Proměňte ledovou zimu v adrenalinový zážitek

0
1352
Doba, kdy nám k lyžování stačil sníh, obyčejné sjezdové lyže, běžky či snowboard je už nenávratně pryč. Stejně jak neustále kvapí rozvoj moderní techniky, mění se i módní trendy, a to nejen v oblasti oblečení, automobilů, mobilních telefonů a bůh ví čeho dalšího, ale i v oblasti zimních sportů. Perfektní leč klasickou technikou sjezdového lyžování či skvělými salty na prknech – snowboardech – dnes již nikoho neoslníte. Omlouvám se vlastně, někoho oslníte přece vždycky. Ale letošním hitem sezóny jsou přecijen jiné zimní sporty, adrenalinové sporty, například takový snowkiting, skijoring a nebo také heliskiing. A teď, co vlastně tyto názvy znamenají?
Jeden z nejnovějších zimních adrenalinových sportů, který se rozvíjí rychlostí “draka“, se nazývá snowkiting /snoukajting/. Při tomto fascinujícím sportu na sněhu (chvílemi i ve vzduchu) se nechává lyžař či snowboardista táhnout větrem poháněným ale přitom řiditelným kitem (drakem). Chcete-li si užít jízdu volnou přírodou, vysoké skoky dlouhé klidně přes 50 m a rychlost i přes 70 km/hod se snowkitingem no problem! Už nemusíte stát nekonečné hodiny ve frontě a platit stovky ba tisíce za vleky na zledovatělých sjezdovkách. Ke snowkitingu potřebujete “pouze“ sníh, draka (kite), šňůry (lines), řídící systém, snowboard nebo lyže, vhodné zimní oblečení, helmu a trochu toho větru… Komplikovaná kombinace, ale představte si tu nádheru – zasněžené vrcholky hor, pustá planina, modré nebe, omamující rychlost a ….Vy. Pokud Vás snowkiting láká, rádi poznáváte a učíte se něco nového doporučuji vám snowkiting kurz, například dvoudenní kurz si můžete dovolit již od 2 500 Kč.
Skijoring /šíjering/ je dalším velmi zajímavým zimním sportem, který si již našel řadu příznivců. Na rozdíl od snowkitingu není ale takovou novinkou, spíše by se dalo říci, že zažívá comeback . A v čem spočívá jeho podstata? Lyžař popřípadě snowboardista se nechává táhnout zasněženou krajinou jedním nebo více koňmi. Tento neobvyklý způsob dopravy používali již některé starobylé severské kmeny, které k tomuto účelu využívali své a nebo i cizí psy. U nás se první závody konaly při závodech se psím spřežením v Peci pod Sněžkou, a to 16. 3. 1985. Výhoda Skijoringu je, že koně může, ale nemusí táhnout druhá osoba, proto je toto netradiční lyžování určeno nejen pro zdatné lyžaře a milovníky adrenalinu, ale i pro lyžaře průměrné a milovníky přírody.
Pokud patříte k vášnivým vyznavačům adrenalinových sportů, máte dostatek peněz, sebevědomí i odvahy a na lyžích řádíte jako legendární Alberto Tomba, pak si určitě nenechte ujít jedinečný sport pro opravdové kingy – Heliskiing. Tento sport se většinou provozuje v zahraničí ve výše položených horách – Kanada, Aljaška, Rusko …. Proč vlastně? Podstata totiž spočívá ve sjezdu hlubokým sněhem těžko dostupné hory, na kterou je lyžař dopraven helikoptéru. Jedinečný zážitek, který je určen opravdovým borcům, vás přijde orientačne na 15 – 20 tisíc korun za čtyři sjezdy. Tato cena je samozřejmě pouze za samotné sjezdy… Připočítejte si dopravu, stravu a další výdaje.
Když už nyní máte módní inspiraci, neváhejte a vydejte se za dobrodružstvím, užijte si zimní dovolenou plnou adrenalinu a zábavy, nejlépe na maximum spolu se snowkitingem, skijoringem a heliskiingem. Přeji hezkou zábavu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here