Warren Buffet byl velmi dlouhou dobu druhým mužem žebříčku nejbohatších osob planety, ale o první příčku nikdy nebojoval, je totiž velkým přítelem Billa a Melindy Gatesových. S těmi našel společné slovo nejen ve vztahu k filantropii, ale i s plánem rozdat během svého života většinu bohatství na dobročinné účely.
Avšak mnohem delší část života se Warren Buffett věnoval úplně jiné činnosti a celé své jmění vybudoval v oblasti investování. Jeho pragmatický přístup se stal vzorem pro mnoho dalších investorů i podnikatelů, jeho neomylnost je stále snem nejen obchodníků z Wall Streetu a smysl pro humor při pracovních hovorech i valných hromadách se stal pověstný po celém světě. Vše odstartovalo v americkém státě Nebraska dne 30. srpna 1930, kdy se Leile a Howardovi narodil malý Warren. Leila byla doktorkou a otec Howard burzovním makléřem, později i kongresmanem. Nadstandardními ambicemi udivoval malý Warren už od dětství, v šesti letech prodával ztracené golfové míčky a už v jedenácti okusil první investici na burze! Tehdy dal se setrou peníze dohromady a koupil akcie Cities Services po 38 dolarech za kus, po několika měsících je prodal s dvoudolarovým ziskem.
Velmi záhy se rodina stěhovala do Washingtonu, kde si Warren našel práci roznášením novin a postupně si získal i roznos časopisů. Díky této práci si připravil kapitál, aby ve čtrnácti letech zakoupil za tisíc dolarů 16 hektarů zemědělské půdy v Nebrasce, za účelem pronájmu. Neuvěřitelný a nepředstavitelný příběh takto aktivního chlapce tím ale zdaleka nekončí. Souběžně se však také věnoval studiím na University of Pensylvania ve Whartonu, odkud po dvou letech přestoupil na University of Nebrasca. Po změně školy přišla i první práce s velkou zodpovědností, v devatenácti letech díky zkušenostem s roznosem tisku pracoval Warren pro Lincoln Journal, kde vedl 50 roznašečů.
Nyní se blíží další životní milník, přestupem na Columbia Business School se potkává s odborníkem na oceňování majetku Benjaminem Grahamem a na základě jeho metod Warren staví své pozdější úspěšné investorské strategie. Tajemství této strategie a úspěchů bylo velmi jednoduché, investici předcházela důkladná analýza a poté nákup akcií podhodnocených firem, u kterých bylo možné očekávat růst a brzkou prosperitu. Po dokončení studií chvíli pracoval pro svého otce v investiční bankovní společnosti a později dva roky pracoval jako analytik pro zmiňovaného Benjamina Grahama.
Psal se rok 1956, když Warren Buffett založil nyní světoznámou investiční firmu Buffett Partnership a představil zajímavý způsob získání pozornosti investorů a tedy jejich peněz. Nabízel vysoké zhodnocení investic se zárukou, takže pokud investice měla nižší výnosnost než 4%, investor dostal zpět své peníze i celý zisk. V opačném a úspěšnějším případě se zisk dělil mezi investora a Buffetovu firmu. Ani tato lákavá nabídka zpočátku však nefungovala a provoz firmy zahajoval s těžce získanými 105 tisíci dolary, přesto sám nemusel investovat mnoho a podílel se na partnerství pouze stodolarovkou. Během následujících třinácti let pak dokázal tuto částku rozmnožovat průměrným ročním výnosem 29,5%, což znamenalo, že v roce 1969 jeho fond ovládal majetek v hodnotě přes sto milionů dolarů.
V současné době se podle časopisu Forbes odhaduje jmění Warrena Buffetta na 52 miliard amerických dolarů, ten i ve svém věku stále pracuje jako CEO investičního impéria Berkshire Hathaway Inc. a nikdy zatím neprodal jedinou akcii svého podniku – tržní hodnota podniku přesahuje 168 miliard dolarů. To by se ale mělo změnit, podle agentury Bloomberg přislíbil Buffett darem 37 miliard dolarů charitativní organizaci manželů Gatesových a současně velmi neobvyklým způsobem hledá svého nástupce. Čtyřem vážným kandidátům dá po pěti miliardách dolarů, a kdo lépe tyto peníze zhodnotí, ten se stane nástupcem investorského guru.
Warren i přes své jmění však vede velmi střídmý život, má se svou již zesnulou ženou Susan tři děti a nikdy je údajně moc nehýčkal. Podle jeho slov chodili na veřejné školy stejně jako nyní vnoučata, a celá jeho rodina žije jako ostatní běžné americké rodiny. Peníze na podnikání nebo vlastní aktivity dětem půjčoval za stejných podmínek jako jiným obchodním partnerům a z dědictví toho pravděpodobně také moc neuvidí. Podnikatel má v plánu zejména odkázání peněz charitativním organizacím, děti by měly alespoň získat část akcií jeho společnosti Berkshire Hathaway Inc.