Dosahování vlastního potenciálu

6
1613
„Jednou za mnou přišel úspěšný a velmi respektovaný manažer, podle hodnocení nejlepší ve svém oboru. K mému překvapení se vůbec za úspěšného nepovažoval, naopak, když se podíval na svou kariéru, měl pocit, že měl dosáhnout mnohem více, a dokonce si přál úplně jinou kariéru,“ uvádí situaci profesor Robert S. Kaplan z Harvardu: „Za své působení jako kouč a učitel jsem potkal velké množství úspěšných manažerů, kteří mi sdělili svou frustraci z jejich vlastních kariér. Proto jsem s ním promluvil, nebyl si jistý, zda se tolik soustředil na dosahování milníků a cílů, nebo zda se tolik snažil udělat dojem na své okolí, že ztratil svou cestu a nadšení pro práci.“
Podobné pocity přicházejí ke každému, někdy více, někdy méně. A proto je nezbytné si správně umět odpovědět na otázku: Dosahuji svého potenciálu?“ Tato otázka ale není stejná jako „Jak dosáhnu na vrchol?“ nebo „Jak může být má kariéra nejúspěšnější?“ Odpovědí je velmi osobní pohled na vlastní definici úspěchu a identifikování vlastní cesty, jak toho dosáhnout.
K nalezení odpovědi je potřeba odstup a zhodnocení své dosavadní kariéry – začátkem je uvědomění si, že svůj život řídíte sami a je to pouze a jen vaše zodpovědnost. Až příliš mnoho lidí se cítí být obětí svých kariér a profesního světa, i přestože mají značné možnosti svou cestu řídit. Znovuzískávání kontroly vyžaduje nový a čerstvý pohled na vlastní jednání ve třech hlavních oblastech: porozumění sobě sama, vynikání v rozhodujících aspektech, dokazování charakteru a schopností lídra.

Následujte svou vlastní cestu

Dosahování vlastního potenciálu vyžaduje sebepozorování a aktivní přístup – vše ale začíná základními myšlenkami.
1. Řízení vlastní kariéry je stoprocentně vaší zodpovědností a je třeba k ní tak přistupovat.
Mnoho nadějných lidí očekává od svých nadřízených a svého okolí, že je bude učit, koučovat, napomáhat, dávat nové a nové příležitosti a výzvy a že budou řídit jejich rozvoj. Tento pasivní přístup má ale velkou pravděpodobnost, že v některém bodě vykolejí. Přestože nadřízení a okolí vždy hraje roli, vaše kariéra je pouze na vás.
2. Dávejte si pozor na obecné moudrosti a povědomí.
Ty jsou totiž v podstatě pokaždé nevhodné – pro vás. Jít s hlavním proudem je většinou dobrý a slibný pocit, ale velmi často vede k výčitkám o pár let později. K dosahování vašeho potenciálu musíte filtrovat tlak okolí a oblíbené názory, současně si sestavte vlastí zaujetí, schopnosti a přesvědčení – a poté buďte dostatečně motivovaní je využít a zachovat se podle nich.
3. Věřtě, že přestože spravedlnost nemusí v daný moment obstát, v dlouhodobém horizontu by měla vždy zvítězit.
Pokud utrpíte bezpráví, udělejte si krok odstupu a objektivně si definujte svou roli v situaci. Takové rozpoložení mysli vám pomůže poučit se a případně dostat se i zpět do hry. Současně vám takové jednání pomůže zůstat soustředěný na aspekty, které můžete ovládat a upevnit odhodlání pokračovat.
Každá úspěšná kariéra přináší výhry a prohry, špatné dny, týdny i měsíce. Každý se musí postavit překážkám a odrazujícím situacím. Někteří se vzdají, když takto narazí. Ztratí svou cestu a sami si podkopou svou výkonnost. Na světě ale není nikdo, kdo by tyto situace odstranil, abyste mohli dosáhnout svého potenciálu. Výzvou je najít si svůj sen, rozvíjet své schopnosti a projevit svou osobnost a vedení. A když na takové situace narazíte, pravidelně je vyhodnocovat, vyvozovat změny nebo úpravy a dál pronásledovat svou cestu, která identifikuje, kým jste a čeho chcete dosáhnout.

6 KOMENTÁŘE

 1. … že tento web je pro všechny, kteří chtějí něčeho dosáhnout. Ať už to je úspěch v podnikání, spokojenost v osobním životě nebo už zmíněná kariéra. Každý kdo chce, si na tomto webu najde své a já můžu jen děkovat lidem, kteří zde publikují! Díky

 2. Souhlasím s Tomem. Úspěch v podnikání je podmnožinou úspěchu (radosti, štěstí, spokojenosti, říkejme tomu jak chceme) obecně.

 3. Dreamlife chápu jako magazín pro úspěch, což neznamená, že nutně musím podnikat…

  Jinak dosáhnout nejlepší kariéry na světě se zkrátka nerovná žít spokojený život… Jsou stovky či tisíce lidí, kteří by v životě dosáhli mnohem větších úspěchů (podnikatelských), nicméně dali v určitou chvíli přednost úspěchům osobním, což je třeba i spokojená rodina…

 4. Je to skvělá inter. stránka a já jen děkuji náhodě,že jsem ji našel.
  Měl jsem akci – reakci rovná se dreamlife.
  Skvělý
  Přeji všem mnoho úspěchů
  I love Herbalife

 5. vaše stránky jsou úžasné.Již delší dobu jsem příznivcem těchto jedinečných a podporujících článků , kterými redakce dává všem sílu a chut mít větší rozlet,najít sám sebe a žít úspěšně dle své vlastní vůle.At jako podnikatel,nebo student či mamina na mateřské.Určitě ne jeden zaměstnanec v sobě najde sílu a koukne se na svět jinak. Děkuji. Hodně štěstí,síly a inspirace na nové články:)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here