Fascinace týdne: Platinový slib staronového prezidenta

0
1373
Václavu Klausovi tentokrát nové pero psalo
Znovuzvolený prezident Václav Klaus měl za povinnost v pátek pronést a svým vlastnoručním podpisem stvrdit prezidentský slib, tímto inauguračním aktem se stal dle protokolu oficiálně prezidentem pro další pětileté období. A právě pro tuto příležitost připravovala společnost Koh-i-noor Hardtmuth celých pět let během předchozího funkčního období speciální edici prezidentských per, limitovaná série deseti kusů se postupně dostane do rukou všem následujícím prezidentům České republiky. Pero s číslem 1 obdržel ve čtvrtek, den před podpisem slibu, právě Václav Klaus a navázal tak na prvorepublikovou tradici, s perem od Koh-i-noor své sliby podepisovali již Tomáš G. Masaryk i Edvard Beneš.
Luxusní plnicí pero s hrotem z osmnáctikarátového zlata potaženého platinou se pohybuje odhadní cenou kolem sta tisíce korun, avšak dle odborníků by se v případné aukci mohla jeho cena vyšplhat i přes milion korun. Právě atraktivita daná prezidentským slibem dává peru dokonalou sběratelskou hodnotu, co se však doopravdy s darem stane, zatím není zřejmé, v současné době si jej hodlá prezident ponechat. Společnost Koh-i-noor je výrobcem pro tyto účely nejpovolanějším, její historie sahá až do roku 1790, kdy byla založena ve Vídni a až po přesídlení do Českých Budějovic roku 1848 se stala výhradně českým výrobcem. Společně s typickou oblibou českých produktů u Václava Klause, který rád připomíná, že nosí český oblek i kravatu, a velmi často jsou u něj k vidění i hodinky z produkce značky Prim, tak byla velmi zdařile obnovena tato symbolická tradice.
Petr Kellner v top 100. nejbohatších lidí planety, pozice na špici změněny
Kormidelník a spoluvlastník investiční skupiny PPF Petr Kellner opět v žebříčku nejbohatších lidí světa časopisu Forbes poskočil vpřed, tentokrát se mu podařilo vstoupit do vybrané společnosti sta nejbohatších lidí planety a jeho společník dokonce uvedl, že odhad Kellnerova majetku je podceněný. Avšak i tak v přepočtu úctyhodných 153 miliard korun stačilo na 91. místo, další posilování pozice jediného českého zástupce v žebříčku lze očekávat hned v dalším vydání. Růst skupiny PPF totiž stále žene fůze České pojišťovny s Generali a také splátková společnost Home Credit, která se dokonce stala lídrem ruského trhu a proniká na další rozvíjející se trhy.
Na špici žebříčku se pozice lehce promíchaly, na špici se vyšvihl díky růstu vlastní společnosti Berkshire Hathaway investor Warren Buffett. Tradiční jednička Bill Gates klesl až na třetí místo s ohledem na výrazné kolísání akcií Microsoftu (vlastní 9,2%), právě softwarový gigant hledá nyní sám sebe a velmi těžkopádně proniká do podnikání v oblasti internetu. Na druhé místo poskočil progresivní Mexičan Carlos Slim Helú – projevily se jeho příjmy 45 milionů každou hodinu. Nejbohatším mužem Asie je stále ocelářský král Lakšmí Mittal, Evropě dominuje zakladatel značky IKEA Ikvar Kamprad. Nejbohatší ženou světa je stále zakladatelka firmy L’Oréal Liliane Bettencourtová a nejmladším miliardářem se nově stal zakladatel internetového portálu FaceBook Mark Zuckerberg – třiadvacetiletý mladík z Kalifornie. Celkový počet dolarových miliardářů stoupl na 1125.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here