Jerry Yang&Yahoo! Zábava za 50 miliard $

0
1930

Dva kamarádi po nocích ze zábavy vytvářejí katalog web stránek pro známé, jen aby snadněji našli „fakt cool“ odkazy… Tak takto započali svůj příběh Jerry Yang se svým kamarádem Davidem Filem, tou dobou roku 1994 studenti Stanford University.

Jerry Yang se narodil 6. listopadu 1968 v Tchaj-pei na Tchajwanu a dětství neměl zrovna růžové, otec zemřel když mu byly dva roky a krátce poté se mu narodil mladší bratr Ken. Do Jerryho deseti let žila rodina v rodném městě, ale pak se matka rozhodla přestěhovat do Spojených států, údajně hlavně aby chlapci nemuseli podstoupit později povinnou vojenskou službu. Jako učitelka angličtiny neměla s přesunem velké problémy, zato Jerry a Ken neuměli ani slovíčko. Tedy, Jerry nyní přiznává, že jedno před stěhováním znal, a to „shoe“.

Začátky na americkém kontinentu byly tedy složité, ale po třech letech aklimatizace a tvrdého učení se angličtiny Jerry cestu vzdělaní neustále zrychloval. Dokončil střední školu a zapsal se na prestižní Stanfordovu univerzitu, kde se také setkal s pozdějším spoluzakladatelem Davidem Filem. Bakalářský i magisterský titul v oboru elektrického inženýrství získal během čtyř let a pokračoval v doktorském studiu počítačového inženýrství, avšak když se psal rok 1994, objevil Jerry jinou cestu a tu již nikdy neopustil. Doktorát sice nedokončil, zato se ale brzy stal nejmladším miliardářem světa.

„Počátkem roku 1994 jsme s doktorátem začali poněkud otálet,“ vzpomínal Jerry Yang. „Napadla nás totiž koncepce kompletně nového webu, nad kterou trávili čím dál více času.“ Tou dobou byl internet již na vzestupu, ale jednalo se o značně nepřehledné médium. Proto se Yang s Filou rozhodli začít dělat trochu pořádek a řadit zajímavé odkazy do katalogu. Ten měl být určen především přátelům a známým, ale po čase oba zjistili, že katalog začíná využívat více a více lidí z celého světa. Objevili příležitost.

„Měli jsme štěstí, že jsme se k tomuto oboru dostali v té správné době, hned v počátcích. Byl to panenský prostor, kdokoliv přišel s nějakým nápadem, bylo to monumentální. Jakákoliv kreativita dosahovala neuvěřitelných výsledků,“ připomněl začátky Jerry, a ne nadarmo také zmínil garážové začátky Billa Hewletta a nebo vzestup společnosti Sun Microsystems.

Pak vše šlo neuvěřitelným tempem vzhůru. Roku 1995 založili oba spoluzakladatelé společnost Yahoo! Inc. a ke konci roku již jejich systém odpovídal na 4 miliony dotazů denně. Do katalogu si díky novým možnostem a rostoucí popularitě přidávali stránky sami uživatelé, objevilo se vyhledávání, emaily zdarma a další dnes již samozřejmé služby. O rok později už společnost vstoupila na burzu a stala se komerčně nejúspěšnější internetovou firmou.

Nikde nekončící rozpínavost Yahoo! poznalo na vlastní kůži mnoho zajímavých projektů nebo konkurence. Závratné příjmy firmě dovolovaly skupovat vše co na internetu bylo zajímavé a populární. Dopadl takto Viaweb, Broadcast.com, Hotjobs.com nebo GeoCities. Z konkurence například velmi silná AltaVista s důmyslným vyhledávačem…

Přesto Jerry Yang se svým společníkem v jedné oblasti zaspali, zatímco popularita jejich služeb rostla a dominovali trhu, fulltextové vyhledávání vázlo. Absenci objevili jiní dva studenti a vytvořili Google s technologií PageRank, která díky delšímu vývoji a rostoucí popularitě přejela Yahoo! na celé čáře. Nyní už má Google téměř poloviční podíl na trhu vyhledávačů… Yahoo! plnohodnotně zareagovalo až v roce 2004, tedy šest let po spuštění Google, a v současné době těžko světovou jedničku ohrozí. Přesto mnoho odborníků věří, že právě Yahoo! má dost dechu na to, aby se na tomto faktu něco změnilo.

Tato důvěra možná pramení i ze slov samotného Jerryho Yanga: „Yahoo! je můj život.“ A o jeho slovech nemůže být pochyb, vybudování obrovského impéria mu trvalo pouhých pár let a už před deseti lety byl nejmladším miliardářem světa. Stala se z něj jedna z největších osobností e-byznysu. Přesto Jerry tvrdí, že je to proti jeho vůli a údajně je stále velice skromným člověkem… V roce 1997 se oženil s antropoložkou Akiko Yamazaki a společně v kalifornském Los Altos vychovávájí jednoho potomka, se svým mladším bratrem stále pravidelně navštěvují svou matku na tradičním obědě.

A perlička nakonec – název Yahoo!, copak asi znamená? Pod zkratkou se skrývá text: „Yet Another Hierarchical Officious Oracle,“ a přeložit by se dal asi jako „Ještě další nadřazené dotěrné orákulum.“

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here