Pokud zůstane někde otevřené okno, systém se postará o to, aby bylo uzavřeno, není –li naprogramovaný jinak. Odpoledne začne dům zase ožívat. Pomocí SMS zprávy Vás informuje o příchodu dětí ze školy identifikací magnetických karet přístupového systému. Znaveni z práce si po cestě domů můžete objednat pomocí mobilního telefonu horkou lázeň. Samozřejmostí jsou vrata, která se sama otevřou a také osvětlení, jež se rozsvítí, když někdo přichází, a naopak v noci vydává jen tlumené světlo. Můžete tak klidně usínat, myslíce na raní probuzení při oblíbené melodii…
Odkudkoliv můžete ovládat hudbu (součástí je i multiroom system, díky kterému můžete poslouchat hudbu v kterékoliv místnosti, aniž by v ní bylo audio zařízení), světla, topení, rolety, okna či vrata, nastavit teplotu pro různé místnosti. A to i na dálku když nejste doma. Poslouží vám k tomu jen počítač s webovým prohlížečem nebo mobilní telefon. S rychlým vývojem technologií lze očekávat v budoucnu i možnost hlasového ovládání, kdy by odpadla potřeba hledat příkazy na zařízení.         
Nemusí však být vše pouze o komfortu. Důležitou otázkou zůstává úspora energie. Regulace tepla či osvětlení spojená s alternativními zdroji energie znamená dnes pro mnoho velkých objektů (ať už pro business centra nebo bytové jednotky) značnou finanční úsporu. Z jiného pohledu je tedy inteligentní dům takový, který zjistí , že se objekt nikde nepřetápí, ale ani nikde nepodtápí a stará se o tepelnou pohodu, přičemž smysluplně a ekonomicky využívá energetické zdroje, které má k dispozici. Snižování energetické náročnosti provozu domů a budov není jen reakcí na krátkodobé energetické tlaky, ale i na dlouhodobý trend zmenšování se zásob fosilních paliv a současné zhoršování se životního prostředí. Není tedy jen krátkodobým hitem, ale upírá se k budoucnosti.
Nová generace bydlení, spojující pohodlí, bezpečnost a zdravé prostředí, byla představena celkem nedávno a domácí pohoda se tak dostává do nových rozměrů. I když pojmenování „inteligentní dům“ může vyvolávat obavu z obsluhy složitého systému či nedůvěru vůči technice, řídící systém je založený na prvcích průmyslové automatizace a spolehlivost je na prvním místě. Je pouze na Vás, co si zvolíte jako vybavení domu. Ve výsledku by měl být dům nebo byt na vysokém stupni standardu jak po technické, tak i po designové stránce a při tom snadno ovladatelný pro každodenní život. Jeho cenu však nelze stanovit jednoznačně, nejdříve je potřeba zjistit všechny požadavky a teprve potom jsou odborníci schopni odhadnout komplexní náklady.

1 komentář

  1. jednoho krasneho budu v podobnem dome bydlet:)) jinak moc pekne zamysleni a hezke obrazky to kazdopadne..

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here