Deset způsobů, jak být šťastnější II.

0
1751

Některé metody každodenního štěstí mohou působit až triviálně, ale přiznejme si, že mají neskutečnou sílu. Přinášíme druhou sérií vědecky ověřených způsobů, jak prožívat mnohem šťastnější život. A co říká vaše zkušenost, na co výzkumníci zapomněli?

Prvních pět způsobů si můžete přečíst v našem předchozím článku Deset způsobů, jak být šťastnější I.

Štěstí

Usmívejte se

Možná se tento bod může jevit jako naprosto samozřejmý, ale trik není v pouhém úsměvu a krátkodobém dobrém pocitu. Vědci zjistili, že přirozený úsměv podporovaný pozitivními myšlenkami zvyšuje naši pozornost, soustředěnost a výkonnost. Krom dobré nálady a pocitu štěstí má úsměv také pozitivní vliv na pocit bolesti.

Plánujte dovolené

Ať si o tom myslíte cokoliv, zjevně i tato metoda funguje. Nemusíte jet rovnou na dovolenou, pokud se rozhodnete věřit i tomuto výzkumu, dovolenou stačí naplánovat a pocit spokojenosti a štěstí se už i tak navýší. Naplánovaná dovolená má na nás pozitivní vliv po dobu okolo osmi týdnů, poté se její vliv snižuje. Neplánujte tedy dlouhodobě! Nemusí to být však přímo dovolená, i plánování jednodenního výletu s přáteli nebo návštěvy oblíbeného kina či divadla má dobrý vliv.

Meditujte pravidelně

Často se o meditaci mluví v kontextu uvolněnosti, vyrovnanosti a soustředěnosti. Avšak v nedávném vědeckém článku tým zjistil, že podporuje i pocit štěstí – a to v dlouhodobém horizontu. Krom pozorování účastníků výzkůmu jim lékaři provedli skenování mozku, kde již během osmitýdenního kurzu meditace pozorovali zvětšení oblasti s pozitivním myšlením a zmenšení oblasti soucisející se stresem.

Zkraťte každodenní cestování

Tým švýcarských vědců zjistil, že právě každodenní dojíždění do práce je jedna z nejzásadnějších pravidelných činností ovlivňující náš celkový pocit štěstí a spokojenosti. Stejně jako výzkumníci z Harvardu porovnávali, zda větší dům nebo lepší práce může kompenzovat delší dobu dojíždění, zjištění však bylo jasné – ani větší dům nepomůže.

Nezapomínejte na vděčnost

O vděčnosti jsme se na Dreamlife.cz zmiňovali často, metody na budování pocitu vděčnosti je mnoho – ať už vedení deníku nebo sdílení těch nejlepších momentů každého dne s přáteli. Z pohledu výzkumu řada studií prokázala, že již vedení jednoduchého deníčku, kam denně napíšeme tři věci, za které jsmě vděční, značně zvýší pocit štěstí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here