Fascinace týdne: Luxusní dovolená na českém venkově

0
1159

Jaké fotografie letos vznikly za objektivem vašeho fotoaparátu?

Malebný západ slunce nesoucí se nad rozbouřeným mořem a všude ten nádherně hladký písek. V okolí pobíhají vaše ratolesti a vy nemáte sílu a vlastně ani nechcete rušit jejich bezstarostnost. „Miláčku, podívej kolik támhle letí racků“, říkáte svému partnerovi a toužebně se k němu tisknete. Není to nádherné? Ach ano . . . dovolená!

Ale co když se pokusíme slovo dovolená implementovat i do jiných míst, než jsou rozsáhlá letoviska s příjemně vyhlížejícím mořem? Nebudeme pro začátek ani přemýšlet o opouštění naší vlasti a společně si představíme, jaká by asi byla dovolená strávená na venkově, tedy na místě, kde mnozí z nás vyrůstali, či dokonce momentálně žijí.

Je samozřejmé, že vás zde nečekají stopy v plážovém písku. Nečeká vás zde ani křik racků, či tropické noci plné vášně a mořského šumu. Řekněte mi ale jeden jediný důvod, proč by v těchto místech nemohla panovat božská atmosféra.

Prameny světla osvětlují trávník na vaší zahradě a pokud budete chtít, můžete zdvihnout oči výš a pohledět na tu jedinečnou symfonii barev, kterou vám poskytne zelený les a louka před ním. Zvedněte oči ještě výš! To není letadlo. Je to pouze dravec hledající něco malého k jídlu. I vy byste měli jíst – je právě čas oběda. „Najíme se dnes venku?“ A tak obědváte na své zahradě, kde se můžete kochat přírodou a dobrým jídlem, jenž jste si s láskou uvařili. Odpoledne na procházku a k večeru sledovat měsíc nad lesem. Pssssst .. . . možná uvidíte i nějaké zvířátko jdoucí tmou. Po setmění  dostává venkov druhý a neméně krásný rozměr. Všude jen tma, šum stromů a cvrlikaní hmyzu, který až s tmou dostal dostatečnou dávku odvahy a rozhodl se pro nás uspořádat tento velkolepý koncert. Máte lístky? Ale jistě že ano! Jste přeci na venkově.

Je fotografie z venkova v něčem méně krásná, než fotografie ze zahraničí? Je dovolená na venkově v něčem horší, než dovolená u moře?

Luxus nejsou finance a jejich velkorysé použití. Luxus je postoj.

A proto nezáleží na částce investované do dovolené – záleží pouze na chuti a faktu, zdali jste schopni si takovouto dovolenou užít.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here