„Do roku 2012 nebo dříve“, plánuje předseda silnic a dopravy Dubaje, Mattar Al Tayer, otevření nejdelšího a současně nejdražšího obloukového mostu na světě. Most, který bude pojítkem Dubai Festival City a města Al Jaddaf, překoná dosavadního držitele architektonického rekordu Lupu Bridge v čínském Šanghaji o 117 metrů. S celkovou délkou 667 metrů se tak zapíše do Guinessovy knihy rekordů, alespoň do doby, než si tento prim na svou půdu opět získá po prvenství vždy toužící komunistická Čína.
Ve výběrovém řízení na vypracování návrhů byla vrchními autoritami Dubaje vybrána newyorkská společnost FXFOWLE. Zpracovaný projekt je postaven na unikátní struktuře, která bude složena z masivních oblouků, jež se budou tyčit do výšky 205 metrů nad 12 pruhů dálnice a dvě dráhy metra. Jeho stavba bude trvat čtyři roky a podle náhledů, které Mattar Al Tayer na tiskové konferenci poskytl, bude prvním ze šesti mostů, které spojí východní a západní pobřeží dubajského zálivu.
Design mostu inspirovaný krásou harmonické akustické křivky bude závislý na umělém ostrově postaveném severně od již existujícího Ostrova zálivu, na němž má v příštích letech vyrůst dubajská opera. Nejdelší obloukový most světa nechá po celé své délce prostor 15 metrů nad hladinou k volnému proplouvání megajachet dubajských miliardářů. Transportní kapacita bude 20 000 vozů a 23 000 pasažérů metra za hodinu.
Rotující mrakodrap, který v neustálém otáčivém pohybu mění svůj tvar, bude sám o sobě ekologickou elektrárnou schopnou zásobovat nejen sebe sama ale i další budovy v okolí. Čtyřicet osm větrných horizontálních turbín rozmístěných mezi každým z otáčivých podlaží a solární panely, které zcela zakryjí střechu mrakodrapu budou pro Dubaj nulovým znečištěním. Každá turbína má karbonové lopatky a vyprodukuje 0,3 megawattu elektrické energie. V součtu budou tedy dodávat 1 200 000 kilowatthodin!
Jediná větrná turbína se postará o dodávku elektřiny do padesáti apartmánů. Mrakodrap dynamické architektury, jak je projekt pracovně nazýván, bude totiž 200 apartmánovým superluxusním hotelem, z jehož stavby bude možno energií zásobovat až 2200 dalších domácností Dubaje nebo rozsvítit ulice v širokém okolí. Hotelu pro svůj plný provoz bude postačovat dodávka elektřiny ze 4 až 8 turbín dle rychlosti dubajského větru, jehož průměrná hodnota je pouhých 16km/h.
Revolučním konstruktérem ekologické dynamické architektury je Dr. David Fisher. Díky jeho géniu se otáčivé mrakodrapy postaví 7krát rychleji než běžným způsobem a s pomocí pouhých 90 dělníků místo obvyklých 2000. A ačkoli se zdá konstrukce vratká, je o třetinu odolnější proti zemětřesením. Hotel dynamické architektury Dr. Davida Fishera bude tedy prvním dubajským šílenstvím, ze kterého se bude točit hlava doslova a do písmene.