De Grisogono Black: Brilianty vykládaná magorialita

0
1583

Existují čtyři základní kategorie hodnocení jakosti diamantů, snad každý již o nich někdy slyšel. Jsou to brus, čistota, hmotnost v karátech a barva. Fawaz Gruosi chápání těchto hodnot zcela zbortil, když v roce 1996 založil ve Švýcarsku novou společnost De Grisogono, zabývající se zejména tvorbou šperků osázených černými brilianty. Jejich fyzikální vlastností je pohlcovat světlo, a tak místo zářivého třpytu tvoří pod určitým, omezeným úhlem efekt úplné prázdnoty. Doslova svítí prázdnotou. Gruosi si uvědomil, že tato vlastnost těžko vynikne na jediném kamenu zasazeném do cenného kovu. Aby bylo možné někoho šperkem uhranout, byla tedy třeba celá plocha posetá černými brilianty. Nutno dodat, že čas potřebný k vybroušení černého briliantu je pětkrát delší než u čirého. A také odpad je vyšší, u čirého diamantu je odbroušeno 50% kamene, aby vznikl briliant, pro černý je třeba odbrousit dvě třetiny. A tak není divu, že cena jednoho karátu černého briliantu je dvanáctkrát vyšší.

Za první tři roky svého působení De Grisogono bylo vyrobeno a poté prodáno na 3500 šperků z černých briliantů. Takový tryskový vzestup svět Topclass šperků ještě nezažil. Obzvlášť, pokud se cena obvykle pohybuje daleko za hranicí dvou milionů korun. Celebrity ověšené Gruosiho tvorbou naprosto ovládly poslední dva ročníky festivalu v Cannes. Investoři a milionáři naproti tomu vidí v černých briliantech výbornou investici.

Pokud jde o jedinečnost šperků, tak o tu není u Gruosiho nouze. Častokrát se stává vyrobený šperk jediným kouskem svého druhu. Důkazem je opulentní prsten z bílého zlata vykládaný černými brilianty s jedním magnificentním čirým o váze 33,96 karátů uprostřed (1 karát = 0,2g). Cena tohoto skvostu je 49 790 000 Kč. Pro méně movité lze zakoupit prsten se čtvrtinovou hmotností za 7 629 000 Kč. Podobná výše cen je i u náušnic a náramků, které proti prstenům kombinují černé brilianty s různě barevnými a nebo perlami nejvyšší kvality. Jedněmi z nejkrásnějších náušnic z Gruosiho dílny je pár zdobený 256 žlutými a 254 černými brilianty v 18K bílém zlatě sestavené do tvaru sepnutých kapesníčků, na jejichž konci jsou zasazené dvě překrásné devatenáctimilimetrové jihomořské perly. S cenou 2 463 000 Kč se řadí mezi levnější, ovšem neotřelým nápadem patří k nejprodávanějším.

Celé Gruosiho tvorbě dominuje mohutný prsten z bílého zlata s 702 čirými brilianty o hmotnosti 36,69 karátů. Uprostřed mezi nimi trůní 312karátový největší dosud nalezený černý briliant na světě. Je pojmenován Spirit of de Grisugono a je řazen jako pátý největší briliant vůbec. Prsten byl prodán soukromému kupci za blíže nespecifikovanou astronomickou sumu.

Velká poptávka je také po druhém Gruosiovu unikátu, ledových briliantech. Díky zdokonalenému brusu světlo neodráží, ale naopak jej spoutávají ve své struktuře a opticky tvoří dojem mléčného ledu. Dnešní portfolio dílny De Grisogono již z větší části tvoří šperky s různobarevnými brilianty. Jsou vyráběny jako unikáty nebo v omezené edici. Zdobí milenky a manželky těch nejbohatších mužů. A je pravdou, že dnešnímu světu Topclass šperků bezkonkurenčně dominují. Ovšem tradiční obchodní značkou Fawaze Gruosiho vždy byly a budou černé brilianty, vpíjející světlo a vyzařující tmu.

Další články autora o Topclass špercích:

                Bvlgari Allegra                                                  David Yurman

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here