Dale Carnegie: Úspěšný průkopník osobního rozvoje

0
2290

„Nikdy nedosáhnete opravdového úspěchu, pokud nebudete mít rád to, co děláte,“ tvrdí jeden z mnoha citátů, které Dale Carnegie za svůj život pronesl. Sám už od časných let věděl, že na farmě jeho rodičů v Missouri, kde žil od svého narození v roce 1888, není jeho místo. Chudé poměry a zadlužení rodičů ho nutily vstávat již ve čtyři hodiny ráno a pomáhat dojit krávy. Až potom mohl Dale (jehož rodné příjmení znělo Carnagey) odejít do školy.

Na studijní půdě mohl Dale konečně popustit uzdu svým komunikačním dovednostem a stal se oporou místního debatního kroužku. Po střední škole úspěšně absolvoval State Teacher’s College ve Warrensburgu a následně získal své první zaměstnání – nabízel farmářům korespondenční vzdělávací kurzy. U rutinní práce ale Dale moc dlouho nevydržel a začal dělat obchodního cestujícího pro chicagského největšího výrobce masných výrobků. Navzdory špatným pracovním podmínkám v této firmě (nízký plat a zákaz odborů) se Dale Carnagey brzy stal nadprůměrně úspěšným pracovníkem. Ani s tímto postavením se ale nespokojil.

Ze svého nízkého platu si uspořil 500 dolarů a v roce 1911 odešel hledat své štěstí do New Yorku. Poháněl ho celoživotní sen o tom, že se jednou stane lektorem tenkrát velice populárních kurzů pro dospělé. Po počátečním protloukání, během něhož Dale zkoušel hrát divadlo i neúspěšně psát, si od vedoucího ubytovny YMCA, kde toho času bydlel, pronajal malou učebnu.

Při své první hodině vyučoval umění mluvit na veřejnosti. Mizerné finanční podmínky mu ale nedovolily pořídit si dostatek podkladů a materiálů, a proto musel improvizovat. Řekl svým studentům, ať mluví o něčem, co je rozčiluje. Tato metoda se ukázala jako velice úspěšná a pomohla studentům odbourat zábrany, které měli během mluvení před ostatními. Ačkoli byla tato technika známá už od dob antiky, Dale Carnagey rozvinul svůj vlastní přístup. A byl úspěšný, protože dokonale vystihl období, kdy průměrní Američané snili o vyšším sebevědomí.

Už v roce 1913 vyšla kniha Jak úspěšně mluviti a působiti na lidi v praktickém životě, která se rychle stala bestsellerem. Daleovy zisky stouply na 500 dolarů týdně (což v této době byla cena nového Fordu) a mohl si dovolit pronájem celosvětově známé Carnegie Hall. Veškeré jeho přednášky bývaly vyprodané. Roku 1919 se mu podařil husarský kousek – právě v době, kdy celá Amerika uznávala jméno Andrew Carnegie, si sám své příjmení změnil z Carnagey na Carnegie.

Dale Carnegie vydal několik dalších bestsellerů a získal tak pohádkové jmění. O vše bohužel přišel po krachu na burze v roce 1929 – v době, kdy ve Spojených státech začala velká hospodářská krize, noční můra všech tehdejších obyvatel. „Mnoho důležitých věcí na světě bylo dokončeno lidmi, kteří ve svém úsilí pokračovali i když to vypadalo, že nemají žádnou naději,“ řekl Carnegie a svého velkého snu se nevzdal.

I v neútěšné době ekonomické deprese Dale Carnegie miloval, když mohl učit ostatní lidi, jak se stát úspěšnými. Ve třicátých letech pak napsal svou nejznámější knihu Jak získávat přátele a působit na lidi. Kniha se těšila obrovskému úspěchu a stala se jednou z nejlépe prodávaných knih všech dob. Okamžitě byla přeložena do několika světových jazyků a po celém světě se prodaly miliony kopií.

Po tomto fenomenálním úspěchu autor založil instituci Dale Carnegie Institute for Effective Speaking and Human Relations, která pomáhá stydlivým lidem překonat jejich sociální strach a stát se dobrými řečníky. „Dělejte to, z čeho máte strach. A dělejte to opakovaně. To je nejrychlejší a nejjistějších způsob, jak strach porazit.“ Někteří lidé tyto kurzy kritizují pro jeho manipulativní metody, ale i přesto je o ně stále velký zájem. Vyučovanými frázemi jsou i Carnegieho citáty „Většina z nás má mnohem víc odvahy než je množství, o kterém sníme“ a „Pokud budete věřit, že uspějete, pak se vám to podaří“.

Dale Carnegie zemřel v roce 1955, ale jeho myšlenky žijí prostřednictvím kurzů a knih dál. Carnegie věřil, že nejrychlejší a nejjednodušší cesta k sebeúctě je právě veřejné mluvení, a proto přesvědčoval své studenty, aby se v tomto „řemesle“ stali co nejlepšími. Jeho knihami se inspirovali jak obyčejní lidé, tak i velcí myslitelé a Carnegeiho nástupci následujících let. Jejich společnou myšlenkou je, že se díky sebevzdělávání a osobnímu rozvoji můžete stát lepším člověkem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here