Pravý cestovatelský zážitek v kouzelném městečku Albi

0
1226

Ostatně nezdá se vám příjemné procházet se pitoreskními uličkami ukrývávajícími na svém konci pokaždé jiné drobné tajemství a snažit se přitom splynout s pro vás novou atmosférou, kterou na vás město dýchá? Místo zběsilého fotografování památek notoricky známých ze všech učebnic a pohledů, kolem nichž si musíte dávat pozor, aby vás nezašláplo hejno fotomilných Japonců? V případě, že zastáváte stejný názor a zvažujete cestu na jih Francie, mám pro vás tip – městečko Albi, rodnou kolébku jednoho z největších malířů všech dob – Toulouse Lautreca.

Hned po prvním nasáni místní atmosféry pochopíte, jak snadno zde mohly vznikat tak krásná impresionistická díla. Pokud jeho obrazy znáte, víte, že velmi rád maloval ženy krásných tvarů a zrzavých vlasů. Ne, že by se jimi město hemžilo. Jde spíš o personifikaci města samotného, jehož rozlehlé historické centrum je téměř celé postaveno z červených cihel a chlubí se domy ušlechtilých tvarů.

Je zřejmě nemožné spočítat, z kolika cihel byly postaveny všechny místní vzrostlé stavby působící dojmem, že tu stojí od nepaměti. Při vstupu do nich máte pocit, že se zde zastavil čas. Dům na vás dýchá všemi událostmi, které za svou dlouhou existenci zažil. Při chůzi po starodávném schodišti v těchto úzkých a vysokých domech si připadáte spíše jako princezna z pohádky kráčející do své komnaty v nejvyšší věži.

Nejimpozantnější stavbou je dozajista katedrála St. Cécile, jíž se v počtu použitých cihel žádná jiná kolegyně na světě nevyrovná. Neoslní vás jenom majestátným zevnějškem, jenž ve vaší maličkosti vyvolá pocit pokory a cti, zapůsobí na vás rovněž i její interiér. A to zejména pestrost výzdoby stěn. Jako by někdo sesbíral zbytky krásných dávných stěn a poskládal z nich zajímavou mozaiku, která kupodivu nepůsobí kýčovitě ani přeplácaně.

Hned vedle katedrály se nachází muzeum, či spíše svatostánek Toulouse Lautreca. Ti, kteří by se domnívali, že všechna jeho významná díla jsou v Paříži, se ošklivě pletou. Právě zde můžete obdivovat jeho rychlé, živelné kresby a malby oslavující krásu žen z nižších vrstev. Paleta jeho barev je nepřeberná, v tomto ohledu si umělec servítky nebral, při volbě odstínů šatů a vlasů byl na svou dobu odvážný. Když přidáte jeho smysl pro nadsázku a vtip, vyjde vám na konci rovnice důkaz o nenahraditelnosti jeho obrazů.

Teď když jste nakrmili svou duši, je čas i na váš žaludek. Dopřejte mu zasloužený požitek v jedné z mnohých restaurací rozesetých po celém městě. Nepočítejte ale s tím, že ho odbudete ve spěchu za lovem dalších památek. Budete potřebovat nějaký čas na všechny ty chody, které vás čekají. Je nemyslitelné, abyste začali bez předkrmu, neměli na stole křupavou bagetu a kvalitní víno, či neochutnali ani jeden druh sýra.

Nyní – posilněni avšak ne přejedeni – se teprve můžete rozmyslet, zda strávit odpoledne na jednom z nejpěknějších golfových hřišť ve Francii či se na město podívat z rybí perspektivy, z výletní lodi plující po řece Tarn, jež městem protéká. Pokud vaše dobrodružná povaha zatouží po přírodě, stačí ujít jen pár kroků a ocitnete se v menší džungli ve městě. Zurčící potůček, bambus a další zeleň budou balzámem pro vaši mysl poznamenanou každodenním stresem.

Nedaleko tomuto kousku nespoutané přírody se nachází velice komfortní hotel „Hostellerie Du Grand Saint Antoine“ skýtající vše, co si můžete přát. Pokud vám navíc něco říká francouzská elegance, starožitný nábytek a rozkvetlá terasa, je tím pravým řešením pro vás. Stejně jako celé město na vás bude působit dojmem, že jste necestovali zeměpisně, nýbrž spíše časem. A octli jste se tak v době, kdy vznešená důstojnost patřila mezi nejdůležitější ctnosti.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here