Buďte sami sebou

0
3415

Jak často neuděláte nebo neřeknete to, co skutečně chcete, protože se obáváte, co by si o vás mysleli ostatní? Mnohým z nás se to stává naprosto běžně. Přitom naším záměrem není druhým lidem lhát do očí ani je klamat. Jde především o důsledek naší výchovy, která nám říká, abychom dělali a říkali to, co si myslíme, že se po nás chce, nebo o čem se domníváme, že je pro danou situaci “vhodné” a dodržovali společenský kodex. Jenže tím se dostáváme do začarovaného kruhu, který je lepší rychle opustit a vydat se vstříc své pravé tváři.

vyzva

V životě chceme mít možnost svobodně a sebejistě říkat a dělat, co chceme, a to bez strachu, jak se při tom můžeme jevit ostatním a co si o nás budou říkat a myslet. Jenže ačkoli říkáme, že chceme žít způsobem, jenž odpovídá našim nejniternějším touhám, názorům a vášním, většina z nás tak nežije.

Rodiče, učitelé, manželé a manželky, přátelé a kolegové, politici, média a další nás naučili, že důležitější je, pokud chcete být opravdu “oblíbení”, abyste se přizpůsobili, než abyste byli skutečně sami sebou. Mnoho lidí se navíc domnívá, že jejich skutečné Já není dost dobré, a proto se neustále pokouší sami sebe vylepšit a chovají se jako ti, kteří jsou podle nich lepší než oni.

“Žijte podle vlastních pravidel a buďte sami sebou.” autor neznámý

Vznikl tak mylný fakt, že nelze být sám sebou a přitom v životě uspět a být oblíben. Dochází to pak tak daleko, že v podstatě mnoho lidí ani nevěří, že by mohli být skutečně sami sebou, a ještě to v životě někam dotáhli. Ale když nebudete sami sebou, tak kým?

“Buď sám sebou, všichni ostatní jsou už zabraní.” O. Wilde

Pravdou je, že máme strach z reakcí ostatní, z vlastních obav a pochybností, takže radši zmlkneme a přizpůsobíme se. Být sami sebou vyžaduje skutečnou odvahu, odhodlání a uvědomělost.

Být sám sebou je proces. Nemůžeme se ho domoci takovým způsobem, jakým lze získat vysokoškolský diplom nebo dosáhnou na určitý finanční cíl. Naše schopnost být sami sebou se může a bude na naší pouti životem prohlubovat, pokud si toho budeme vědomi. Stát se tím, kým skutečně jsme, je nekonečný proces. Jde především o to, že si začnete být sami sebe vědomí. Budete k sobě přistupovat jako k něčemu mimořádnému, což také jste a díky tomu vzroste vaše sebevědomí a vy se konečně naučíte říkat a dělat věci tak, jak skutečně cítíte, ne jak se po vás “vyžaduje”.

Být sami sebou vám umožňuje oprostit se od mnoha vašich bolestí a strádání. Dovolí vám říkat, dělat a být tím, kým chcete, zažívat věci, po kterých v životě skutečně toužíte a jít si za nimi. Takže je na čase být sami sebou a podle toho i žít.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here