Fascinace týdne: Nekonečný pád akciových trhů, přijde zvrat?

3
1247
Investorský věštec z Omahy Warren Buffett a podobně úspěšní a schopní investoři se musí cítit jako v nejlepším snu, ceny akcií padají neustále prudce dolů a burzy v podstatě pořádají výprodeje. Představte si, jak byste se chovali, kdyby ceny téměř všeho zboží v obchodních domech najednou poklesly o 40-60%? Přesto je opatrnost nasnadě, některé zboží má již prošlé datum spotřeby a u některých dalších se datum spotřeby nebezpečně blíží – znát tyto data, rozhodování by pravděpodobně bylo snadné, nicméně investoři tyto data neznají, a proto se chytají každé drobné zprávy nebo informace a stále zachovávají velmi opatrný přístup. Přijde změna?
Americké akcie tento týden opět cestovaly v čase, index S&P dokonce více než o desetiletí až k roku 1997 – kdy se taktéž pohybovaly jeho hodnoty kolem 750 bodů. O něco lépe na tom byly Nasdaq a také Dow Jones, který se dostal „pouze“ na pětileté minimum. Hlavními činiteli tohoto týdne byly špatné zprávy a vyhlídky z bankovního sektoru, který je stále paralyzovaný, umocněné obavami nad budoucností těžkopádné trojky automobilek z Detroitu a snížením cen ropy na 50 dolarů za barel, což znamenalo pokles energetických titulů. Jedinými pozitivními zprávami byl výhled výsledků firmy Hewlett-Packard, ale trhy i přesto až do pátku klesaly. K obratu zavelely až spekulace o novém americkém ministru financí, podle nichž by nominaci nově zvoleného prezidenta Baracka Obamy na klíčovou ekonomickou funkci ministra financí měl získat prezident Federální rezervní banky New Yorku Timothy Geithner. Ten je podle ekonomů jedním ze tří hlavních stratégů boje proti současné finanční krizi, proto by měl být mužem na svém místě. Zvěsti o jeho nominaci pomohly trhu smazat nejistotu vyvolávanou obavami z osudu banky Citigroup, jejíž akcie se pohybovaly na patnáctiletém minimu a za poslední dva měsíce propustila 52 tisíc zaměstnanců.
Propouštění v Americe stále pokračuje, firmy z obav o vlastní existenci nemají jinou možnost. Podle odhadů by do konce roku mělo z finančních institucí odejít na 180 tisíc lidí, velmi špatně na tom je díky klesající poptávce i automobilový průmysl – v Americe přišlo o zaměstnání za poslední tři měsíce 70 tisíc lidí a automobilky žádají o další injekci. Do podobné situace se blíží i evropské automobilky, o poskytnutí státních záruk pro Opel bude rozhodovat německá vláda ještě letos, nicméně ochota podporovat firmu 100% vlastněnou americkým koncernem GM je nízká a zakládá si pouze na číslu 25 tisíc primárně ohrožených pracovních míst a dalších zhruba 50 tisíc sekundárně ohrožených. Honda již zareagovala na klesající poptávku snížením výroby o 61 tisíc vozů. Rostoucí globální nezaměstnanost dopadá na poptávku, ekonomikám tak hrozí roztočení deflační spirály. I proto přišel Barack Obama s plánem vytvořit do začátku roku 2011 2,5 milionu pracovních míst.
I přes pronásledování investorů negativními zprávami, první odvážlivci již očekávají obrat ve vývoji akciových trhů a odraz ode dna. S tímto tvrzením přišel do televize CNBC slavný švýcarský investor Marc Faber, který předpověděl někdejší asijskou krizi, prasknutí technologické bubliny i současné výrazné propady trhů. Faber očekává nový růstový trend díky pumpování vládních peněz do ekonomik. Současně však vyjádřil obavu o trhy po růstu likvidity, pokud by zůstaly i nadále paralyzované, mohla by svět potkat finanční krize horší než v letech 1929 až 1932.

3 KOMENTÁŘE

  1. V jakém kontextu? Robert Kiyosaki poslední dobou dění moc nekomentuje, doufám, že mi nic neuniklo. Ale mám pocit, že se naposled vyjadřoval k situaci někdy na přelomu září/říjen. Tomáš Novotný, šéfredaktor Dreamlife.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here