Deset způsobů, jak být šťastnější I.

1
2200

O kolik šťastnější bychom jako lidstvo mohli být s pochopením, že štěstí není pouhým výsledkem nebo snad jen důsledkem našeho okolí. Že štěstí je v nás samotných, a pro mnohé je naopak každodenním motorem na cestě k úspěchu. Přinášíme deset zaručených a vědecky ověřených způsobů, jak být každý den o něco šťastnějším.

Štěstí

„Štěstí nepřichází z okolních podmínek, rozhodujeme o něm sami svým myšlením.“ Dale Carnegie

Akademických článků, prací a výzkumů, stejně jako knih, bylo o štěstí napsáno nespočet. Pokud dáme na vědu a současně vybereme ty nejsnadnější způsoby každodenního štěstí, za pozornost rozhodně stojí následující.

Fyzická aktivita: 7 minut denně stačí

Pod každodenním tlakem hledáme výmluvy, proč nemáme čas na pohyb. Ale opravdu si nenajdete alespoň 7 minut každý den? Nejenže pravidelné cvičení podporuje pocit vyrovnanosti a štěstí, ale funguje i jako prevence depresí, stimuluje činnost mozku a o pozitivním dopadu na vaše tělo nemluvě.

Spánek: emoční vyrovnanost

Nejenže revitalizuje naše tělo a podporuje produktivitu, ale nejnovější výzkum potvrzuje, že spánek přímo ovlivňuje dobrou náladu a pocit štěstí. Vědci došli k závěru, že nedostatek spánku přesměrovává naši pozornost a vzpomínky na negativní slova a obrazy. Stejně tak u účastníků pozorovali přecitlivělost na emoce strachu či frustraci.

Rodina a přátelé

Opět téma odvíjející se od hektckého způsobu života a narůstajícího se odcizení. Právě nedostatku času stráveného s přáteli a rodinou litují lidé na sklonku svého života nejčastěji. A pokud vás ani toto nepřesvědčí, přesto naši nejbližší stojí za pozornost. Jejich vliv skvěle shrnuje Daniel Gilbert z Harvardské univerzity: „Činnosti, o kterých tvrdíme, že nás dělají šťastnějšími, jsou ve skutečnosti jen činnosti, jak být více s rodinou a přáteli.“ Jeden z výzkumů dokonce přišel s objevem, že kvalita našeho života v pětašedesáti letech je formována už okolo čtyřicítky a lze ji předpovědět ze vztahů k nejbližším. Tajemství však nespočívá v množství sociálních interakcí, ale v pomoci druhým a schopnosti poradit nebo se postarat.

Dostaňte se ven

Pouhých dvacet minut venku za dobrého počasí má značný dopad jak na dobrou náladu, tak na schopnost myslet a také na paměť. Lidé, kteří tráví více nebo většinu času venku jsou dokonce výrazně šťastnějšími. Nyní si asi povzdychnete, že nemáme žádná přímořská letoviska na procházky po sluncem zalité pláži. Pokud ale dáte na vědu a statistiky, nic takového nepotřebujete! Nejlepších výsledků dosahovali účastníci výzkumu bez rozdílu na typu prostředí při venkovní teplotě 13,9°C, pochopitelně příroda či park měly větší vliv, než městké prostředí.

Pomáhejte ostatním: 100 hodin ročně

Pomáhejte ostatním a buďte šťastnější, zní to zvláštně? Přesně naopak, lidé, kteří se věnují dobrovolnické činnosti nebo jinak pomáhají ostatním alespoň dvě a více hodin týdně vykazují mnohem lepší pocit spokojenosti a štěstí. Na výsledcích se shodla řada vědců, a dokonce došli k závěru, že není lepšího způsobu ke zlepšení vlastního života než pomoc druhým.

A co vy, jaké jsou vaše ověřené způsoby udržet si dobrou náladu a pocit štěstí? Brzy přineseme druhý díl se zbývajícími pěti metodami, jsme zvědavi, zda je najdeme v komentářích ještě před publikací.

1 komentář

  1. Základními potřebami člověka je prý vztahovost (bez přátel a bez rodiny a přijatelných vztahů šťastní opravdu nebudeme), autonomie (bez toho, aniž bychom měli pocit, že život je v našich rukách, také šťastni nebudeme) a kompetence (v neposlední řadě je nutné vnímat ve svém životě to, že jsme k něčemu dobří – i tím, že pomůžeme, to můžeme naplnit).
    POhyb a spánek jsou základní fyzické potřeby, dosvědčuju (jako asi každý), že po dnešním bruslení a pořádném spánku budu mít zítra mnohem lepší náladu 🙂 Já nedávno psala i o jednom jediném krůčku, který ke štěstí stačí – o přijetí (http://zitjak.wordpress.com/2013/10/04/jen-jediny-krucek-ke-stesti/), to je velmi silná zbraň. A vůbec už jen to, že změníme způsob myšlení, přestaneme myslet negativně, obviňovat sebe, druhé a celý svět (http://zitjak.wordpress.com/2013/12/12/svet-je-jiny/) nám výrazně pomůže. Štěstí je něco, po čem stačí sáhnout, jen vědět jak.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here