Dámská etiketa a její 3 největší mýty

0
4230

Ačkoli jsme populace poměrně moudrá, přemýšlivá, vzdělaná a tolerantní, občas nám to “vypne” a vracíme se do dob, kdy jsme měli za to, že je naše planeta placatá. Etiketa se vyvíjí a zakulacuje hrany! Pojďme se podívat, jaké v ní jsou mýty – dávno vyvrácené, avšak bohužel stále nezřídka používané.

dáma

Etiketa se zlepšuje, zlepšujme se také

Za slušné či vznešené chování se dříve považovalo něco trošku jiného než dnes. Uvedeme si 3 velice časté OMYLY, které jsou stále ve společnosti používané, ačkoli i konzervativnější evropské špičky v etiketě hlásají, že doba (a s ní i etiketa) se již dávno (po)změnila.

„Slečno“

Že mladou ženu potěšíme tímto oslovením? Mýtus!

Oslovení “slečno” je vhodné použít pouze v případě velmi mladé dívky (od 5 let do cca 16 let). Dříve byly takto oslovovány nezadané ženy, aby bylo zřejmé, která je k mání nebo která je/není matkou… Dnes již není vhodné oslovením poukazovat na zadanost/nezadanost nebo množící/nemnožící historii ženy (konec konců muže také netitulujeme podle těchto parametrů). Od dob rovnoprávnosti proto oslovujme ženy stejně hodnotným titulem jako muže (PÁNY), tedy: PANÍ, popřípadě mladá paní nebo vážená paní.

Avšak existují výjimky, a to, když si žena sama řekne, že chce být oslovována jako slečna. V takovém případě jí (nehledě na věk) vyhovíme.

O tom, jak “slečna” mizí ze slovníků, se lze dočíst např. v BBC magazínu.

Make-up

Upravená žena = nalíčená? Mýtus!

Ačkoli tomu mnozí nebudou věřit, tak skutečně, stejně jako muž, může být žena zcela bez líčidel, a přesto upravená a připravená třeba na korunovaci. Moderní doba umožnila distribuci make-upu i do nejzapadlejších šuplíků planety, modelky vystavily “dokonalé” tváře a lidé si zvykli na líčení, avšak etiketa žádná líčidla nevyžaduje (ani nezakazuje).

Velmi doporučován (ženám i mužům), zejména před kamerou, bývá ale korektor (na nedokonalosti) nebo pudr (proti nadměrnému lesku pleti, který by mohl při velké trémě narušit letový provoz).

Podprsenka

Dáma si zakrývá ňadra nebo bradavky? Mýtus!

I mnozí velmi konzervativní lidé zabývající se etiketou v evropských zemích schvalují absenci podprsenky (ano, i na ženách). Samozřejmě je vhodné (při běžném denním režimu) stále mít nějaký svršek (košili, triko, šaty), nicméně svobodná dámská hruď byla shledána za zdravotně nezávadnou a pohledu neškodící. Na druhou stranu, pokud žena chce nosit tento díl spodního prádla, není to nic proti ničemu (při sportu – sportovní podprsenka – dokonce zvyšuje komfort).

Strach z dámských bradavek a pohupující se hrudi byl již překonán! Ohrožuje-li dekoltáž někoho fyzicky (např. vypíchnutím očí, vycvaknutím zubů) stačí uhnout tělem (do bezpečné vzdálenosti) nebo pohledem.

Výjimku tvoří (z estetického hlediska) bílá nebo jiná velmi průsvitná košile, k ní je mužům doporučován nátělník a ženám buď nátělník/košilka, nebo podprsenka (ideálně tělové barvy). Rovněž u velmi průsvitných triček nebo topů je doporučován nátělník/košilka/podprsenka, zejména při konzervativnějších akcích, kde se i barvy outfitů nedoporučují výrazné.

A jak na klasické pláži? Nebrání-li tomu tamní náboženství nebo není-li daná pláž omezena restrikcemi, je povoleno být nahoře bez (ano, i pro ženy).

Jakému mýtu jste dodnes věřili v domnění, že jde o slušné chování?

Čtěte také: Etiketa, cesta k úspěchu

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here