Den, kdy jsem se naučil žít!

1
3748

Kniha Den, kdy jsem se naučil žít vás navede na otázky, které byste měli zodpovědět na své cestě za sebereflexí a sebepoznáním. Autor Laurent Gounelle je spisovatel a psycholog v jedné osobě. Zajímá se o rozvoj osobnosti a své zkušenosti a poznatky sbírá po světě už šestnáct let. Inspiruje se u známých a uznávaných lékařů a léčitelů. žít

Román Den, kdy jsem se naučil žít napsal filozof a expert na lidské chování, myšlení a osobnostní rozvoj. Své poznatky konzultuje s experty v oblasti neurologie a neurolingvistiky. Zajímá se o myšlení peruánských šamanů a balijských mudrců. Je psychologem, který své myšlenky a rady dokáže skloubit do nejednoho beletristického díla. Pokud vás zajímá oblast sebereflexe a motivace, sáhněte nejprve po knihách Muž, který chtěl být štastný nebo Bůh chodí po světě vždycky inkognito či Filozof, který nebyl moudrý. Ve svých románech se Laurent Gounelle věnuje duchovnímu rozvoji, který vždy obalí poutavým příběhem.

Tak je tomu i v případě románu Den, kdy jsem se naučil žít. Příběh je o muži Jonathanovi, který je vystaven nepříjemné věštbě od pouliční věštkyně. Je postaven před situaci, kdy si uvědomuje, co vlastně znamená žít. Nejprve je uvržen do série těžkých depresí souvisejících s životem a smrtí. Není schopen uvědomit si, co ho v životě činí spokojeným, co mu dělá radost, s kým by chtěl žít a proč vykonává povolání pojistného agenta. Prvotní smutek vystřídá dlouhá cesta za poznáním vlastní osoby. Během ní se pozná s novými lidmi, uvědomí si své hodnoty, poslání a objeví v sobě nové já.

Postupně přehodnocuje svůj život, přístup k lidem, k práci, k životním radostem a k celému světu.

Uvědomuje si, jak se má chovat ke svým blízkým, jak se stavět k celosvětovým problémům a jak se chovat sám k sobě. Je postaven před otázku, zda si ještě může užít poslední chvíle svého života. A jelikož to vypadá, že je čas smutně krátký, musí jednat velmi rychle. Pravou rukou v sebepoznávání mu je tetička Margie, která je studnicí moudrých myšlenek, filozofických názorů a evolučního vývoje lidstva. Je až neuvěřitelné, jaké znalosti a moudra autor vložil do jedné postavy. Renesanční tetička se ujme svého synovce Jonathana a naučí ho vnímat svět jinýma očima.

Pro ty z vás, kteří máte pocit, že se ubíráte špatným směrem, může být kniha podobným průvodcem, jako byla tetička Jonathanovi. Přidaný děj a samotné vyvrcholení příběhu není pro naše vyprávění tak podstatné. Důležitější je, že během samotného čtení prozkoumáte své nitro, poznáte se z jiných stránek a najdete odpovědi na otázky po smyslu života.

Kniha je inspirací do nových kapitol vašich dnů. Přiměje vás zamyslet se nad chybami, kterých se dopouštíte, nad chováním k cizím lidem. Zapluje do otázek altruismu, dobrosrdečnosti a nezištnosti. Odpoví vám na otázky víry, historického vývoje lidstva a překvapí vás svými hodnotami. Text je určen širokému okruhu čtenářů, neomezuje se na jednu generaci, pohlaví či společenské zájmy. Příběh se vám žádným způsobem nebude vnucovat, nechá vás plout po stránkách společně s hlavními hrdiny.

Ti z vás, pro které je Paolo Coelho nenahraditelným autorem, nebudou zklamáni. Knihu Goumella bych přirovnala k podobným, jako píše právě Coelho. Gounelle se snaží do pár stran vsunout vše, co od takového titulu čtenář očekává.

Pokud se zabýváte otázkami poznání a nestačí vám klasická cesta prostřednictvím odborných knih či beletristického zpracování, můžete sáhnout po kreativním a osobitém zpracování sebereflexe, které zpracoval malíř Kristian Kodet. Malíř Kodet se v knize zamýšlí nad otázkami života a činí tak skrze koláž fotografií. Kniha se jmenuje Sebereflexe a vydalo ji nakladatelství Lidové noviny.

© Barbora Mikysková

1 komentář

  1. Dneska som ju držal v ruke v knihkupectve a uvažoval som či ju kúpiť alebo nie. Celkom ma ale zaujala táto recenzia, som teraz ešte viac zvedavý o čom to presnejšie je a najmä som zistil, že je to presne kniha a žáner, ktorí ma baví. Ono pozerám že tento autor napísal viacero kníh.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here