Junior Achievement: Správnou cestou k úspěchu!

0
1646


Je to ve většině případů sbor vysoce a dlouhodobě úspěšných osobností, kteří v praxi svými výsledky dokazují platnost vyučovaných informací? Ne nezbytně. Ve skutečnosti je tomu často naopak, což ze žáků dnešních škol dělá jedince nepřipravené na svět, který je čeká za dveřmi učeben. Tento fakt je velmi dlouho známý a neustále se debatuje o jeho řešení. Existuje však jedinečná nezisková organizace, která upustila od debatování a přešla od slov přímo k činům!

Junior Achievement byla založena již v roce 1919 tehdejším prezidentem dnes již gigantické společnosti AT&T, panem Theodorem N. Vailem. Jejich celosvětové poslání dnes zní jasně: Inspirovat a připravovat mladé lidi na úspěch v globální ekonomice. Princip fungování je postaven na spolupráci s firmami, jejichž top manažeři nebo majitelé přednáší o důležitých tématech studentům a také se účastní na řízení a vedení organizace. Díky Junior Achievement se takto mladí lidé dostávají k informacím a zkušenostem ze světa reálného byznysu, které přináší velmi cenné příležitosti při praktickém uplatnění.

Začali v malém s pár stovkami studentů. K dnešnímu dni pro ně pracuje ve 115 zemích přes 380.000 dobrovolníků ze světa managementu, podnikání a obchodu a ročně osloví více než 9 milionů žáků po celém zeměkouli! Jak je takový úspěch možný? Především díky pevným a neměnným základům. Takové základy musí stát na časem neměnných principech, protože pouze díky nim lze opravdu dlouhodobě růst. Principy Junior Achievement jsou následující:

 Víra v neomezený potenciál mladých lidí.

Vášeň pro naši službu a čest, integrita a excelence v tom, jak ji poskytujeme.

Respekt pro talenty, kreativitu, perspektivy a prostředí jednotlivců.

Víra v partnerství a spolupráci.

Přesvědčení o vzdělávacím a motivačním účinku smysluplného a praktického vyučování.

 

Udělejte si pro sebe malý test a u každého principu si poznačte, jestli ho beze zbytku splňovalo vaše vzdělávání a zdali se přístup profesorů ke studentům řídil stejnými pravidly. Inspirovali vás všichni beze zbytku k dosažení excelence? Respektovali vaše odlišné pohledy? Věřili ve Váš neomezený potenciál?

 Všechny tyto aspekty vedou k neustálému rozšiřování programů Junior Achievement na školách po celém světě. Mladí lidé od těch nejmenších po studenty vysokých škol mají jedinečnou příležitost setkávat se s velikány daných oborů a v přátelské a pozitivní atmosféře získávat informace, zkušenosti a inspiraci.

      Podívejte se blíže na logo JA a uvidíte rovnostranný trojúhelník, symbolizující základní hodnoty: mladí lidé, firmy a volné podnikání. Kompetentní odborníci z firem ovlivňují mladé lidi, aby využili volného podnikání. Žijeme ve společnosti, kde svoboda podnikání existuje a současně o ní víme velmi málo. Jakou hodnotu pro život mladého člověka má poznání, že jeho budoucnost je díky této volnosti pouze v jeho rukou, že má zodpovědnost získat správné znalosti a zároveň možnost bavit se tím, že svojí prací bude poskytovat potřebné služby nebo výrobky a současně si zajistí životní styl podle svých představ?

 Mezinárodní web www.ja.org poskytuje mnoho materiálu k inspiraci a poznání. Reálné příběhy, skutečně úspěšní lidé. Zapojí-li se mladý člověk do programu a na samostatné stránce studentského centra klikne na odkaz „Naplánuj si byznys“, jako první větu mu zprostředkovaně do uší šeptají tisíce podnikatelů: „Začíná to snem.“ Už nemusí poslouchat kritiku a pochybnosti od svého okolí, se kterou se pravděpodobně setká, ale je křišťálově jasné na co se musí zaměřit. Správné prostředí je k růstu naprosto nezbytné a tímto se mladým lidem dostává do rukou možnost volby – jakým myšlením se chci obklopit a kam mě to povede?
 V České republice byla pobočka JA založena roku 1992 díky již zesnulému Tomáši Baťovi a k dnešnímu dni jejich programy prošlo přes 190.000 dětí. Můžete se setkat s odborníky z firem světových jmen jako je například Ernst & Young, Citibank, Amway, nebo Microsoft. Pro mnoho další informace a také mnoho reálných zkušeností účastníků navštivte web www.jacr.cz a přesvědčte se na vlastní kůži, kam vás tato cesta může zavést!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here