Stephen King: Vládce hrůzy a děsu

2
583
Narodil se v roce 1947 ve městě Portland ve státu Maine, USA. Když byly Stephenovi dva roky, opustil je otec pod záminkou, že si jde jen koupit balíček cigaret. Zanechal svou ženu vychovávat nejen malého Stephena ale i druhého adoptovaného syna Davida, často ve velmi stísněných finančních podmínkách. O několik let později nalezla matka chlapců práci v jídelně ústavu pro chorobo myslné. Nebylo to zrovna místo, kam byste rádi brali své děti na výlet. Ještě intenzivnější zážitek z dětství si ale Stephen odnesl z jednoho všedního odpoledne. Když si hrál se svým kamarádem blízko trati, nešťastnou náhodou vlak druhého chlapce strhl a rozdrtil. Malý King tento děsivý zážitek v mysli vytěsnil a domů se vrátil se ztrátou paměti. O smrti, které byl svědkem, mu opět pověděla až matka, když se Stephen vydal následující den za stejným kamarádem ven hrát.

Později na univerzitě procitla Stephenova touha po psaní, když se stal redaktorem školních novin. Během studií také sloužil jako člen studentského senátu, absolvoval v roce 1970 s kvalifikací na učitele Angličtiny při středních školách. Časté návštěvy knihovny mu přinesly nečekané poznání jménem Tabitha Spruce. Vzali se v lednu roku 1971 a později spolu vychovali tři děti. Stephenovi se zaměstnání hledalo v těch časech velmi obtížně. Aby mohl uživit čerstvě založenou rodinu a u toho splácet studentskou půjčku, pracoval jako asistent v průmyslové prádelně. O několik měsíců později se mu konečně podařilo najít práci. Přes týden učil Angličtinu na střední škole v Hampdonu v rodném Maine a o víkendech psal své krátké povídky pro některé místní časopisy.

Zlom jeho kariéry nastal na Den matek roku 1974, kdy vydavatel odsouhlasil knižní vydání jeho románu Carrie. Honorář 400 tisíc dolarů za autorská práva dala dvaceti sedmiletému Kingovi možnost plně se začít věnovat pouze psaní. V průběhu tří dalších let napsal dva horory natolik pohnuté a dobře napsané, že se k nim lidé vracejí ještě dnes – Prokletí Salemu a Osvícení. Knihy se staly bestsellery a po Kingově knihách se strhl doslovný hon. Ze Stephena Kinga se stal brzy dolarový milionář. Další masivní příliv peněz přišel z filmového průmyslu, který proměnil během posledních 35 let padesát čtyři jeho knihy a povídek do podoby celovečerního filmu. Některé z nich dodnes patří mezi nejlepší filmy všech dob. Vykoupení z věznice Shawshank bylo nominováno na sedm cen Akademie, Zelená míle na čtyři. Do roku 2011 bude dotočeno dalších sedm filmů z Kingovy dílny a mimo ně je v přípravách před začátkem natáčení dalších pět celovečerních snímků.

Dnes žije Stephen King se svojí ženou v Bangoru v Maine. Na zimu se vždy stěhují do svého sídla v Sarasotě na Floridě s výhledem na Mexický záliv. Za poměrně krátkých třicet pět let své spisovatelské kariéry bylo prodáno téměř 350 milionů výtisků Kingových knih, což z něj společně s příjmy z filmového průmyslu udělalo prvního spisovatele miliardáře. Za rok 2008 byly příjmy Stephena vyčísleny na v přepočtu 900 milionů korun. Významný díl těchto peněz věnují Kingovi na cílené dobročinné účely. Nadějným studentům platí stipendia a jsou podporovateli mnoha charitativních organizací. Stephen King se naučil dávat lidem to, co chtějí, a současně dělat to, co miluje on sám. Je to jediný úspěch postavený na strašení lidí, který se nám zamlouvá!

2 KOMENTÁŘE

  1. Nejlepší autor, který existuje. Přečetl jsem od něj To, Prokletí Salemu a teď čtu Srdce v Atlantidě. Čeští autoři co se učí ve školách se mohou zahrabat.

  2. Prečítal som od Kinga veľa kníh, najviac ma zaujal Talizman, To, Carrie, Osvícení, Pavučina snú a mnoho dalších. Je vinikajúci spisovateľ, vrelo odporúčam a garantujem, že budete zaspávať pri svetle 🙂

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here