Fascinace týdne: Nalezen největší diamant světa!

0
1741
A zase ta Jižní Afrika!
Na světě existuje snad jen jeden diamantový kontinent, a tím je Afrika. V desítce největších producentů surových diamantů naleznete sedm tamních států, výrazně jejich hegemonii narušuje pouze Rusko s téměř 20% podílem, Austrálie a Kanada v žebříčku okupují chvost. Kdyby se potvrdil nález největšího surového diamantu na světě, Jižní Afrika by naprosto ovládla i přehled největších nálezů, první tři největší diamanty světa by pocházely právě odsud. A při zmiňování produkce surových diamantů je nutné zmínit i největšího producenta diamantů světa, jihoafrická společnost De Beers naprosto vládne osmdesátimiliardovému trhu a s podílem 60% stanovuje celosvětové ceny.
Zatím největším diamantem planety byl z roku 1905 drahokam pojmenovaný Cullinan a oproti nově nalezenému byla jeho hmotnost méně než poloviční. Bezprostředně následující diamanty byly ještě o třetinu menší. Všechny velké diamanty byly rozbroušeny na menší brilianty a dostaly se na trh. Pouze Cullinan je svým způsobem stále k vidění, majitel diamantového dolu jej totiž věnoval britskému králi Eduardovi VII. k narozeninám, takže brilianty z něj jsou nyní součástí korunovačních klenotů.
Fascinace, radost i investice
Diamanty lidstvo fascinují již od dávnověku, první důvěryhodná písemná zmínka pochází z období před 2300 lety z Indie. Tehdy právo vlastnictví diamantů náleželo pouze králi a na obchod s nimi bylo uvaleno embargo. Od té doby se přístup k diamantům značně změnil, panuje naprostá svoboda a i dokonce zvýhodnění oproti jiným komoditám (např. se neplatí dovozní clo), na lesku a dokonalosti tohoto drahokamu to zanechává vliv v podobě rostoucí poptávky. Diamant je tak stále předmětem touhy mužů i žen bez rozdílu věku, rasy nebo vyznání, stále je zdrojem výnosného obchodu i dobrou investicí a výhodně jej směníte kdekoliv na světě. (Další zajímavosti o briliantech čtěte v našem článku.)
Objemy diamantových obchodů každoročně rostou, přestože těžba rapidně klesá a zejména poptávka z nově otevřeného trhu v Číně je neuvěřitelná. I proto se traduje, že diamanty jsou jistá investice a bez poklesu již přes sto let zajišťují svým vlastníkům zhodnocení vkladu nad mírou inflace, budoucí očekávání jsou velmi optimistická. Ale opatrně, vhodné je investovat pouze do diamantů nad 0,5 karátů a s maximální možnou čistotou. Příjemné výhledy do budoucna podtrhuje i trend občanů z EU, ti v současné době mají 10-15% disponibilních prostředků právě v diamantech.
Diamantové radovánky poutají pozornost
A i přes zjevný převis poptávky nad nabídkou vymýšlejí lidé s diamanty i ty největší šílenosti, již je nepovažují pouze za dekorativní šperky, ale snaží se je vměstnat všude a zvýšit tak nejen svou společenskou prestiž, ale i hodnotu investice. Některé nápady jsou roztomilé a romantické, jiné úsměvné a některé tak překvapující, že vyráží dech… Vznikají tak půlmiliardové svatební dorty, které místo cukrářských perel zdobí diamanty, stomilionové podprsenky (článek naleznete tady) nebo knihy posázené diamanty. Posledně jmenovaný kus o hodnotě kolem 150 milionů korun napsal jako vlastní zpověď úspěšný britský podnikatel Roger Shashoua, který dosáhl žebříčku TOP500 podnikatelů planety na ruském trhu a tvrdí, že očekává úspěch své knihy právě v Rusku, kde jsou dostatečné finanční zdroje i touha po jeho vzpomínkách, radách a návodu jak v ojedinělém prostředí uspět. Stejně tak šokující je i diamantová lebka od britského umělce Damiena Hirsta. Ta se dokonce stala nejdražším uměleckým dílem světa! (O ní čtěte předchozí fascinace zde a zde.)

Úspěšný a luxusní nový týden
Vám za tým Dreamlife.cz přeje
Tomáš Novotný

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here