CN Tower: Kanadská nebeská královna

0
1496

Vysoké stavby fascinují člověka odjakživa. Jejich budováním dává najevo svou touhu dosahovat nebeských výšek. Vkládá do nich veškerou svou důmyslnost a uplatňuje na nich své nejmodernější poznatky a objevy z mnoha oblastí lidské činnosti. Objekty viditelné ze vzdálenosti mnoha kilometrů jasně říkají, že člověk už v dobách dávno minulých překovával hranice svých možností a hodlá je překonávat i nadále.

Jedním z takových je i věž CN Tower, která stojí v kanadském Torontu, na břehu jezera Ontario. Její výška je 553,3 metrů a představuje symbol nejen samotného města, ale i celé Kanady. Není to jen vysílací věž sloužící k šíření televizního a rádiového signálu, ale je i velkou turistickou atrakcí. Ročně ji totiž navštíví více než dva miliony návštěvníků z celého světa, kteří jsou většinou pohledem dolů do propasti města naprosto uchváceni.

Hlavní částí a jádrem celé věže je šestihranný pilíř, ke kterému se sbíhají tři podpěrné nohy. Spojeny jsou pod velkou kulatou plošinou nazvanou Sky Pod, která představuje první ze dvou vyhlídkových míst. Má výšku 330 metrů a je jedinečným místem pro milovníky výšek. Už samotná jízda proskleným výtahem z paty věže, který pozorovatelny dosáhne za necelou minutu, je vzrušujícím zážitkem. Ale vše mnohonásobně umocní samotný výhled, který společně s větrem vrývajícím se do vlasů působí na všechny známé i neznámé smysly člověka.

Atmosféru skvěle dokresluje i prosklená podlaha. Mít pod nohama přes tři sta metrů prázdnoty je opravdu nevšedním zážitkem. Mnoho návštěvníků si lehá na zem a nechává se fotit se vším tím městským ruchem daleko za zády. Následné přetočení na břicho a přímý pohled dolů musí zvýšit tep opravdu každému.

Sky Pod má celkem sedm pater. Nejníže jsou umístěna zařízení pro šíření signálu, dále v něm můžete nalézt kavárnu, obchod se suvenýry, noční klub nebo otáčející se restauraci. Jedna její otočka trvá celých 72 minut. Skutečně místo jakoby stvořené pro romantickou večeři ve dvou. V jednom patře je také umístěna fotografická výstava, dokumentující průběh stavby věže. Kulturního vyžití je tedy na tomto poněkud nezvyklém místě dostatek.

Ve výšce 447 metrů je umístěn Space Deck, který reprezentuje nejvyšší rozhlednu na světě. Za jasného počasí je z tohoto místa vidět i více než 100 kilometrů daleko. Na druhé straně jezera Ontario je město Rochester, v dálce je možné pozorovat i mlžný opar, který vytváří Niagarské vodopády. Toronto odtud vypadá naprosto úchvatně, stejně tak i stín samotné věže, který na něj dopadá a kopíruje obrysy okolních výškových budov.

Počátek historie věže se datuje do roku 1968, kdy společnost Canadian National Railway, mající mimo železniční dopravy určité zájmy i v oblasti komunikací, přišla s návrhem postavit televizní a radiový vysílač, který by v Torontu šířil jinak špatně dostupný signál. Boom z počátku 60. let totiž znamenal výstavbu velkého počtu mrakodrapů, které způsobovaly odrážení signálu a tím znemožňovaly jeho šíření do všech částí města.

Samotnému zahájení stavby předcházely rozsáhlé studie a dlouhé přípravy. Původní návrh představoval tři samostatné pilíře, které by byly v různých výškách spojeny mosty. To by však neumožnilo dosáhnout současné výšky věže, takže plány byly několikrát přepracovány. Několik významných změn bylo vykonáno i v průběhu výstavby, například rozhledna Space Deck v původním plánu vůbec nebyla. Stavba byla zahájena 6. února 1973, trvala 26 měsíců a pracovalo na ni 1537 dělníků. Věž má 15 metrů hluboké základy a na konstrukci bylo použito více než 40 tisíc krychlových metrů betonu. Její celková hmotnost se odhaduje na 130 tisíc tun. Poslední etapu představovalo umístění 102 metrů vysoké vysílací antény, kterou po částech nahoru dopravoval vrtulník Sikorsky S-64 Skycrane, čímž se dokončení věže výrazně urychlilo. Slavnostní otevření proběhlo 26. června 1976.

CN Tower je zapsána v Guinnessově knize rekordů jako nejvyšší volně stojící věž. Přestože bylo oznámeno hned několik projektů, které by ji měly svou výškou překonat, jedinečnost ji nikdo nevezme. Určitě můžeme CN Tower řadit k nejunikátnějším lidským stavebním dílům, například po bok Empire State Building, která má také svůj unikátní příběh a můžete si jej přečíst zde.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here