Fascinace týdne: Diamantová dražba pro Hong Kong

0
1379
Jedná se o největší diamant posledních dvaceti let, který se dostane do dražby. A kde jinde by se mohl takový skvost dražit než opět ve věhlasné aukční síni Christie’s, avšak tentokrát se nebude jednat o Evropu, nově rozvíjející se asijské trhy si žádají svou pozornost a tak dražba proběhne na pobočce v Hong Kongu.
Zatím se dražily pouze tři čiré diamanty přes 100 karátů, a všechny v Ženevě,“ upozorňuje na předchozí tradici Francois Curiel, ředitel klenotnického oddělení Christie’s, a dodává: „Asie se stává opravdu pulzujícím a atraktivním trhem, proto nám přijde vhodné nabídnout tento unikátní klenot právě zde… Rozšiřujícímu se počtu sběratelů z tohoto regionu.
Nabízený diamant o 101,27 karátech byl nalezen v dole Premier diamond mine typicky v Jižní Africe, v současné době jej vlastní evropská obchodní společnost, která jej také do aukce vkládá. Pro zájemce, kteří by tento unikátní skvost chtěli spatřit na vlastní oči a pokochat se dokonalostí diamantu, bude vystaven veřejnosti v Londýně od 27. února. A ti, kteří by si jej chtěli pořídit do vlastní sbírky, se o něj mohou utkat s největšími magnáty východu 28. května v hongkongské aukční síni. Poslední diamant této velikosti byl vydražen v roce 1990 za 220 milionů korun při současném kurzu (prodejní cena byla 12,7 mil. dolarů), Mouawad Splendor se pyšnil 101.84 karáty.
Pokles prodeje luxusních vozů, neočekávaný zvrat
Na paniku je zatím brzy, ale patřičná pozornost je na místě. Proč? Při porovnání lednových meziročních prodejů vybraných značek zavládá překvapení – Jaguar -52%, BMW -27%, Porsche -13%, Land Rover -17% a dokonce i vozy vzpínajícího se koníka – Ferrari zaznamenaly výrazný pokles prodeje. Ano, celosvětová ekonomika v čele s tradičními trhy luxusu se nevyvíjejí nejlépe a za poslední půlrok zažily vskutku těžké časy, navíc málokdo dokáže odhadnout další vývoj a někteří přední ekonomové se obávají americké recese. Nicméně, ať byl vývoj ekonomik jakýkoliv, málokdy zanechával trhliny u značek luxusu. Nyní se však situace záhadně mění a bude velmi zajímavé sledovat, zda se jedná jen o výjimku potvrzující pravidlo, anebo naopak o změnu směru a trendů, to by mohla být pro některé producenty výrazně problematická změna. Zatím jediné Ferrari informovalo, že pokles prodeje vůči loňskému roku předpokládalo…
Česko je nejúspěšněji se transformujícím státem světa
Tato zpráva se objevila ve všech médiích, a tak naše prvenství v souboji se 125 dalšími rozvíjejícími se státy, se stalo jakýmsi balzámem na uši po negativních zprávách o stavech ekonomik světových i českých, po teatrální volbě prezidenta a dalších politicko-ekonomicko-společenských událostech ne zrovna potěšujícího charakteru. Avšak tento úspěch, kdy Česko poskočilo z předchozí třetí příčky na výsluní světa, není ničím jiným než povzbuzujícím výsledkem říkajícím – dobré je co se podařilo, ale současně toho máte hodně před sebou. A tak budiž tento výsledek výzvou do budoucna, což potvrdil v Hospodářských novinách analytik Raiffeisenbank Aleš Michl slovy: „Tu zprávu si ale nemůžeme vykládat tak, že teď si máme dát šámpáňo a plácat se po ramenou. Naopak. Je třeba co nejdříve využít lepší časy k reformám. Čas na formulaci vize země a provedení strategických změn je právě teď.“ Lepší hodnocení Česko získalo díky oblasti rozvoje tržního hospodářství, zatímco hodnocení demokracie stagnovalo a ukazatel kvality stavu politiky dokonce poklesl. Letošní výsledky studie:

1.      
Česká republika  – 9,56
2.       Slovinsko – 9,49
3.       Estonsko – 9,42
4.       Taiwan – 9,33
5.       Maďarsko – 9,18

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here