Fawaz Gruosi: Nevím po čem toužíte, ale dám vám to

0
2511

Jak vznikají ty nejunikátnější a nejdražší šperky? Jaký je příběh těch, které drahé kovy pohltili a byli jim schopni obětovat svůj život? V dnešním článku vám odhalíme diamantovou nebo možná prašnou cestu jednoho z největších a nejlepších šperkařů své doby.Сrown_Miss_Russia_2010

Nic jej nepředurčovalo pro úspěch, kterého dosáhl – stát se nejvíce vyhledávaným tvůrcem šperků na Zemi. Narodil se 8. srpna 1952 ve Florencii, kde i prožíval své dětství. Poháněn nutkáním pracovat, rozvíjet se a poznávat umění opustil v 18 letech studium, jen aby se mohl stát prodejním asistentem slavného Florentského klenotníka. Zde mohl poprvé prokázat svoji schopnost tvrdě pracovat i dlouho poté, co opadlo počáteční nadšení. Až po sedmi letech byl požádán, aby pomohl otevřít pobočku v Londýně. To byla příležitost, která se v očích Fawaze nesměla odmítnout. Jeho zápal v plnění úkolu jej vystřelil na dobu čtyř let do pozice ředitele londýnské divize.

Pro další výzvu se vydal na tři roky do daleké Saudské Arábie, využil nabídky Harryho Winstona a stal se představitelem značky na blízkém východě. Jméno Fawaz Gruosi začalo mít nepřeslechnutelný zvuk. Začal být známý pro svoji obětavost, oddanost úkolu a až neuvěřitelnou pracovitost, byl dokonalým zaměstnancem. Jeho návrat do Evropy byl ostře sledován a jako první Fawaze osobně oslovil šperkařský mýtus, samotný Gianni Bulgari (příběh módní legendy Bulgari zde). Vytvořil pro tehdy 33 letého Gruosiho speciální pozici obchodního zástupce pro veškerý svět mimo Itálii. Adresář Fawaze se začal rychle plnit vzácnými kontakty a po odchodu Gianniho Bulgari na věčnost se rozhodl dle jeho vzoru osamostatnit a jít vlastní cestou.

V roce 1993 bez jakékoli marketingové strategie či plánu zakládá se dvěma společníky de Grisogono. Se sídlem na Rue du Rhone v Ženevě nabízí k prodeji umělecké předměty a postupně začíná zhmotňovat svoji kreativitu nevídanými a unikátními šperky. A v roce 1996, krátce po rozdělení od svých společníků, otevírá pro de Grisogono zcela novou kapitolu. Hnán stálým zaměřením být o krok napřed nových trendů, objevuje Fawaz Gruosi černý diamant (článek o de Grisogono Black zde), všemi opomíjený drahokam.

Stalo se to jednoho dne, že při pročítání novin spatřil článek o kameni známém jako „Černý Orlov“. 190karátový černý diamant jej niterně fascinoval a přivedl k odvážnému rozhodnutí vytvořit vlastní unikátní kolekci šperků z černých briliantů. Odezva byla bouřlivá. Tři roky po jejím spuštění cena černých briliantů explodovala na trhu na pětinásobek ceny čirých briliantů. De Grisogono začalo černé brilianty zasazovat do náhrdelníků, náušnic, prstenů a náramků a doplnili je těmi nejskvostnějšími perlami, ohnivými rubíny, temně zelenými smaragdy a čirými brilianty. Spokojen se svým nečekaným úspěchem, zůstává Fawaz Gruosi věrný svému instinktu. Jeho šperkařské výtvory přitahují stále více zámožných zákazníků a v roce 1999 sepisuje svůj příběh do knihy Černý diamant.

Rok 2000 znamenal pro Fawaze Gruosiho vstup do světa haute horlogerie. Jeho první hodinky nesly název Instrumento N°Uno a sklidily tak velký ohlas na světových výstavách luxusu, že portfolio de Grisogono dnes čitá celkem sedmnáct kolekcí luxusních hodinek. Úspěch tvoří další úspěch a Fawaz do svých šperků začíná vsazovat svůj objev – ledové brilianty, jež svým brusem zamykají světlo v drahokamu. Zamilovaný do své intuice dává světu nejúžasnější klenoty, kterým lidské oko dokáže těžko uvěřit. V roce 2003 píše druhou knihu s názvem de Grisogono – Prvních deset let vášně.

Třináct let od svého vzniku mělo de Grisogono již 14 vlastních butiků po celém světě a impérium Fawaze Gruosiho vygenerovalo v přepočtu obrat tři čtvrtě druhé miliardy korun. Ve své třetí knize, Panenská Scarlet, popisuje příběh a zamyšlení nad 45karátovým rubínem, který koupil a vsadil do magnificentního prstenu.

Fawaz Gruosi o sobě v Proustově dotazníku:
Moje oblíbená ctnost? Moudrost
Moje nejvýstižnější charakteristika? Požitkář
Hodnota, které si nejvíce vážím u muže? Čestnost
Hodnota, které si nejvíce vážím u ženy? Inteligence
Můj největší nedostatek? Netrpělivost
Moje největší přednost? Tolerance
Čeho si nejvíce vážím ve svých přátelích? Upřímnost
Co nejraději dělám? Pracuji
Moje představa štěstí? Vidět rodinu a přátele růst
Moje představa neštěstí? Být nemocen
Kým bych chtěl být mimo mě? Sám sebou
Kde chci žít? Na lodi
Mnou Oblíbená barva? Červená
Mnou oblíbená květina? Casablanská lilie a bílá orchidej
Mnou oblíbený druh ptáka? Holubice
Nejoblíbenější spisovatelé? Paolo Coehlo, Khalil Gibran, Jay Mac Inerney
Nejoblíbenější básník? Prévert
Nejoblíbenější skladatelé? Vivaldi, Verdi, Barry White
Nejoblíbenější malíři? Botero, Botticelli
Můj hrdina ve skutečném světě? Dalajláma
Oblíbené jídlo a pití? Vodka a těstoviny
Co mám nejvíce nerad? Lidská hloupost
Historická osobnost, kterou nemám rád? Stalin
Historický fakt, kterým opovrhuji nejvíce? Stavba Berlínské zdi
Kterou válku doceňuji? Nemám rád války
Kterou reformu nejvíce doceňuji? Právo žen volit
Jak bych chtěl zemřít? Ve spánku
Jaký je současný stav mé mysli? Vášeň
K jakým chybám jsem nejvíce shovívavý? Způsobeným nedbalostí
Životní motto? Vše je možné!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here