Fascinace týdne: Miliardové stavební pošetilosti

0
1020

Diamantová věž uprostřed sibiřských lesů

Společnost Foster+Partners jsme již zmiňovali v souvislosti s návrhem zeleného města u Abu Dhabi, nyní inovativní architektonická firma navrhla unikátní ekologickou věž v sibiřském hlavním městě Khanty Mansiysk. Diamantová věž, na kterou pojmenování s ohledem na architekturu a celoprosklenou konstrukci sedí dokonale, by měla mít velkou řadu podob využití, přes obchodní středisko a hotel až po kongresovou halu. 280 metrů vysoká věž se bude nacházet nedaleko za městem uprostřed hustě zalesněných ploch a měla by být prvním modelem a vzorem ekologie pro celou oblast Sibiře. Současně bude z restaurace na svém vrcholku nabízet neopakovatelný výhled na město.

Celá architektura je pojata s maximálním důrazem na využití denního světla a slunečních paprsků, a vzhledem k blíže nepopsaným vlastnostem by měla přivádět flexibilně denní světlo do vnitřních prostor. To má být přínosem vysokých energetických úspor, které mají význam zejména v kontextu naprosté energetické soběstačnosti budovy – díky solárním panelům. Zatímco tvůrci návrhu věže byli při představování projektu skoupí na slovo, ruský miliardář a oligarcha Shalva Tchigrinski má velké plány a rád by v budově roku 2010 uspořádal světovou šachovou olympiádu. Financování se očekává zejména ze soukromého sektoru, což by v dané oblasti nemusel být velký problém. Město Khanty Mansiysk  je centrem stejnojmenného regionu s ropnou produkcí 5,5 milionů barelů denně. To představuje 57% ruské těžby ropy a oblast dosazuje na druhou příčku světových producentů ropy.

Komplex Echelon, sen města hříchů, sen Las Vegas

Když mluvíme o podnikání, čas jsou peníze. A přesně tak se zachoval zástupce společnosti Boyd Gaming Corp. při představovaní nového paláce pro Las Vegas. V době, kdy mluvil o výstavbě dech beroucího projektu za 4,8 miliardy dolarů (103 miliard korun), bylo na stavbě už přes sto nákladních vozů a pracovali na základech. Echelon bude masivním komplexem pěti hotelů, třiceti restaurací, čtyř lázní a dvou koncertních hal společně s 30 tisíci metry čtverečních obchodů. Neuvěřitelné! Jedna z divadelních hal má mít dokonce 4000 míst k sezení… Ale Echelon bude mít i přes fascinující čísla a svou ohromnost těžkou pozici, Las Vegas začíná být totiž přesyceno takovými komplexy a další se stále budují. Přesto investorský optimismus trvá, největší záhadou tak tedy zůstává název, který je shodný s americkým systémem celosvětových odposlechů veškeré komunikace.

Noor Al Ain, nový životní styl poblíž Abu Dhabi a noví obyvatelé umělého ostrova

Zatímco v Rusku a na americkém kontinentě sní své sny, arabský svět se stěhuje do nových destinací. Ve městě Al Ain spadající pod Abu Dhabi vyrostl nový obchodně-obytný komplex budov pod tematickým názvem Noor Al Ain. Sedm ultramoderních věží obklopuje ohromné nákupní středisko, které uvnitř skrývá nejen nejrenomovanější obchody a restaurace světa, ale i pláže, aquapark, multiplexy kin, sportovní zařízení a další možnosti vyžití… Do věží se vešlo na 1300 apartmánů a jeden hotel, který by měl překvapovat umírněnými cenami s cílovou skupinou mezi studenty. Obchodní středisko na ploše 160 tisíc metrů čtverečních nabízí krom všeho zmiňovaného také osm tisíc parkovacích míst.

A podobně jako ožívá megalomanské nákupní středisko, ožívá i uměle vytvořený ostrov Palm Jumeirah u dubajských pláží. Komplex desítek různě tvarovaných uměle vybudovaných ostrovů, které dohromady vytvářejí iluzi velké palmy, nabízí nové hotely, residence k prodeji i nákupní a zábavní střediska. Prvním oficiálním obyvatelem se stal internetový podnikatel Andrew Dukes, který za své obydlí na souostroví již dříve zaplatil 1,36 miliónů dolarů (30 mil. Kč), ale nyní se odhaduje cena rezidence na dvojnásobek. Vypadá to na dobrý byznys, ale nezoufejte, rezidence na ostrovech jsou stále k dostání! A daleko větší souostroví The World je stále ve výstavbě, o tom si můžete přečíst zde.

Úspěšný a příjemný nový týden
Vám za tým Dreamlife.cz přeje
Tomáš Novotný

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here